Na Mělníku máme letos navíc zajímavou situaci i v dopravě, kdy nám prakticky vozidla všech váhových kategorií jezdí po jediné možné komunikaci ( Bezručova ulice). Sice jsou údajně ta těžká vozidla již předem odkláněna na vzdálené obchvatové trasy, nebo pokračují od Liběchova po novém mostě ve směru na Novou Ves, ale všechna se také nepodaří odklonit.
Pražské zásobovací služby obyvatel si zase v přátelském hovoru postěžují, že v Praze je to pohoda, ale tady v katastru Mělníka hrůza. Na základě všech těchto faktorů i věcí, které jsem tu nedávno zmínil jsem se rozhodl, že se půjdu hlavně podívat na akci, která byla pro mě celá léta takovým vrcholem vinobraní.
Můžeme dnes již hovořit o vzdálené minulosti, když zde vzpomenu družinu Karla IV., která snad naposledy ještě v roce 2016 vyrážela od kulturního domu v 19.30 a dominovalo v ní obrovské množství průvodu na koních a řada pěšáků se zapálenými loučemi.
V roce 2017 se nám již začátek průvodu posunul na 16 hodin a začínal u pozemků zahradnicko- vinařské školy. Přibylo nám povozů a na průvod bylo nejen za denního světla lépe vidět ( obě varianty měly něco do sebe), ale vedení průvodu Pražskou ulicí umožnilo i pohodové sledování průvodu.
Průvod byl tehdy ve znamení oslav Sto let od vzniku Československého státu, a tak se v úvodu průvodu mezi naše významné krále ( prvně jsme jich měli v novodobé historii v průvodu více) dostal například prezident Masaryk, ale také se objevilo auto s prvorepublikovými významnými státníky ....
http://soutok.blogspot.com/2017/09/melnicke-vinobrani-2017-ve-znameni.html
http://soutok.blogspot.com/2017/09/melnicke-vinobrani-2017-dokonceni.html
http://soutok.blogspot.com/2016/09/melnicke-vinobrani-2016-v-obraze-od.html
Letošní rok se nese v duchu oslav uplynutí 1 100 let od smrti svaté Ludmily. Podle toho tedy vypadal i průvod, který tentokráte byl zcela prost králů. Tentokrát tu žádný Karel IV. nejel. Myslím si, že to byl docela dobrý tah, který se do tohoto roku docela hodil.
Přišlo mi, že průvod byl střídmější ( kratší), snad i méně návštěvníků a možná se také někdo zamyslel nad tím, proč nejede král Karel IV. , a že má tento krásný kout naší země také nějaké dějiny. Ostatně, četli jste dnešní ranní zprávu ?
Je fakt, že jsme mnozí ani celá léta nevěděli, kolik všelijakých lebek a dalších cenných artefaktů v naši zemi máme. Jeden artefakt jste dnes mohli vidět dnes na Tetíně, další tři uvidíte 28. září ve Staré Boleslavi. Nemáme tedy jen České korunovační klenoty, nebo relikviář sv. Maura. V minulém čísle Živé historie jste například mohli vidět bustu sv. Ludmily.
Podmínky pro dnešní fotografování nebyly tedy špatné, ač slunce je pro fotografování určitým požehnáním, zvlášť u klasických automatů s menším množstvím pixelů.
Hlavní osobností průvodu byla tedy letos sv. Ludmila, kněžna z kmene Pšovanů.
Ludmila má celou řadu podob. Častěji je zobrazována jako postarší zahalená světice, ale měli jsme někteří možnost ji vidět i jako mladou ženu ...
Trošku už jde asi občas technika mimo mě, když dávám přednost spíše reálným skutečným věcem, ale i v tomto směru se setkáváme se sv. Ludmilou a návštěvníci Mělníka se s dílem mohli seznámit před týdnem v rámci DED a během Mělnického vinobraní v určitý čas. Osobně jsem to neviděl a stále nějak nemám představu, co vlastně budu poblíž chrámu sv. Petra a Pavla cestou k zámecké vyhlídce potkávat.
https://www.archiweb.cz/en/n/press/sochu-dlan-sv-ludmily-priblizi-aplikace-s-rozsirenou-realitou
Žádné komentáře:
Okomentovat