pátek 12. května 2023

Výstava Komenský v komiksu byla zahájena. RMM - akce květen. Mělnická muzejní noc 26.5. bude tentokrát na počest mělnických panovnic.


Následující článek je tentokrát celý určený všem potenciálním návštěvníkům, nebo příznivcům mělnického muzea RMM. Na úvod tu mám několik snímků z právě zahájené putovní výstavy Komenský v komiksu a nechybí ani tisková zpráva. Pak se podíváme podrobněji na blížící se Mělnickou muzejní noc a přidáme i několik dalších pozvánek.
 

Výstava KOMenský v KOMiksu v Mělníku je zahájena!


Včera proběhlo slavnostní zahájení putovní výstavy KOMenský v KOMiksu v Regionálním muzeum Mělník. Zasílám tiskovou zprávu. Po celý červen budou probíhat naučné programy pro školy, veřejnost může doprovodný program zažít v rámci Mělnické muzejní noci v pátek 26. 5. 2023.

 

„Jan Amos Komenský...Co všechno víte o nejvýznamnější české osobnosti 17. století? Vysloužil si přezdívku "Učitel národů", z jeho pedagogických metod a spisů čerpáme dodnes. Ač byl biskupem Jednoty bratrské, podle jeho učebnic se učili i jezuité. A také příslušníci královských dvorů po celé Evropě. Jeho život byl plný zvratů a nelehkých zkoušek, a přesto z jeho díla čiší optimismus a neobyčejná mravní síla...Více v příloze.
KOMenský v KOMiksu aneb Kreslený život „Učitele národů“ v mělnickém muzeu

Jan Amos Komenský...Co všechno víte o nejvýznamnější české osobnosti 17. století? Vysloužil si přezdívku "Učitel národů", z jeho pedagogických metod a spisů čerpáme dodnes. Ač byl biskupem Jednoty bratrské, podle jeho učebnic se učili i jezuité. A také příslušníci královských dvorů po celé Evropě. Jeho život byl plný zvratů a nelehkých zkoušek, a přesto z jeho díla čiší optimismus a neobyčejná mravní síla...

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského připravilo jedinečnou putovní výstavu, která komiksovým způsobem zpracovává životní příběh J. A. Komenského (1592-1670). Prezentace přibližující život tohoto velikána našich dějin je právě k vidění ve velkém sále Regionálního muzea Mělník. Historik mělnického muzea Mgr. Lukáš Snopek a muzejní pedagožka Mgr. Lucie Janatková doplnili výstavu o předměty z muzejní sbírky a vytvořili naučný program pro školy, který absolvuje během června více než 500 žáků nejen mělnických základních škol. Dobou a příběhem J. A. Komenského provedou děti významný moravský šlechtic, stavovský politik a spisovatel Karel starší ze Žerotína se svou chotí, který byl známým obdivovatelem a ochráncem Jana Amose Komenského. Setkat se s nimi mohli i návštěvníci vernisáže. Doprovodný program k výstavě zažije také veřejnost v rámci Mělnické muzejní noci v pátek 26. 5.

Výstava KOMenský v KOMiksu vznikla ve spolupráci s UNESCO v rámci oslav 350. výročí úmrtí Učitele národů (2020), resp. 430. výročí jeho narození (2022). Komiksové zpracování života a díla J. A. Komenského by se na první pohled mohlo jevit jako výstava určená výhradně dětem a mladé generaci, nicméně je určena všem zájemcům bez rozdílu věku. Příběh J. A. Komenského sepsala Klára Smolíková za odborné spolupráce PhDr. Markéty Pánkové. Svými obrazy ho doprovodil komiksový ilustrátor Lukáš Fibrich. Výstavu doplňují interaktivní prvky, jejichž autorkou je Andrea Koblasová. Nechybí herna s malou knihovnou.

Učitel národů návštěvníkům vzkazuje: „Můj život byl plný dobrodružství. Přijď se podívat!“ Výstava je otevřena denně kromě pondělí 9-12 a 12:30-17 hod. a potrvá do 29. 6. 2023.RMM - Mělnická muzejní noc - pozvánka, akce květen

Srdečně Vás zveme na další ročník Mělnické muzejní noci v pátek 26. 5. od 17:00 do 22:00 hod. tentokrát na počest mělnických panovnic.


V expozici bude vystaven originál denáru kněžny Emmy a na děti čeká soutěž s královnami. Od 18:30 se můžete setkat s Janem Jindřichem Lucemburských a jeho družinou včetně dvorního šaška v podání skupin historického šermu Rytíři Mělničtí a Bakaláři. V 19:00 pak bude pokřtěna publikace o životě a době mělnického rodáka J. J. Lucemburského. Středověká hudba zazní v podání skupiny Innamorata. Na závěr (20:30) si nenechte ujít koncert mělnických panovnic v malém sále.
To vše za symbolické vstupné 5,- Kč. Více o programu najdete zde!Nezapomeňte, že již zítra v 17:00 jste zváni na vernisáž výstavy KOMenský v KOmiksu, doprovodný program k výstavě pro veřejnost proběhne o muzejní noci v 17:00 hod.

Nenechte si ujít také vernisáž výstavy výtvarných prací žáků PaedDr. Ireny Wenkeové Poklady z archivu 2, která se koná ve čtvrtek 18. 5. od 17:00 hod

 

Připomínáme i akce pro milovníky přírody: 12.-13. 5. Vítání ptačího zpěvu a 24. 5. mykologickou přednášku v muzejní kavárně Jarní druhy hub.

 

Těšíme se na setkání s Vámi!

 

Přeji hezký den

Kristýna Frelichová, DiS.

PR a propagace
Žádné komentáře:

Okomentovat