pondělí 29. října 2018

Takový byl Den Středočeského kraje v RMM. Halloween v Zooparku. Nejlepší výstavy v Lysé nad Labem. Nová knížka o Mělníku. Šachový svátek se blíží.Den Středočeského kraje - kočky a republika!
28. 10. 2018, 9-17 hod.
Regionální muzeum Mělník, p. o.


Letošní Den Středočeského kraje v Regionálním muzeu Mělník měl dvě zcela odlišné programové linie. Dopolední program patřil dětem a derniéře výstavy Mňaaau aneb Kočky v muzeu! Děti v kočičích škraboškách následovaly kocourka Švarce při poslední komentované prohlídce, vyrobily si hlídacího kocoura z papíru, nebo natiskly kočičí knížku.

 V 11:00 hodin proběhlo slavnostní předání cen vítězům soutěže „Zakletá klubíčka“. Děti pomohly Švarcovi čarovat a vysvobodily zakletou kočičku Filoménu. Zavolaly třikrát její ztracené jméno a kočička se znenadání objevila v sále. Tři šťastné výherkyně si odnesly krásné ceny. Ale i na ostatní děti čekala malá odměna v podobě plyšáků a čokolády.

Moc děkujeme našim partnerům, kteří soutěž podpořili: Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny Hrusice (OMPV p. o.), Mekuc o.p.s., Bylinka Mělník, Zdravý obchůdek Mělník, Papírnictví Kubešovi, Květinářství J. Hobíka, Helena Gajdošíková.

 Dopolední program pokračoval v obnovené stálé expozici, kde mohli malí i velcí návštěvníci načerpat nové vědomosti o mělnické a kokořínské přírodě při přírodovědném kvízu. Nejenom děti také ocenili prohlídku dlouhodobé výstavy železničních hraček s jezdícím vláčkem a dílnou ze stavebnice Merkur.

 Po obědě se program přehoupl do vážnějšího tónu a muzeum se připojilo k celorepublikovým oslavám výročí 100 let od založení ČSR. Zájemci o historii navštívili komentovanou prohlídku výstavy Mělník na cestě k 28. říjnu na náměstí Míru. Průvodcem byl kurátor a historik mělnického muzea Mgr. Lukáš Snopek. 

Odpoledne muzeum také představilo návštěvníkům nedávno otevřenou dlouhodobou výstavu Dětských houpadel a plyšových medvědů při prohlídce s kurátorkou Mgr. Naďou Černou. Závěr letošního Dne Středočeského kraje v mělnickém muzeu patřil posezení v muzejní kavárně při přednášce Miroslava Líra na téma Edith Stein (1891–1942), židovská intelektuálka ve víru dějin 20. století. Po celý den bylo Regionální muzeum Mělník otevřeno za symbolické vstupné 1,- Kč!
-KrF-Halloween je svátek, který si pro své vydlabané a rozsvícené dýně získává v posledních letech popularitu i u nás. Soutok o něm a o dušičkách psal zejména v článku ...

http://soutok.blogspot.com/2014/11/haloween-svatek-svatych-svatek.html

V článku z roku 2016 zase najdete dýně z mělnických ulic :

https://soutok.blogspot.com/2016/10/halloween-prave-dnes-v-noci-fotogalerie.html

A konečně posledním je článek z loňska:

http://soutok.blogspot.com/2017/10/haloween-zacina-s-nim-i-nejlepsi.html

Letos tu mám především plakátek zvoucí do Zelčína.


Nejlepší výstavy v Lysé nad Labem.

Tady mám ještě čas, ale je dobře si to již označit v kalendáři. Dle mého názoru jde tradičně o jeden z nejlepších víkendů ( 9.11 - 11.11.) Ale pozor, ať nezmeškáte mělnické sklepy!!  Doporučuji kombinaci akcí :-) .
Již jsem to tu před týdnem zmínil a dnes to bude jen velmi krátce tímto obrázkem. Samozřejmě bude větší reklama opět před termínem : 10.11. 2018 !! Ano, opět půjdeme do sklepů pod Palackého ulici, ale jinam. Do sklepů, kde jsme ještě nebyli.Když jsem tu dával reportáž o slavnostním uvedení knížky Františka Purše, která nese titul Náš Mělník II, tak jsem zmínil i tuto chystanou publikaci. To je časově ještě velmi daleko a info samozřejmě bude. Slavnostní uvedení 28. listopadu.


A jedna pozvánka pro příznivce šachů. Opět je tu souboj o titul mistra světa a vy můžete sledovat partie v přímém přenosu. Je totiž výhodou, že se hraje v Londýně a zápasy začínají v 16 hodin našeho času.

Pokud by se nerozhodlo během oněch 12 partií a nikdo by nezískal nadpoloviční většinu bodů, tak přichází oblíbený tie-breakový den ( 28.11.)

Kompletní pravidla se dozvíte v článku ...

http://www.fide.com/component/content/article/1-fide-news/9901-fwccm2016.html

.... kde si můžete připomenout poslední souboj z roku 2016.


Mistrovství světa šachů 2018 je šachový zápas mezi vládnoucím mistrem světa od roku 2013, Magnusem Carlsenem a soutěžícím Fabianem Caruanem, který určí šampióna světového šachu. Hraje se na 12 zápasů, organizovano FIDE a World Chessem, bude se hrát v Londýně ve dnech 9. až 28. listopadu 2018 s výherním fondem přes 1 milion EUR. Zápas se koná každé dva roky.

Žádné komentáře:

Okomentovat