sobota 28. února 2015

Přijeďte se rozloučit s elektrárenským komínem. Překvapivě krásná procházka v Horních Počaplech.


Někdy v polovině prosince ( přesně 14.12.2014) nás Mělnický deník uprostřed sledování rozebírání závěrečné fáze kolejí mšenské lokálky v Mělníku oslovil článkem, ve kterém se uvádí, že z bezpečnostních důvodů přijde elektrárna Mělník v Horních Počaplech o jeden ze svých komínů a trochu se tím pozmění dominanta na obzoru od vyhlídky u vily Karola ( městská knihovna).

http://melnicky.denik.cz/zpravy_region/odstaveny-komin-pocapelske-elektrarny-jde-pomalu-k-zemi-20141213.html

V současnosti má 6 komínů, ale, jak jsem někde později četl, tak už v dubnu 2015 by jich mělo být jenom 5 a EMĚ o jeden ze svých dvou 200 metrových komínů přijde. Připomínám, že nejvyšší komín má 270 metrů a je 11. nejvyšší stavbou v republice. Menší komíny jsou okolo 150-160 metrů.

Aktualizace 1.3. : Milovníci lezení na komíny si říkají komínáři. Nejvyšší tovární komín v Evropě mají ve Slovinsku ( 360 metrů), u nás ve Chvaleticích 305 metrů a v Kadani a Prunéřově 300 metrů. Na světě v Kazachstánu ( 420 metrů)
 http://cs.wikipedia.org/wiki/Kom%C3%ADn


Sice jsem viděl někde velmi detailní záběry na speciální stroj, který svým ramenem postupně odlupuje části komína a vrhá je komínem k zemi, ale pochopitelně jsem chtěl u akce, která se odehrává jen nedaleko Mělníka aspoň chvíli být a odvézt si nějaký ten vlastní záběr, ač nebude tak detailní.

Aktualizace 1.3.: http://www.rozhlas.cz/strednicechy/aktualne/_zprava/dvousetmetrovy-komin-elektrarny-v-melniku-boura-bagr-se-specialnimi-nuzkami--1445463

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/295912-v-melniku-rozebiraji-200-metru-vysoky-komin-elektrarny/

Tak mám zato, že jsem viděl ještě nějaké jiné záběry, ale nemůžu je nějak najít. Snažil jsem se najít ještě něco o tom značení komínů pruhy, ale nezdařilo se.


Komín se snažím občas pozorovat z vyhlídky i někdy za pomoci triedru, ale zatím nebylo mnoho dní, kdy by bylo na elektrárnu nějak zvlášť dobře vidět, nebo nebyl čas. A tak se mi na dnešní oddychový nemastný poslední únorový den hodil docela malinkatý výletík  k 11 km vzdálené mělnické elektrárně.


Nejprve jsem si vybral místo pro tyto fotografie v Křivenicích, kde se cesta ubírá kamsi do polí. Nebýt této aktivity, tak bych znal Křivenice pouze ze silnice :-)).


Ačkoliv se od vyhlídky zdá, že komín zatím vůbec neubývá, tak jsem poznal, jak je to klamné. Na těchto snímcích tedy zatím vidíte speciální bagr zavěšený na jakési pracovní výtahové plošině. Technologii rozebírání nám představila média. Tuším, že také Český Rozhlas ve svém článku, ale to musím ještě ověřit a dát sem odkaz. Někde byly čtyři obrázky přímo z komína. Snad zítra.


Cestou do Počapel, se mi zrodil v hlavě nápad, že by vůbec nebylo třeba zde udělat jen několik fotek a pokračovat dále, ale že zde mohu nechat před závodem vůz a udělat takový ,, malý pěší okruh", který bude zahrnovat, jak prohlídku techniky, tak přírodu. Zkrátka, okruh, na jaký moc zvyklí nebýváme.


Ves Horní Počaply jsem mohl zcela ignorovat, protože lze absolvovat jenom cestu podle elektrárny a při první polní cestě k řece Labi odbočit, ale....


... proč si nakonec neprohlédnout elektrárenský gigant s bohatou historií, který tu u nás máme, a jak se dočteme třeba ve wikipedii, tak rozhodně nejde o čtení nudné a nezajímavé. Vždyť někteří jsme byli u toho, když se první lesklé trubky horkovodu rezeběhly přes Labe u Dolních Beřkovic do Mělníka, nebo naopak u Zelčína jiné trubky překlenuly Vltavu, aby utíkaly po polích u Líbeznic ku Praze.


I v této konglomerační technologii drží Mělník nějaký primát, ale to ještě zkusím zítra dohledat a vyladit článek.

Zde odchází do řeky voda, kterou elektrárna pro svůj parní provoz používá.


Původně jsem tento snímek nafotil proto, že šest komínů bude brzy minulostí, ale...


.... když jsem se dostal sem, tak už jsem měl v povědomí poslední knížku o našem městě. Někde odtud fotil autor knížky Na Mělníku elektrárnu a díky ní nyní vidíme, že speciální bagr na komíně je o dobrou třetinu výšky komína níže.


Pokračujete-li do Horních Počapel, tak zaznamenáte i sluneční elektrárnu, která je mladšího data a vpravo na louce vyrostl v posledních letech nemalý sportovní areál s restaurací.


Kostelík v obci je skutečně romantický. Věřte tomu nebo ne, tak jsem při rozhodování v dnešním nemastném dni nechal doma baterky do foťáku a doslova jsem cucal z přístroje poslední zbytky sil.


Lodní přístav v Horních Počaplech zůstane už jen vzpomínkou a litoměřická společnost provozující lodi Porta Bohemica I a II nějak utichla ( to jsem zde již zmínil), ale, jak jsem nedávno zjistil, tak mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem, by letos měla plout děčínská společnost, která chvíli plula pod Mělníkem, dnes po Praze, ale hlavně za nemalé ceny lístků provádí stále více výletů mezi Děčínem a Míšní. V ceně je i dvakrát jídlo a jde to do tisíců, ale to někdy, až tu budu psát třeba o výletní lodní dopravě.

Mně se velmi líbila ptačí společnost na řece, kde nechyběly ani labutě a k vidění byl i racek. Toho spatříte na snímku vzadu u kamenu u mola.


Divokou řeku připomíná odpadní voda z elektrárny nedaleko Labe.


Všimněte si těch stromů na druhém břehu. Ty uprostřed snímku jsou jako-by obalené sněhem, ale nejspíš jde o nějakou plíseň.


Foťák již nebyl schopný přibližovat, neustále se vypínal, a tak jsem strom přitáhl až doma. Nebyl jsem sám, kdo strom obdivoval.


Kolem projížděly na jízdních kolech již  nedočkavě dvě mladé ženy, kterým se strom také velmi líbil a litovaly, že nemají foťák. Sliby rád dodržuji, a tak máte ten strom děvčata navečer tady, jak jsem řekl. Prý jsou snad ti ptáci kormoráni.

Aktualizace 3.3. 2015:

Kormoráni skutečně mají tak agresivní trus, že stromy na kterých sídlí mohou uhynout.
http://www.velkaepocha.sk/2012070719774/Kormorani-na-odstrel-rozhovor-s-odbornikem.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kormor%C3%A1n


Ještě jeden krásný romantický pohled na říční přírodu a už ....


... jsme opět u techniky.Ony mají vůbec věže ve tvaru válců určité kouzlo, ať jsou ze století 12., nebo 14, či 20 :-)).


A šlo o neobvyklý úkaz, protože, jak vidno, tak má chladící věž zrovna odstávku. Také se o tom někde psalo. Celý tento okruh mi zabral 90 minut chůze a vzhledem k tomu, že vedl kolem techniky i přírody v okolí řeky a máme předjaří, s navíc ještě neobvyklou akcí ( bourání komínu), tak šlo myslím o docela zajímavý výletík jenom nějakých 11 km od našeho města. Ani provoz na silnici podle elektrárny nebyl zrovna nijak velký.


Zde je snímek od mělnické vily Karola ze dne 8.2.2015. Druhý komín zprava, se zde opticky jeví, jako druhý nejvyšší a práce teprve počaly.


Tento je sice už z 20. prosince 2014, ale je zde podstatně lepší viditelnost. Komíny mají v určité výši barevné pruhy a možná by nám nějaký odborník vysvětlil, že každá úroveň značí 50 metrů. Zase by bylo na netu co zkoumat a třeba na to kouknu. Díky těmto značkám je právě vidět, kam už práce pokročily.

Aktualizace 1.3.2015:  http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektr%C3%A1rna_M%C4%9Bln%C3%ADk

http://cs.wikipedia.org/wiki/Tepeln%C3%BD_nap%C3%A1je%C4%8D_M%C4%9Bln%C3%ADk_%E2%80%93_Praha

Projekt desetiletí: http://www.tscr.cz/?pg=0315&x=pd  ( 3.shora)

Mělnická elektrárna je největším teplovodem na světě: http://energetika.tzb-info.cz/7875-teplo-z-elektrarny-melnik-pro-vytapeni-casti-prahy
.
Aktualizace 9.3.2015:Snímky z neděle 8.3. 2015.


Téměř se zdá, že se od 28.2. nic neudálo.

SŠ.

6 komentářů:

 1. moc děkujeme za slíbenou fotku bílého stromu:-)

  OdpovědětVymazat
 2. A já mám radost, že jste ji našly, a že jsem tu našel takový milý příjemný komentář :-).

  OdpovědětVymazat
 3. Ty stromy by mohly být "poznamenané" právě kormorány. Trus je tak agresivní, že stromy může zahubit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte velké poděkování za aktivitu. Je to skutečně tak. Článek jsem pod obrázkem aktualizoval dvěma odkazy.
   Dále chci poděkovat vám čtenářům a zvlášť vám, kteří jste článek Soutoku šířili dále. Vždyť dnes vás jej navštívilo do těchto chvil 318 a celkové číslo je nyní 536 návštev, což jej řadí za Kameňák ( 617) a mělnickou nemocnici ( 570) na třetí místo v posledních téměř třech týdnech. Nedaří se Bezdězu s 27 návštěvami, kde se můžete na obrázku rozhlédnout z hradní věže, až na Říp.

   Vymazat
 4. Jen pro zajímavost dnešní stav: Tento článek 665 návštěv, Kameňák 620, Nemocnice 573.

  OdpovědětVymazat
 5. Bezděz stojí za podporu i osobní prohlídku hradu i okolí. Ralsko také pěkné. PS strom se zřejmě probírá ze zimního spánku, už není zcela bílý, snad ho ti ptáci zcela nezničili.

  OdpovědětVymazat