Komu z nás se občas nestane, že musí čekat někde na něco v čekárně. Řada lidí sahá po mobilním telefonu, aby si poslechla písničky, jiní hrají hry v mobilu, a pomalu ubývá těch klasických čtenářů knížek a časopisů, či luštitelů křížovek. Ale i tak vychází na stránkách novin a časopisů ještě mnoho různých křížovek, a pro ty, kteří si rádi lámou hlavu s tužkou v ruce, nebo mají v různých lušťovkách zálibu vychází dokonce speciální luštitelské časopisy. A tak v té spleti různých slovních i obrázkových hádanek a vyškrtávaček, se jednou i zcela nenápadně objevily jakési pravidelné šachovnice s nějakými čísly a člověk objevil SUDOKU.
A tak mě tak napadá, kolik je vlastně na světě všelijakých her a málokdo se vůbec zamyslí, jak vlastně znikly, a že i ony mají svoji leckdy zajímavou historii vzniku. O historii SUDOKU, se samozřejmě zájemci dozví z obsáhlých internetových informací. Ale, proč před nadcházejícím víkendem nepřijít s malým zpestřením v podobě velmi stručné historie a malého bonusu ?
Prasudoku vzniklo prý už někdy v roce 1000 př.n.l. , jako stará čínská hra. Historie však zmiňuje jakéhosi Švýcara Leonarda Eulera ( 1707-1783), který představil v Petrohradě hru s názvem latinské čtverce. Za soudobého vynálezce, či obroditele hry je však považován jistý Howard Garns, který jí dal v roce 1979 v USA dnešní pravidla. Hra se nejprve rozšířila do Japonska, kde se v roce 1986 stala velmi populární pod názvem Súdži wa dokušin ni Kagiru.
Když v roce 2005 potřeboval britský list The Times zmenšit rozměr výtisku, rozhodnul se nahradit klasickou křížovku pravidelnou menší mřížkou hry SUDOKU a tak se ve stejném roce vlastně původní americko-asijská záležitost stala masově známá i populární také po celé Evropě.
Bonus: Když v jednoduchých slovech doplníte chybějící písmena států, dostanete jméno zpěvačky a jednoho hitu, který v roce 1980 letěl Evropou a dnes už není k slyšení. Pro hudební archeology: Stojí za poslech na www.youtube.com .
křestní jméno: -rsko,-umunsko,-gypt,-orsko,-tiopie
příjmení: -esko( bez háčku), -nglie,-kousko,-lbánie
píseň: -ales,-ungaria (maďarsky), y
-onako,-spaňa ( španělsky).
Pro rádio Soutok připravil Standa Švec.
Dotaz na autora. Nejde spíše o hit z roku 1983 v kterém interpretka chodí například po parku? nehci prozradit název tak se snažím takto popsat.
OdpovědětVymazatTak tento komentář mě opravdu nesmírně potěšil a díky za zájem!! Interpretka nazpívala slavnější věci a tento singl opravdu není vůbec ani na jejích prvních dvou albech. Dozvíme se jen, že v roce 1983 figuroval na 13. místě v US-TOP? , na 7. v US-dance, na 17. v Německu, 5. v Norsku a 4. ve Švýcarsku. Znamená to tedy, že v britské TOP-40 ho vůbec nenajdeme a ta byla rozšířena v roce 1980 dokonce oficiálně na TOP-75. Osobně se mi singl líbí více než její slavnější věci a s velou radostí jsem ho po téměř 30 letech objevil. Nebylo to samozřejmě těžké, uhádnul(a) jste. Hezký víkend!
OdpovědětVymazatNepochybuji, že kdo si chtěl trošku rychle pohrát, tak ihned uhádnul tajenku a není třeba to dále prodlužovat. Jde o americkou zpěvačku Irene Cara, celým jménem Irene Cara Escalera, která se narodila 18. března 1959. Irene zazářila v roce 1980 skladbou Fame, která obsadila prvá místa v Británii a Holandsku, a v roce 1983 známý Flashdance...What I feeling bodoval prakticky na špici všude. Mnou vybraná skladba pro tajenku nese název Why me, což lze přeložit jako Proč já ?, nebo Proč mě?
OdpovědětVymazat