úterý 19. listopadu 2024

Výročí 750 let města Mělníka : Báseň Skon krále Přemysla. Legiovlak po 6 letech zavítá na Mělník. V Lysé bude v sobotu podzimní Retro garáž. Na Mělníku končí významná výstava.

 


Jsou akce, které jsou určitou vzácností, protože se nekonají v nějakém místě každý rok, ale třeba i jen jednou za několik let. Blíží se ty Vánoce, tak třeba leckoho může zajímat, zda k nám letos začátkem prosince přijede kamion Coca-Cola ?

Tam je ten kalendář letos velmi úsporný a týká se v Čechách jen Prahy, ale pokud máte silné nervy, nevadí vám tma a nechcete nikam jet, tak tu budou v pátek  odpoledne 6.12. po roce opět alpští čerti a v sobotu i za světla v Kralupech nad Vltavou.Pojďme však v kalendáriu již k následujícímu úterý 26.11. 2024. kdy k nám přijede po šesti letech legiovlak. Jak vypadal v květnu 2018 na Mělníku ?

Na to se můžete podívat zde níže, ale věřím, že opět bude něco jinak, nebo nějaký ten vagon přibude, jak tomu bývá u legiovlaku zvykem.


Myslím, že už jen proto, že tu bude stát šest dní a vlak má své genius loci, tak se jistě vyplatí jej navštívit. Kromě toho, že je jeho příjezd určitou vzácností a vidíte zajímavé exponáty, tak u této atrakce si nemusíte dělat hlavu z toho, že kvůli lidem nic neuvidíte, že budete čekat frontu a jiné. Kdo jste byli někdy ve vojenském muzeu ve Kbelích, nebo v Lešanech, tak asi máte představu, jak to u těchto akcí chodí.




Jiná atmosféra bude jistě tuto sobotu 23.11. na výstavišti v Lysé nad Labem. Tam si to naopak neumím ani představit a webová stránka vypadá opravdu hezky.Některé výstavy začínají již v půli pracovního týdne, což je vhodné zejména pro seniory v penzi, ale pro některé akce to neplatí. Retro garáž je také poněkud jinou akcí, jak se můžete dočíst na stránkách vll a dokládá to i odkaz na organizátora.


Pokud jste váhali podobně jako já, nebo jste měli jiný program, tak je tento víkend prakticky poslední šance navštívit výstavu o králi, který nese velký podíl na tom, že si letos připomínáme 750 let města Mělníka. Možná si řeknete, že když tu teče ta řeka a je tu dokonce soutok dvou největších českých řek, kde už na kopci dávno stálo hradiště, odkud vzešla kněžna Ludmila, tak toto místo se muselo někdy přirozenou cestou proměnit v město.

To je sice pravda, že tu jistě vzrůstal počet domů i obyvatel, ale víte dobře, že povýšení na město se uděluje vlivnými lidmi a někdy ani nazáleží na velikosti povýšené obce. Stačí se podívat na pohnutou historii našeho souseda Liběchova. Jindy vás zase překvapí, že se nějaké velké město stalo městem až relativně nedávno. Psal jsem tu kdysi na jaře 2014 takový seriál s názvem Nejkrásnější města na severu Českého království . Takovým typickým příkladem je v tomto případě Jablonec nad Nisou.

Mělník je ve zcela jiné situaci. Sem jezdili panovníci, pobývaly tu dlouhodobě královny a jelikož se žel ta zakládací listina nedochovala, tak tu bylo přistoupeno k jisté logice. Je evidentní, že aktivita mělnických vlivných u krále Přemysla II., jak se mu říkalo především v Čechách ( jinde byl převážně zván, jako Otakar) vedla k listině, která znamenala zapojení Mělníka do říční dopravy i obchodu. Vždyť řeky jsou i dnes dálnice prosperity, jsouli užívány, ale tehdy to mělo ještě větší význam.

Nesmíme zapomenout, že železnice ještě neexistovala, bahnité nebezpečné cesty patřily maximálně dostavníkům a kupcům, a tak ta prosperita přicházela po řece.


Zatímco tedy speciální výstava věnovaná Přemyslovi již končí, tak výstava Mělník v čase - 750 let města tu bude do jara. V každém případě jedinečná příležitost být u toho. To neslaví jenom Mělník, ale i my občané a zejména rodáci.


Nicméně se ještě vrátím k tomu zmíněnému králi, jehož listinu zde na Mělníku považujeme za jakousi celkem oprávněnou náhradu městské listiny zakládací. Nebylo mnoho těch českých králů, kteří z Prahy nejen dobře vládli a lid je uchovával celá staletí v paměti, ale také historicky rozšířili dočasně naše území a těšili se jistého sousedského respektu.

Později jsme se stali součástí jiné, trvalejší, větší i významnější říše a je na každém z nás, jak se budeme na věci dívat,co dokážeme ocenit a s čím vším se ztotožníme, ale z hlediska pohledu člověka z české kotliny nám bude vždy znít název Země Koruny české velmi líbivě. A s tím i vazba na naše politicky silné a úspěšné panovníky, která je zde v Mělníku zvlášť silná  i z důvodu vztahů králů Karla IV. a Přemysla Otakara II. k Mělníku.

Vzhledem k tomu, že místo poslední bitvy našeho velkého panovníka, který se přičinil o to, že letos slavíme 750. výročí města, a že není zase až tak daleko od hranic naši republiky, tak jsem si dovolil v roce 2017 na Moravské pole podniknou cyklovýlet. Konečně, vše souvisí se vším a přišlo mi tak nějak, že je asi namístě, abych tam zavítal. Krajina mi přišla poměrně příjemná a občas jsem tu zavadil i o drobné vinice, které mi připomínali domov. Také tu mezi stromy teče velká řeka pramenící u nás, a tak to prostě mělo vše své genius loci.



Asi tak od začátku tohoto roku, ve kterém slaví Mělník své významné půlkulaté jubileum mě přepadá myšlenka, že bych na počest Přemysla Otakara II. měl zkusit napsat báseň.
Není na tom nic divného. Jako bývalý člen Pegasu, který stál u zrodu sbírky Mělník veršem a obrazem mám k tomuto téma blízko. Konečně, náš svým způsobem slavnější král Karel IV. se mihne v závěru mé oblíbené básně Vyznání rodnému městu ( 1992), a tak to byla pro mě výzva. Najdete ji zcela na konci tohoto článku:


Ovšem, přiznám se vám, že se mi do toho moc nechtělo. Nu, nebudu zde prozrazovat, co vše to obnáší, než něco takového člověk stvoří a ani nebudu  prozrazovat. nic z obsahu. Každý člověk je jiný, každému se líbí něco jiného, každý chápe věci jinak, tak vám jen popřeji příjemný zážitek.

Toto je tedy takový můj dárek k 750. výročí města, který se pojí s dnešním datem.



Skon krále Přemysla.


                                                            Modravé hory, zlatavé lány,
                                                            řeka tu zelení středem se vine.
                                                            Vůkol je poklid, klasy zrály,
           dnem  slunným čas tiše plyne.

                                                           Nad zemí šírou rovinnou,
                                                           čáp z oblak sem ladně slétá.
                                                           U cesty  rytíř v brnění
                                                           i vinice, co stojí tu léta.

                                                           Však vysoký kámen u cesty, 
                                                           zpráva smutná z něj se line,
                                                            že český král Přemysl Otakar 
                                                            s nevelkým vojskem tu hyne.

                                                          Velký ten slavný český král,
                                                           jenž města i hrady zakládal.
                                                           Výnosem z obchodu labského
                                                           Mělník dal do stavu městského.

                                                           Vévoda Rakous, Štýrska i Korutan,            
                                                           mocné říše, od Krkonoš po Jadran,
                                                           v lesklé zbroji tu s oře padá
                                                           smrt už k sobě si ho žádá.

                                                           Tak skonal král náš český,
                                                           markrabě moravský i kraňský,
                                                           jenž zlatým a železným sluje
                                                           pro stříbro  i vítězné boje.

                                                          Tebe dnes králi vzýváme,
                                                           křížový hrdino od Královce.
                                                          To tobě dnes králi vděčíme,
                                                          za slávu města na Mělníce.




Pohodové dny !

3 komentáře:

  1. Je to moc hezký dárek našemu městu! Děkuji Martin K.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji za pozitivní kometář, dnes nejen od historika, ale především zástupce města :-). V roce 2017 jsem si půjčil jenom kolo. Teď, když už se se značnou reklamou půjčují i elektrokola, tak by možná někdo zvládl zajet ještě o něco jižněji ke Kressenbrunnu, kde naopak Přemysl Otakar II významně. porazil 12.7. 1960 uherského krále Belu IV. Ale vzhledem k tomu, že vzdálenost jen jedním směrem je 80 km, tak by takovou projížďku na elektrokole po oblasti Moravského pole asi málokdo zvládl :-). Takto asi ne.

      Vymazat
  2. Jinak od nádraží v Děvínské Nové Vsi přes Cyklomost svobody k památníku bitvy pouhých cca 8 - 9 km.

    OdpovědětVymazat