pondělí 19. ledna 2015

Takto skonal vysoký komín mělnického cukrovaru. ( Fotogalerie)


Stav před bouráním komínu.

Když jsem včera večer hodnotil článek, jehož první část vznikla někdy v sobotu po poledni .....

Malé povídání o mělnickém cukrovaru a současně vzpomínka na rok, kdy kolem nás vše hořelo.http://soutok.blogspot.cz/2015/01/male-povidani-o-melnickem-cukrovaru.html

...., tak jsem  netušil, jaká překvapení mě ještě čekají.

Nejde o to, že měl článek k tomuto okamžiku 185 návštěv, z nichž několik je  mých, ale vzpomněl jsem si na bývalého komentátora nejen závodů Formule1 Luboše Pecháčka, který poutavě vyprávěl během závodu úplně o veškerém dění  nejen na trati, ale i o zákulisí, o jezdcích apod. Když komentoval Zlatou přilbu, tak se v depu neustále vyptával na něco jezdců. Tentokrát jsem si tak trochu připadal také, jako nějaký lehce zainteresovaný  moderátor, který zjišťuje nějaké, ještě bližší informace :-)))

Jenže to nebyl konec všemu. Když mi zaslal pan Martin Klihavec zprávu, že shlédl článek i můj dotaz na pád vysokého šedesátimetrového komína a poslal mi fotky i s popisem akce, tak už jsem si připadal, jako když dáváme dohromady nějakou lehce odbornou knížku od více autorů, jak to někdy bývá :-))).

A ani to nebyl konec, protože jsem před chvíli zjistil, že i já mám k disposici ještě nějaké snímky z demolice i části, které dnes již nestojí. Do sobotního článku to již dávat nechci. To je minulost a tam přídavky dávat nebudu, ač jste si možná někteří všimli, že v rozmezí dvou dní doznají některé články ještě určité změny. To znamená, že první čtenáři jsou například ochuzení o nějaké fotografie, nebo aktualizace, ale s tím už se v rámci času, povinností, případných komentářů i nálady nedá nic dělat.

Aby však toho cukrovaru nebylo už příliš, tak jsem se rozhodl, že to udělám trochu jinak. Dnešní článek bude věnován pouze komínu a doplním jej něčím úplně jiným, co by se dalo snad nazvat alegoriemi ve fotografii  a s průmyslem to nebude mít nic společného. Však uvidíte.


Podle informací, které se mi tedy dostaly od pana Klihavce, byl komín mělnického cukrovaru ubouráván postupně v termínu od 23. srpna do 1. listopadu 2008.
Ubourávat se začalo ručně a suť se házela do komína. Když byl komín ubourán do poloviny, byl již plný suti a zkázu komínu nakonec dokončila motorizovaná pozemní technika.


Na tomto snímku je komín ubourán již do poloviny ......... a zde již zbyla jen hromada suti.


A abychom si od toho průmyslu a demolic odpočinuli, tak se zkusme podívat na fotky, které jsou tak trochu i určitými alegoriemi. Zde máme takovou krajinářskou romantiku.Toto by mohla být alegorie času. Kdo z nás si na mostíku mesi Starákem a Hadíkem všiml této stoupající stezky k vile  na Pražské ulici ? Obvykle bývá téměř vždy zarostlá a nepleťme si ji s podobnou vyšlapanou cestičkou asi o 150 metrů blíže k cukrovaru.Pravda, že romantiku tu už máme, ale není tohle zákoutí, či zátiší s pramičkou přímo stvořené pro foto, nebo dokonce pro obraz ?Tohle je  snad alegorie tužeb. Ať už to byl nějaký sklad, nebo garáž, tak tady by člověk rád viděl nějakou romantickou restauračku, třeba i s tanečním parketem, a ani bych se nedivil, kdyby to tu kdysi bývalo, protože naši předci to prý na Mělníku uměli rozbalit. Z vyprávění vím, že bývalo běžné, že pod Mělníkem prý plula občas na večer loď  s hudbou i tancem a snad až ke Štětí a zpět.

To je dnes vše a příště si tedy dáme nějaké ty záběry z časů demolice, kterými snad ten cukrovar aspoň na čas uzavřeme :-).

SŠ.

4 komentáře:

 1. Dovolím si opět malé upřesnění. Ta stoupající stezka na 6. fotografii je přístupová cesta od domu vedoucího jezného - tedy správce jezu Na hadíku k jezu a zdymadlu. Tento nádherný hrázděný dům (č.p. 102) byl vystavěn společně se sousedním, méně výstavným č.p. 104 - domem jezného, jako příbytky pro obsluhu zmíněného jezu. Vedoucí jezný bylo tehdy velmi vážené povolání, srovnatelné např. s přednostou stanice, hlavním poštmistrem nebo cukrmistrem :-).
  V domě č.p. 102 sídlila i kancelář Státní plavební správy.
  Jan Jáchymstál

  OdpovědětVymazat
 2. Tak, už na první pohled je patrné, že vila zřejmě patřila nějaké význačné osobnosti, a že je tam těch vil tuším na Kradlově více. Obdivuhodné. Kde berete tyto vědomosti? Snažím se je občas přebrat od našich historiků, ale buď zrovna není zmínka, nebo člověk pozapomene, kde a v jakém materiálu to najde.

  OdpovědětVymazat
 3. Odstřely komínů mě vždycky nějakým způsobem fascinovaly. Obrovské objekty lihovarů, pivovarů nebo různých továren se řítí k zemi jako hromádka karet. Dneska už jsou moderní technologie a využívají se třeba keramické komíny, ale staré technologie pálených cihel jsou podle mě nadčasové. ;-) My sami doma máme komín nerezový, a to mi přijde asi jako nejlepší varianta. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Michale, díky za příspěvek. Mám u toho trochu dilema. Většinou to dalo někomu práci to vystavět a často je to taková vlajková loď továrny, kde třeba někteří lidé pracovali a ten pád je pro takové lidi mnohdy takový nostalgický. Zde u nás byl komín cukrovaru i elektrárny postupně odbouráván, ale třeba naposled v Jablonci ( televizní zprávy) byl odstřelen. Jistý efekt to zcela jistě má, ač jsem zatím u žádného odstřelu komínu nebyl, ale asi to moc veselé nebude. Na druhou stranu jsem viděl nějaký britský dokument o stavbě nejvyšších budov na světě, nebo i o gigantických stavbách, a to tedy bylo pokoukáníčko. Co vše to jen obnáší takové stavby. Organizace práce na takových stavbách si co do obtížnosti už mnoho nezadá s náročnou lékařskou operací.

   Vymazat