pondělí 30. dubna 2018

Cestování hromadnými dopravními prostředky je věda, zvlášť mimo hranice PID, proto lidé mnohdy raději jezdí auty. Soutok prováděl rozbor jízdného ve směru do Ústeckého i Karlovarského kraje. Cesty lodí mezi Ústím a Litoměřicemi jsou velmi levné.Není to tak dávno, co jsem zde psal, jak moc se vyplatí cestovat na jízdenku PID, a jaké to jsou obrovské úspory ve srovnání s normálním stále platným zákaznickým jízdným ČD. Tehdy jsem porovnával v tomto článku......

http://soutok.blogspot.cz/2018/04/plavebni-rad-lodi-fidelio-jiz-9-kvetna.html

..... úspory při jízdě vlakem z Mělníka do Kolína, nebo dokonce až do Kutné Hory. Jenže to máme z našeho města ( kruhový objezd na Pšovce) na hranici Ústeckého kraje za Liběchovem necelých 10 km a určitě nehodláme podnikat své cesty jen do rovin Polabí, či po Středočeském kraji, ale lákají nás také cesty podle Labe k severu, kde je krásná krajina a můžeme se dále případně rozhodnout, zda nepojedeme až do Karlovarského kraje, nebo do Saska.


A tady už si s krásnou jízdenkou PID nevystačíme, ale musíme přejít na ceny železničních nabídek, nebo si v prvních možných místech za hranicí kraje koupit jízdenku DUK ( Doprava Ústeckého kraje). Vyplatí se to ? Zajímavá otázka.

Podívejme se na první možnosti cestování do nejbližšího bodu, kterým je město Štětí. Vlak vás sem zaveze z Mělníka za 29 Kč. Cena PID je 24 Kč a cena DUK je 30 Kč.

Jak je tomu u DUK? To je obrovská mapa kraje rozložená do takových malých okrsků, kde například obvod Ústí nad Labem má číslo 101, Štětí 651 a Mělník má přiřazeno číslo 180. Ovšem v případě Mělníka, se vám podle tarifní kalkulačky zobrazí pouze možnost autobusové nádraží. Dle toho lze předpokládat, že lístek DUK má svoji platnost pouze v autobusech Štětí-Mělník-(Praha) a Roudnice nad Labem- Mělník-(Mladá Boleslav).

Když se podíváte do jízdního řádu DUK, který jsem horko těžko hledal:

http://www.kr-ustecky.cz/jizdni-rady-dopravy-usteckeho-kraje/ds-99513

.... ,Tak zjistíte, že jak R 23, tak U 32 zkrátka končí tarifně Štětím. Vypadá to tedy, že mezi železničními stanicemi Mělník a Štětí lze cestovat pouze na doklady PID, avšak u autobusové linky do Roudnice a do Štětí i na doklady DUK, což nás nepálí.


Nyní nás stojí běžná jízdenka ČD z Mělníka do Litoměřic v jednom směru 60 Kč a do Ústí 89 Kč. Znásobte to zpáteční cestou a není to málo. Zajímalo mě, kolik bych zaplatil za jízdné do Ústí nad Labem, pokud bych jel ze Štětí a podle tarifní kalkulačky, kterou u DUK potřebujete....


..to vychází na 53 Kč. Do Perštejna, který je poslední platnou stanicí před Karlovarským krajem zaplatíte 130 Kč. Mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem lze v jednom směru jet za 38 Kč. Tady je taková zajímavost. U jízdních lodních řádů 901 a 902 na Labi ....


....., se píše tarif dle DUK. A to je velmi nesrozumitelné. Výpočet tarifu mezi oběma městy a dokonce tamními přístavy z rolety ( UL a LT), se udává 38 Kč, ale současně i 120 minut. Že by to ,, pomalou" lodí stálo jen 38 Kč :-)? To je asi moc levné, co :-) ?

Tady se zřejmě uplatňuje tzv. denní tarif DUK, který je velmi výhodný pro celý DUK !!! Za 130 Kč si můžete jezdit celý den po celém kraji UL a nemusíte řešit zpáteční jízdné, které je mnohdy vyšší, než 130 Kč. Jak vidíte, tak jízda lodí Fidelio mimochodem konkuruje cenově tak nanejvýš plavbou pod městem Mělníkem, ale dále je již dražší.Jízdenku DUK ovšem u nás nekoupíte, ani neoznačíte, a je třeba popřemýšlet, zda stojí za to si pro ni dojet do Štětí a pokračovat odtamtud, nebo nikoliv. Třeba, když bychom chtěli dojet do Ústí, plout lodí do Litoměřic, či Roudnice, dopravit se do Štětí a na PID, či autem domů.

A v případě Saska to je dost důležité, zvlášť pokud zrovna není víkend. Ústecký kraj si totiž vymohl zařazení jízdenky Labe- Elbe, která dříve stála 200 Kč a platila již z Mělníka zařadit do své působnosti. Nyní tedy můžete jet vlakem do Drážďan ( Míšně,Rízy) na Labe-Elbe až ze Štětí a to za 270 Kč! Více níže v článku.


Ovšem, ČD nechali v platnosti i své jízdenky, kterých je moc .  Pro celou ČR je za 579 Kč, pro Středočeský kraj za 239 Kč, pro Ústecký kraj je za 209, a pro Liberecký je za 159 Kč.

Tato takzvaná ,,Celodenní jízdenka, region Ústecký za 209 Kč, se dá koupit už na Mělníku a platí do Ostrova nad Ohří, což už je 15 km od Karlových Varů ( výlet do Varů, článek). Rozsah působnosti platí i pro Víkendovou skupinovou regionální jízdenku.

https://www.cd.cz/assets/typy-jizdenek/vnitrostatni-jizdenky/ustecky.pdf

Zvláštní je to s Celodenní jízdenkou + Německo. Dnes z Prahy do Řezna za 779 Kč, ale Drážďany platí za 379 Kč dle mapky až z Litoměřic, tedy ani ne ze Štětí.Populární bývalá SONE+ a později SONE+DB dnes nese názvy dva : Skupinová víkendová jízdenka+ Německo, Skupinová víkendová jízdenka v Německu.

  https://www.cd.cz/typy-jizdenek/mezinarodni-jizdenky/default.htm.

Skupinová víkendová jízdenka v Německu: Celá ČR, 679 Kč, typ: Pardubice- Schöna.

Skupinová víkendová jízdenka+ Německo: Celá ČR, 779 Kč,Mělník- Praha-Řezno
                                                                     Ústecký region,  379 , Mělník- Dresden
                                                                        KV a LB         329 z ,, hraničních zastávek sousedních krajů"
Pokud vezete sebou kolo, tak ještě připlatíte 90 Kč.

Rozdíl mezi Víkendovou jízdenkou+Německo a jízdenkou Labe-Elbe je v ceně ( 379/ 270), v platnosti ( Elbe každý den), v dosahu ( víkendová cca Míšeň, Elbe- Riesa,Strehla, čili dále), v začátku působnosti ( Mělník,Štětí). Ale, víkendová jízdenka je  samozřejmě pro 2 dospělé+ 3 děti. Jízdenka Labe-Elbe také, ale to je jiná cenová relace.

Počítá se tedy vnitrostátní přeprava v rámci regionu UL, což znamená, že do Drážďan bychom o víkendu měli koupit jízdenku za 379 Kč také zde, jako obdobnou jízdenku pouze pro Ústecký kraj za 209 Kč ( zmíněnou výše).

Přišli jsme tedy doma ,,pouze" o jízdenku Labe-Elbe a máme případnou možnost za hranicí kraje cestovat na tam zakoupenou a označenou jízdenku DUK.

Pro úplnost zmíním ještě nejlepší Jízdenku na léto, která tarify nemění: týdenní 790 Kč, 14 dní za 1190 Kč.

A někoho může zajímat i  Skupinová víkendová jízdenka+Polsko: Ceny obdobné, jako u Německa.

https://www.cd.cz/assets/typy-jizdenek/mezinarodni-jizdenky/svj_polsko--cj_polsko_2017.pdf

Co napsat závěrem? Cestování hromadnými dopravními prostředky je věda. Co se nám kdy vlastně vyplatí ? Rozdíl mezi 130 Kč a 205 Kč je 75 Kč a přesto je tam sice nepatrný, ale možná důležitý územní přesah. A zrovna tak musíme přemýšlet o tarifu úsekovém a celodenním. I v rámci PID a Celodenní jízdenky pro Středočeský region je nezanedbatelný rozdíl ( 160 Kč a 239 Kč). Důležitá věc nakonec. Jízdenky PID a DUK užijete na rozdíl od železničních jízdenek i v autobusech a leckde jinde ( tramvaje, trolejbusy, přívozy,vybrané lodní linky).


Žádné komentáře:

Okomentovat