sobota 20. října 2018

Mělník přišel díky požáru v areálu bývalé STS v lokalitě Brabčov o jednu ze svých 33 věžiček.


Milí čtenáři, jak již jistě mnozí víte, tak ve středu ( 17.10.2018)  hořelo v areálu bývalé STS na mělnickém Brabčově. Článek z oficiálního tisku je zde:

https://melnicky.denik.cz/pozary/plameny-polykaji-dva-domy-je-vyhlasen-treti-stupen-nebezpeci-20181017.html

Co k tomu vůbec dodat ? Vzpomeňte si na článek z roku 2014 ...
https://soutok.blogspot.com/2014/02/valdstejnsky-lis-zapomenute-pamatky-na.html

...., který byl tak hojně ve své době navštěvovaný. V člověku to jenom bublá, když si uvědomí, že ještě dnes v roce 2018 vzpomínáme na to, jaké to bylo v roce 1984 krásné romantické místo i  s přilehlým lesoparkem a sochou satyra.

Tohle nezničili žádní komunisté, jak je dnes mnohdy populární říkat, ale všichni ti soukromí vlastníci, co tu měli  v této nové době nějaké téměř neznámé firmičky a ti současní vlivní, jak jim lidově říkáme, kterým vůbec nevadilo, jak to tady chátrá a k čemu to také slouží. Opravdu hnus.


Již jsem myslel, že se na místo budu muset vypravit osobně, abych viděl, co zde vlastně shořelo a nafotil to, byť jsem určité informace měl. To však za mě udělal již kronikář města Martin Klihavec, který mi zaslal úvodní 3 fotografie. Ty další jsou z roku 2014 a vystavil jsem je již  ve výše zmíněném článku. Díky nim dnes máme takovou vzpomínku na věžičku, která tu tehdy ještě v zachovalém stavu mohla potěšit oči návštěvníků.


Možná si někteří vzpomenete, čím jsme na Mělníku v roce 2014 také žili, nebo-li čím jsme se tehdy také rádi bavili. Právě tým Mělníčku tehdy vyhlašoval  kola jedné soutěže, kdy jsme na ulicích celého města hledali za pomoci pomocných mapek různé drobné architektonické skvosty na domech.

Myslím si, že jsme si tehdy pěkně pohráli, poznali jsme na budovách a v ulicích věci, které bychom jinak míjeli bez povšimnutí a snad je i docela tak nějak dobře, že jsme to tehdy dělali pro radost ze hry a vlastně to časem zapadlo.

Nicméně, právě tehdy se na radnici ujal své funkce historika a kronikáře Martin Klihavec, a jedním z jeho prvních počinů bylo vyhlášení soutěže ,, Pátrejte po mělnických věžičkách" . Nechci to nikde hledat, ale soutěž v měsíčníku Mělnická radnice si tehdy získala takovou popularitu, že o tom vypovídá například toto:

https://melnicek.cz/node/16699


Čerpám pouze ze svých vzpomínek, a tak si matně vzpomínám, že těch věží a věžiček měl Mělník celkem 33. Lidé se opravdu snažili je všechny najít, včetně té na obrázku v odkazu ( kaple ,, rodiny Havlových" v areálu kostela sv. Trojice v Mělníku- Chloumku) a los nakonec vylosoval z mnoha úspěšných výherce.


Dále asi nemá cenu v tuto chvíli něco dodávat. Kdo sem nepřijde, tomu to nic neříká a je mu to jedno. Kdo to tady znal před 35 lety a aspoň občas tehdy opravdu krásným lesoparkem prošel, ten nezapomene, stejně tak, jako například u koupaliště v osadě Kokořínský Důl. Došla ke mně relativně nedávno zpráva, že se snad bude koupaliště v Dole rekonstruovat, ale to může být fáma, tak to berte s rezervou, ať nejste  zklamaní, jako třeba v případě Polabského mlýna, kde se zatím nic neděje.
Ale pozor, má to vlastníka. Co dnes nemá vlastníka,že ? :-)


Mimochodem, také máte pocit, že je dnes populární dávat někde obrázky z tragedií a vůbec se raději moc nestarat o to, co čemu slouží a komu to patří :-)? Proč by si to měl zjišťovat občan ?


1 komentář: