Přátelé, září bývá takovým posledním měsícem roku, kdy zpravidla naposledy dostanou slovo ty opravdu velké kulturní společenské akce pod širým nebem. Pokud tedy ještě nepočítáme takové ty svatomartinské akce, akce vánoční, různá vesnická posvícení, výstavní akce, či jiné méně populární podniky.
Možná jste to mnozí ani nepostřehli, ale tento víkend nám začaly Dny evropského dědictví, které bychom mohli nazvat sportovní terminologií takovým zahajovacím zápasem šampionátu. Zatímco Mělník otevře své kulturní památky až v sobotu 11. září, tak dnes jste mohli zavítat do krásného kostelíku v Záboří.
Tam jsem sice na otevírací premiéře před několika lety byl, byl jsem z interiéru nadšený, ale domnívám se, že interní prostory církevních památek, se veřejně publikovat ( fotografovat) nemají a dokonce je to součástí autorského zákona. Však víte, že jsou místa, kam si prostě musíte zajet sami, a co si vyfotíte jen pro své osobní potěšení, tak s tím problém mít nebudete.
Ovšem, mnohem větší veřejné popularitě se nyní těší především budování obchvatu, které se dotýká mnoha lidí města. Ti řeší, jak se kam dostanou, jak se dostanou do práce, jaká je kde situace a docela logicky se děsí i Mělnického vinobraní. Vždyť se důležitá Bezručova ulice procházející kolem autobusového nádraží, mnoha obchodních domů i sídlišť stane jedinou průjezdní dopravní tepnou, kterou budou navíc užívat i záchranné sbory a jistě i vlastní návštěvníci vinobraní.
Již teď dochází občas k dopravním zácpám zejména před kruhovými objezdy a situaci mohou ztížit i drobnější dopravní nehody, nebo průjezd vozidel záchranné služby a hasičů. A tak není divu, že si občané města občas veřejně uleví před spoluobčany větou : ,, To jsem zvědavý, co s tou dopravní situací udělá vinobraní ?" Je vůbec rozumné pořádat akci v době obtížné dopravní situace ?
Další složitou situací, která oslovuje nejen občany města, ale i celé země jsou volby do poslanecké sněmovny. Ukázalo se, že strany nás budou v boji o moc a vládu prostě nepříjemně překvapovat, a to nejen na nejvyšší úrovni.
Pokud se aspoň občas díváte na televizi, tak jste si možná všimli, kolik že máme na všechno dobře placených všelijakých specialistů i odborníků s až neuvěřitelnými názvy funkcí a všichni se uživí. To by se bývalý prezident Václav Havel asi divil, kolik je u nás všelijaké byrokracie :-).
Jeden z tisíců českých politologů objevil relativně nedávno Ameriku, když přišel s tvrzením, že se domnívá, že za úbytkem příznivců ODS a ČSSD stojí zřejmě hnutí Ano, které jim sebralo voliče. Poslední situace však ukázala, že ani vítezství není vítězstvím, protože se musíte s někým spojit, aby vznikla vládní většina, která je schopna vládnout.
A teď to prosím vezměte ze zcela nezávislé a logické pozice. Může mít takový volič hnutí Ano, který předtím volil právě ČSSD radost z toho, když si předseda hnutí začne namlouvat spolupráci s ODS ? A co by tomu řekl naopak volič ODS, kdyby šlo Ano do vlády s SPD, byť je Babiš především podnikatel hýřící nápady ? Nakonec i sám Andrej Babiš v závěru své knihy pro veřejnost zmínil, že nám vlastně tento volební systém nikomu vůbec nevyhovuje.
Pro strany to znamená politikaření a neustálý boj o moc na místo utváření zákonů pro občany této země. Pro občana voliče to znamená rezignovaný stav, kdy je vlastně jisté, že se nejen obtížně vytvoří nějaký pozitivní zákon, ale dále se budeme dívat na politiky, kteří by v nějakém většinovém systému místo sólového nekonečného vykřikování někde v interpelacích, či v televizních debatách splynuli s politickým davem v podobě nějaké myšlenky, která by se buď v případě názorové převahy podařila prosadit, nebo samozřejmě ne.
Mělnické vinobraní. Může za tím být i proces nezadržitelného stárnutí, které má na svědomí to, že se mění umělci na pódiu, na něž přichází pozvolna nově zase další mladší generace, ale je za tím pochopitelně i rostoucí cena vstupného a vlastní ochota každého jedince setrvat různě dlouhý čas na masové kulturní akci v placeném sektoru.
Ono totiž i nadále platí, že sledování třídenního festivalu hudby a tance za cenu dvouhodinového koncertu nějaké skupiny je přeci velmi výhodné, ale někoho už to nemusí dopředu moc oslovovat, zvlášť když vývoj hudby u nás již delší dobu nesleduje a starší, nebo žádané revivalové kapely světových skupin se jaksi nedostávají.
Teď mě tak napadá, že Oldu Říhu jsem tu u nás po smrti ,,dědka" s omlazenou kapelou od roku 2005 ještě neviděl :-). Nicméně mě zajímá, co že se kde nabízí i za kolik a stále platí, že jsem každý rok došel aspoň na několik minut do neplacené zóny, abych si tu svoji docházku od podzimu 1984 nepokazil :-).
Vinobraní není jenom u nás, bývám občas zvědavý, co nabízí naši sousedé, a tak sem dnes dám aspoň odkazy, protože letos nemám nějak čas si s tím více hrát.
Roudnické vinobraní - sobota 11. září.
Litoměřické vinobraní -sobota 18. září
Mělnické vinobraní- 17. -19. září
Žernosecké vinobraní 24. -25. září
V závěru září pak máme ještě dvě důležité akce. Má to sice ještě čas, ale je dobré předem o nich vědět. Po přestávce se k nám vrací Mělnická Jizerská 50.
25. září.
Přístupný bude také vyjímečně Turbovický lis ( 25. září) a mnozí již o akci víte z mnohých mělnických FB.
Nemohu také vynechat zprávu uplynulého týdne, která je pro mnohé z nás starších prakticky srdeční záležitostí. Jde o určitý návrat legendární skupiny ABBA.
Až teprve z diskusí pod článkem jsem se dozvěděl, že bych se mohl také podívat na nějaké muzikály, které napsal tahoun skupiny, a které u nás zcela zapadly mimo hlavní hudební linii popu, a i druhá ukázka je ukázkou toho, jak se dříve pěkná a známá populární písnička stala později jenom švédským regionálním hitem ....
To je v tomto článku vše. Pěknou neděli!
Aktualizace 9.9. 2021 v 17.30 :
Panu Jiřímu děkuji za obsáhlejší a věcný komentář k téma v článku. Pokud čtenář prohlíží článek na hlavní stránce webu, tak se pouze dozví, že má článek jeden komentář, na který lze kliknout, ale lze jej i snadno přehlédnout. Pokud klikne přímo na článek prostřednictvím časové rolety vpravo, tak si může dole pod článkem přečíst ve velmi drobném textu veškeré komentáře. Věcné a delší komentáře jsem v minulosti občas zařadil i přímo do aktualizací na konci článku, kde jsou pro čtenáře nápadnější. Minimálně vás upozorní, že je u článku nějaký čtenářský postřeh, důležité doplnění, nebo i nějaká další navazující konverzace.
1 komentář:
Reakce na komentář pokračuje již v diskusi.
Po delší době zdravím a znovu děkuji, že pokračujete se svými články. Většinou jen čtu, ale téma dopravy během Vinobraní mi nedá, abych nepřidal svůj subjektivní pohled.
Otázka, jestli Vinobraní bude ovlivněno současnou dopravní situací, má jednoznačnou odpověď, ale neberu to "jen" ve vztahu k další etapě obchvatu - to je nutné a dlouhodobě plánované "zlo", které musíme vydržet. Ale v čem nevidím světlo na konci tunelu jsou stále přísnější a rozšiřující se uzavírky centra a přilehlých ulic z důvodu přístupu techniky během Vinobraní. Letos se osazení značkami zákazu zastavení rozmohlo jak časově (od čtvrtka 16.9. do pondělí 20.9.) tak územně - například obě strany ulice Legionářů v centru, obě strany ulice Jarošova až na úroveň cca odbočky do ul. Kosmonautů a další nesmyslně uzavírané možnosti zastavení (úmyslně nepíšu zaparkování). Tato rozšíření neomezí dopravní situaci, ale absolutně ji paralyzuje a bez porušování pravidel těchto nařízení nemůže město v rozsahu pěti dnů fungovat. Některá místa jsou nutná pro umístění stánků - chápu. Jiná jsou potřebná pro dopravní obslužnost a následný úklid - chápu. Ale proč nejsou vyčleněna místa s označením dovoleného stání pro zásobovací auta stánkařů - proč je to pokaždé plošně zakázáno tak špatně, že se téměř okamžitě porušuje zákaz zastavení. Druhá věc je parkování rezidentů během těchto uzavírek a přizavírek v podobě neumožněného parkování - odpověď z Města směřuje k parkovišti Na Svini - ale tam se absolutně nevejdou ani auta návštěvníků a ty předpisy, o kterých mluvím, se začínají porušovat už na hlavní ul. Tyršova, kdy se auta odstavují po celé délce od Svině k odbočce na náměstí.
Takže Město opět přitáhlo svěrák všem obyvatelům, kteří se provinili vlastnictvím auta, aniž by umožnilo v rozumné docházkové vzdálenosti náhradní řešení. V těchto případech by mělo být jasně vyhrazené parkoviště, ale ona není ani teoretická šance na volná stání na legálních parkovacích místech.
Až budou příští regionální volby, obejdu politiky a slíbím jim svůj hlas výměnou za parkovací dům, nebo plochu, kde klidně své auto odstavím a dál půjdu pěšky, rád podpořím opravdovou pěší zónu na náměstí Míru. Už konečně zbourejte ten nikdy nedostavěný objekt VVS naproti zdravotní škole a udělejte tam padesát míst pod závorou za dvacku na hodinu.