neděle 20. října 2019

Od Tří křížů nad Porta Bohemica, přes Velké Žernoseky a Radobýl do Litoměřic . To je zbytek 13 km dlouhého putování z Libochovan. Další paleta fotek z krásného výletu.


V dnešním prvním článku jsem se zmínil, že jsem se rozloučil s účastníky akce a pokračoval jsem pěšky přes Radobýl do Litoměřic. Celkově jsem tedy ušel 13 km a sem na Kalvárii, odkud je první obrázek tohoto článku, to bylo z Libochovan po turistické značce pouhých 2.5 km. Ve 12.40 jsem se tedy rozloučil a čekal mě pěkný sešup dolů k labské hladině.


Jak vidíte, tak zatímco u Štětí mají Stezku loupežníka Štětky, tak zde je zase Naučná stezka skřítka Portáše.


Mě hlavně zajímala cyklostezka. Když jsem tudy jel na Velikonoce 2011, tak tu byla jenom polní cesta. Vy si celou cyklotrasu z Mělníka do Ústí nad Labem ( 77 km) mužete prohlédnout v seriálu Toulky ...

http://soutok.blogspot.com/2012/02/toulky7.html


Teď vidím, že jsem zapomněl ještě na jedno zvířátko toho dne. Krásná majestátní labuť. Možná se hned někomu vybaví slavný litoměřický minipivovar, ale ten jsem v sobotu vynechal :-).


Co by to bylo za snímky řeky, kdybych nevyfotil nějakou loď, nebo aspoň loďku. Později jsem z Radobýlu zahlédl na Labi výletní loď Porta Bohemica na své pravděpodobně pravidelné plavbě.


Takto impozantně se jeví Tři kříže od labské hladiny. Možná by se tu však našel článek, kde je mám dokonce snad přímo z lodi, když jsem tudy v létě 2008 plul z Litoměřic do Ústí nad Labem. Ano, tak dlouhá je novodobá historie výletních plaveb v těchto místech. Nutno je ovšem dodat, že ta historie měla období, kdy se tu zkrátka vůbec neplulo.


Prohlédněte si tedy symbolicky cyklistu, který možná využívá posledních příjemných dní této sezóny. Den se nám již pěkně krátí.


Z Velkých Žernosek, kde bylo poslední víkend v září vinobraní jsem se vydal po modré značce a tentokrát jsem si zříceninu hradu Kamýk pouze přitáhl zoomem. Připomínám, že v obci také pobýval hudební skladatel Bedřich Smetana.


Než jsem dorazil do obce Malíč, tak mě překvapila tato obrovská stavba, která připomínala budování dálnice, nebo aspoň nějakého obchvatu. Zjistil jsem, že bych se to o něco dále dozvěděl na tabuli, ale moje zvědavost byla tak velká, že jsem vyzpovídal prvního člověka, na kterého jsem narazil, a který bydlel právě v domě vlevo na obrázku :-).

Vězte tedy, že se tu buduje vodovod pro krajské město.


Roztomilý zvoneček je již ze sousední obce Michalovice, ....


.... stejně tak, jako další z mých oblíbených map.


A že tu je asi opravdu hodně vody, tak o tom vypovídá tato studánka, studna ....


.... i nedaleká vodárna.


Radobýl se svojí výškou 399 m.n.m. dává jeden z nejhezčích rozhledů u nás, a tak není divu, že patřil k oblíbeným kopcům i samotného básníka a tuláka Karla Hynka Máchy.


Pohled k severozápadu.


Tady jsem zažil takovou legrační příhodu. Pětici žen fotografovala jakási další žena, a tak jsem se nabídl, že je vyfotím všechny. Ukázalo se však, že šestá žena k nim už nepatří. Nicméně, děvčata mi ráda pro web zapózovala, pověděla mi, že jsou vlastně ze tří míst republiky, kde to tak nějak znám a nechala si vyprávět informace o okolních kopcích.


Vrcholový kříž na Radobýlu vypadá impozantně a téměř každý návštěvník si tu udělá nějaké foto.


Pohled na nedaleké Litoměřice. Nemusím vám ani říkat, že jsem měl sebou i rádio a zkoušel jsem, co se tu dá v pásmu DAB+ ulovit :-). Toho vás ale dnes ušetřím, protože nebyly žádné podmínky a to pravé teprve v hustých mrznoucích mlhách přijde.


Pohled do vzdáleného Polabí.


Píšťanské jezero s Lovošem v pozadí.


Netroufám si říci, o jakého brouka jde, ale zrovna nedávno jsem četl, že jeden takto zbarvený brouk je dokonce jedovatý a nemá se na něj sahat. Nechci to teď hledat.


Nedávno jsem psal o akci Drakiáda, která byla odvolána, tak si můžeme prohlédnout krásného draka aspoň zde kousek od Radobýlu. Drak poletoval poblíž obce Michalovice, kterou jsem předtím prošel a ještě jedna věc mě tam překvapila. Šel jsem totiž pěšky po silnici kolem nějakého barierou odděleného hřiště a světe div se, ale hřiště bylo plné dětí a probíhal tam nějaký míčový zápas doprovázený emocemi. V dnešní době počítačů a mobilů to je téměř již vzácnost. Jako kdybych se propadl v čase do minulého století :-).


Litoměřice jsou krásné bohaté historické město a vždy když tam jsem, tak mě láká něco fotit, byť už jsem to také několikrát fotil. Je to prostě krásné.


Tato kašna se nachází před místním Domem seniorů.Tak nevím. Snad má toto symbolizovat vejce, jako nový život, ale zde mi ten význam trochu uniká, byť výtvor vypadá zajímavě.


Nehodlám zde popisovat jednotlivé historické stavby. Jsou zkrátka krásné, stejně tak, jako pouliční lampy a vše je zase úplně jiné, než u nás.
Bývalý pivovar Kalich. Ani nevíte, jak bych si už jen z nostalgických důvodů přál, aby i on vstal z mrtvých.


Hlavní náměstí tu zdobí dvě kašny.


Cyklověže rostou jako houby po dešti a má je již i několik měst na Labi. Díky tomu se dnes můžete projet i na svém kole po cyklostezkách, odstavit kolo za skutečně symbolický peníz ( snad 5 Kč) a užít si pohodlně kulturu i gastronomii toho či onoho města.


Obě litoměřická vlaková nádraží i autobusové nádraží prošly nedávno rekonstrukcí a je to příjemné. Jen se zatím ještě nerozeběhla nádražní restaurace, ale to jistě přijde. Dlužím ještě nějaké časové informace.Pod Radobýl jsem dorazil ve 14.15 a stal se hodinovou záležitostí. Do Litoměřic jsem dorazil v 15.35, ale nejbližší vlak mi měl jet v 16.30.

Vůbec je zvláštní, že ačkoliv rychlíky jezdí ve dvouhodinovém taktu, tak osobní vlak jede vždy 40 minut před rychlíkem. Tedy v případě, že nemá 20 minut zpoždění, jako že měl :-). Jak jsem však již zmínil v minulém článku, tak jsem se tu sešel s jedním z účastníků akce, který měl stejnou cestu, jako já, a tak se to dalo přečkat.

Lístek z LT vyšel na 61 Kč a cesta měla trvat osobním (zastávkovým) vlakem 42 minut. Rychlík ji má zvládnout za 27 minut. To je tedy z víkendu vše a těšte se, protože nás čeká prodloužený sváteční víkend.

Žádné komentáře:

Okomentovat