pátek 28. června 2024

Čtyři delší videa z Mělnického okruhu 2024 jsou na světě. Tropické počasí způsobilo minulý týden příjmovou rozhlasovou situaci, jaká tu snad ještě nikdy nebyla.

 

Přátelé, minulý týden mně osobně přinesl určitou radost a snad i vás potěší tento článek. Jak jsem psal již minule, tak z veřejných akcí u mě zabodovaly akce Mělnický hrozen a Oslavy 102. výročí motorsportu na Mělníku, které se letos nesly i v duchu významného výročí 750 let města Mělníka. O akcích jsem psal zde :

https://soutok.blogspot.com/2024/06/melnicky-hrozen-cislo-41-probehl-v-roce.html

https://soutok.blogspot.com/2024/06/melnicky-okruh-2024-aneb-oslavy-102.html

Také jsem slíbil, že jakmile budou hotova nějaká videa, tak na ně zde budou odkazy. Zde jsou tedy čtyři videa z letošního Mělnického okruhu. Jedno je kratší, druhé má asi 5 minut a třetí se čtvrtým jsou pod povoleným limitem 10 minut. První video jsem věnoval stroji Bugatti A37 a napsal jsem i proč. Ten stroj sem do Mělníka nostalgicky, či historicky prostě patří. Ve druhém videu jsem zmapoval místa, která považovali diváci za ta nejdůležitější v letošním ročníku a v závěru navštívil velmi populární diváckou zónu u mostu. Pak jsem si připadal téměř jako televizní kameraman na přiděleném úseku, a protože jsem vás opravdu nechtěl o nic připravit a o budoucích počinech můžeme nyní jen spekulovat, tak jsem byl nucený rozdělit materiál tematicky do dvou delších videí.

Osobně jsem měl samozřejmě radost ze setkání se známými, s krásnými auty i motocykly, ale kdybych tu psal, že jsem se těšil na Bugatti Vojtěcha Masojídka, na našeho Jirku Rameše, kterého znám déle než 50 let, tak by to nebylo spravedlivé, protože bych těch jmen našel více, stejně tak, jako krásných strojů. Vždyť i ty jízdy jednoho vozítka kategorie sidecar byly dalším krásným zpestřením, stejně tak, jako ta všechna auta, která pamatujeme z našeho dětství, nebo ty pěkné soutěžáky atd. atd. V nejlepším se má přestat, a tak skončím slovy : ,, Přejme si, aby na Mělníku sportovní i legendární automobily a motocykly žily dále. Ne všichni tím žijeme tak, jako nadšenci, kteří obráží různé závody i akce, ale bylo by škoda, kdyby to z našeho města zcela zmizelo. Vždy je dobré, když je něco jen nedaleko, nebo dokonce v místě."

https://www.youtube.com/watch?v=LdvB6qXLGf8

https://www.youtube.com/watch?v=DzHVVVG60xo

https://www.youtube.com/watch?v=ef2xWg_D6eY

https://www.youtube.com/watch?v=gM45YQ0DMgY


I celá řada laiků ví, že když si pustí v létě rádio, tak se může stát, že místo našich stanic uslyší různé pazvuky, nebo dokonce cizí řeči z cizích stanic. Běžný posluchač rádio pak leckdy vypne, ale jistá sorta lidí, se na takovou vzácnou situaci dokonce těší, jako kdyby šlo o štědrovečerní nadílku. Ostatně to přirovnání není daleko od věci.

Co se vlastně stane? Rozhlasové vlny, se šíří celou řadou způsobů a velmi důležité je také to, na jakých vlnách stanice vysílají, protože ty různé frekvence mají určitý manuál, jak se během dne i ročního období šíří. Když tedy píši o příjmu běžných stanic, tak mám na mysli koníček, kterému se mezi radioamatéry říká Dixing. To je důležité, protože jiní radioamatéři, se například věnují poslechu leteckého pásma, jiní navazují spojení i třeba mezi kontinenty atd. atd.

Ovšem, i ten dixing se rozděluje podle poslechu různých frekvenčních pásem a tím asi relativně nejmladším je poslech v pásmech FM ( zejména 87,5 - 108 MHz) a v posledních letech v pásmu DAB+ ( 174 - 230 MHz).


Když tedy vezmeme v úvahu, že žijeme nedaleko Prahy a pásmo FM je doslova přeplněno českými stanicemi, pak je pohlazením pro Dixera ( osoba zabývající se lovem vzdálených stanic), když někde zaslechne němčinu, nebo polštinu, když stanici identifikuje, nebo se mu dokonce načte značka RDS, která mu tu identifikaci značně ulehčí.

I za běžných podmínek slýcháme několik stanic například na teleskop ( výsuvná anténa rádia) ze Saska, vzácněji v šumu z Bavorska, z Polska. Když se nám podaří ulovit stanice dokonce z Rakouska, tak už to obvykle bývá dílem ještě lepších podmínek, které například přináší mrznoucí mlhy, nebo naopak meteorologická situace ( přechod fronty), které říkáme tropo. Je to celé složitější a existuje o tom řada odborného popisu i předpovědi, ale v podstatě je to někdy i o štěstí.

Speciální situací je pak takzvaný odraz o sporadickou vrstvu ES, která se obyčejně vyskytuje vysoko nad zemí v teplotách kolem 30 °C a vyšších. O tuto vrstvu vysoko nad zemí, se pak signály velmi vzdálených vysílačů odrážejí a mohou dopadnout i na váš přijímač. V jaké kvalitě ? Jak dlouho ? Odezní a zase se vrátí ? Pulsuje to ? To vše jsou otázky. To je prostě to štěstí.


Letní záchyty, kdy třeba několik minut i hodin někde slyšíme španělštinu, nebo řečtinu, či arabštinu atd. atd. nejsou zase až tak překvapivé, ale je mnohem těžší zjistit, o jakou stanici jde. Někdy máme štěstí, že hlášení třeba i zachytíme, ale leckdy je to rébus. Na druhou stranu je RDS úžasná věc, když je signál tak silný, že vám stanici i s jejím identifikačním číslem PI napíše. Přiznám se, že ač už za sebou nějaké záchyty mám, tak toto bylo ve čtvrtek  20.6.2024 vůbec prvně, kdy se mi dařilo ulovit i ony vytoužené RDS -ky. Díky tomu pak znáte nejen stoprocentně stanici, ale samozřejmě se i lépe hledá vysílač.

Ovšem, co tedy bylo na čtvrtku 20.6. 2024 tak vyjímečného ? Obvykle při odrazech od vrstvy Es zmlknou mnohé domácí stanice a naopak slyšíte mezi různými pazvuky samou exotickou řeč i hudbu. Tentokrát byla atmosféra tak různorodá, že vedle těch exotických stanic byly silné i stanice tuzemské s RDS a rovněž sousedů s RDS. Prostě šlo vše. Pravda, nebylo té exotiky na pásmu tolik, jako jindy, když vrstva ožije, ale jak jsem již psal, tak signály přímočaré ( tuzemské), signály tropo ( sousedé) i odraz od vrstvy Es vyšly tak kvalitně, že šlo opravdu vše, byť se to někdy samozřejmě trošku ovlivňuje a stanice si předávají na kmitočtu vládu. To byl třeba případ kmitočtu 94.4 MHz, kdy k nám obvykle přichází signál z 200 km vzdáleného Ochsenkopfu ( Bayern 3), ale tentokrát tu byl nějaký čas alžirský program Chaine 1 ( jinak vzdálený asi 1 800 km) a jednou v zimě jsem na frekvenci zase ulovil tuším SWR4 z Bádenska.

No, je to pro někoho zábava. Na frekvenci 107.3 MHz u nás vysílá Hitrádio Černá hora a nyní tam máte stanici Diwan FM z Tunisu. Na 94.4 máte alžírský Chaine 1, na 89.4 rakouské OE3, které je takovou obdobou německého hudebního Bayernu 3, který je na poslední fotce


Samozřejmě, že i takové věci, se dávají pro zájemce na youtube, nebo se to někdy posílá kvůli možné QSL card do rádia, ale úspěch bývá v takovém případě málokdy, protože řada stanic neví, co kdo a proč po nich žádá. Jen minimum odborníků v těchto některých zemích ocení informaci, že stanice byla slyšet až tam někde... a pošlou vám jakýsi hřejivý doklad.

Nyní tedy odkazy:






Je to už hodně dlouho, co jsem tu psal o tom, jak ve druhém pásmu DAB+ došlo k určitému rozhlasovému boomu nejprve v Bavorsku a relativně nedávno v Sasku. I u nás už jsou přidělené finálové kanály a ve druhé polovině roku by se mělo začít trochu více dít i něco u nás, ale ještě nás předběhlo Rakousko, a to právě v pátek 21.6. 2024. To způsobilo radost hlavně u našich posluchačů na Moravě a na jihu Čech. Myslím, že si na to také brzy posvítíme, ale dnes jsem toho napsal až moc a chybí mi osobní pokusy. Zatím. Nu, a také už tu mám asi dva e-maily z RMM ( muzeum).

Snad to sem vše nějak dám, ale je toho moc, zvlášť když ještě vyrábíte ,, jen" dokumentární videa :-).

Pěkný víkend !




Žádné komentáře:

Okomentovat