pátek 7. září 2018

V mělnickém muzeu bylo k vidění na 85 druhů hub, aneb houbařská sezóna začíná. Expo Brusel a životní styl.


Také vás po těch několika málo občas deštivých dnech napadlo, že by mohly růst houby :-) ? Ostatně, již se občas na toto téma objeví vedle zpráv o velkých afrických klíšťatech a západonilské horečce u nás i nějaká ta houbařská reportáž v televizi.

A tak berte reportáž z právě uplynulé výstavy v RMM, jako krásnou pozvánku k činnosti, kterou máme mnozí rádi. Otázkou je, zda nedáme přednost jiné činnosti a nezdůvodníme si to tak, že už houby stejně někdo brzy ráno před námi vysbíral a maximálně si z lesa odneseme klíšťata :-).

Výstava hub s programem pro školy
6. - 7. 9. 2018

Na Kokořínsku rostou! Regionální muzeum Mělník se nezaleklo letošního extrémně suchého počasí a uspořádalo tradiční výstavu hub s programem pro školy. Ve velkém sále se nakonec sešlo úctyhodných 85 druhů hub, některé přinesli sami návštěvníci.

 I letos se podařilo nalézt vzácné druhy např. hřib přívěskatý nebo hvězdák vlhkoměrný, který své jméno získal od hygroskopických cípů reagujících na vlhkost. Návštěvníky zaujaly také různé druhy bedel, z nichž některé jsou i jedovaté. Mezi jedlými houbami vévodil 23 centimetrový kozák březový. Přes polovinu hub, včetně zmíněného kozáka nasbírali muzejníci na Kokořínsku, zbytek dovezl mykolog Jaroslav Malý z Novohradských hor.

Během dvou dnů (6. a 7. 9.) výstavu shlédlo přes 400 školáků, kteří se účastnili speciálního programu s mykologem. Veřejnost měla možnost prohlédnout si houby a položit své houbařské otázky ve čtvrtek odpoledne. Toho využilo 49 lidí včetně dětí, které ocenily houbařské hry a úkoly.
-KrF-Druhá reportáž je o slavné výstavě Expo Brusel, kde se naše republika v dávné minulosti nesmírně dobře presentovala.

Expo Brusel a životní styl
Regionální muzeum Mělník - kavárna 4. - 30. 9. 2018

Do konce září je v kavárně Regionálního muzea Mělník k vidění výstava Expo Brusel a životní styl. Jedná se o malou vzpomínku na úspěšnou účast Československa na světové výstavě EXPO v roce 1958 v Bruselu. Muzeum tak reaguje na letošní připomínkové akce osmiček v našich dějinách.
První poválečná světová výstava EXPO 58 byla otevřena 17. dubna 1958. Jejím symbolem se stalo Atomium představující model uspořádání atomů v krystalu železa.

 Československo na sebe upozornilo pavilonem postaveným podle projektu Františka Cubra, Josefa Hrubého a Zdeňka Pokorného. Autorem scénáře výstavy byl Jindřich Santar. Výsledkem byla dynamická expozice s příběhovou osou nazvanou "Jeden den v Československu".

Vedle Laterny magiky (světového unikátu propojujícího filmové projekce s divadelní akcí, tancem hudbou a pantomimou) a polyekranu se na úspěchu československého zastoupení výrazně podílela restaurace s krytou terasou rozdělená v interiéru na dvě části – lidovou (Plzeňskou) a výběrovou (Francouzskou). Denně českou restauraci navštívilo v průměru 4000 hostů.

Masivní pečlivě propracovaná propagace našeho pavilonu se vedle kvalitního zpracování expozice zasloužila o mezinárodní úspěch a následný vznik dlouholeté legendy. Československý pavilon v Bruselu navštívilo přes 6 milionů návštěvníků.


Všech 170 československých exponátů přihlášených do soutěže získalo ceny – 56 velkých cen, 47 čestných diplomů, 35 zlatých, 18 stříbrných a 14 bronzových medailí. Pavilon získal nejvyšší ocenění Zlatou hvězdu jako nejlepší z 52 účastnických zemí.

Československý úspěch na EXPO 58 následně vyvolal novou vlnou v oblasti designu a užitého umění známou jako bruselský styl.

Výstavka v muzejní kavárně dává nahlédnout do expozice „Jeden den v Československu" pomocí fotografií a dokumentů. K vidění je také malá ukázka keramiky a užitého umění v bruselském stylu.

-rmm


2 komentáře: