neděle 27. května 2018

Taková byla sobota 26. května 2018 v Mělníku. Velká fotogalerie vám ukáže snímky z 2. pivního festivalu, z výstavy bonsají i dopravní nehodu na křižovatce u soudu. A ještě něco navíc.


Na náměstí Míru, se včera konala akce Promenáda historických kočárků a Soutok byl u toho. Článek vyšel dnes po půlnoci. Dnešek patřil hlavně druhému ročníku Pivního festivalu v Mělníku, ale také výstavě bonsajů v parčíku za kostelem sv. Ludmily.

Pivní festival začal sice dnes v sobotu ve 14 hodin, ale tou dobou jsem psal velmi důležitý článek o Mělnickém okruhu, kde je reklama tragická a spousta mých známých vůbec neví, nebo jen tuší, že tu má něco takového být a neví, co si mají pod tím vlastně představit. A tak jsem na festival vyrážel až v 16 hodin.


Jenže mě zajímaly ještě také jiné věci, které jsem si dal, jako takový předkrm. Jak možná víte, tak bude plout pod Mělníkem přes Labe od 2. června přívoz. Píše se, že provoz bude zdarma, v měsíci červenci a srpnu denně, v měsíci červnu a září pouze o víkendech. Plavidlo bude mít kapacitu 12 osob, počítá se s přepravou jízdních kol  a přívoz pojede na zavolání. Kromě toho se můžeme těšit ještě na plavební jízdní řád.

Moje cesta tedy vedla nejprve do Rybář, abych zjistil, v jakém stavu jsou přípravy na tuto sezonní akci. Ačkoliv zbývá týden, tak pro vás žádné fotky s přívozem nemám, pokud ta loďka na vrchním obrázku nepřiplula na pivní fest, ale bude tu sloužit právě, jako to převozní plavidlo . Zatím tam prostě jinak není nic k vidění. Potkal jsem tam jenom Labskou princeznu, která snad nejvíce času tráví na Labi pod Mělníkem, kde turisté přesedají do autobusů a jedou do Prahy.


Ovšem, tentokrát to nebyla ta loď s francouzskou vlajkou na zádi, jak býváme zvyklí, ale na přídi vlála vlajka naše a na zádi vlála lucemburská trikolóra.


Jako mnoholetý posluchač nejslavnější hudební rozhlasové stanice Evropy rádia Luxembourg, jsem neodolal a slavnou loď  s neobvyklou výzdobou jsem pro vás zvěčnil.


Kde bych jen tušil, že tu jednou bude pod městem na řece stát loď s vlajkou  Velkovévodství lucemburského a připomene mi slavné období jedné rozhlasové stanice, ale třeba i slavný královský rod, z něhož vzešel i otec našeho města Karel IV.
.

Cestou zpět k městskému centru jsem zavadil o tyto balíky, které tu již zřejmě čekají, jako ta nejměkčí svodidla pro Mělnický okruh. Vždyť právě tudy, se budou po staré silnici vracet  stroje již za týden do centra.


Podívejte se tedy na první připomínku závodu, o kterém toho mnoho lidí  moc neví.


Cestou jsem samozřejmě zase po dlouhé době vyfotil také most a pokračoval jsem vzhůru k centru.


Jak je to krásné, když vám třeba hodinu svého příchodu do města oznámí sluneční hodiny na hotelu  U zlatého beránka :-). Stále si hrajeme na zimní  a letní čas, byť se to někomu nelíbí vůbec, jinému občas, a tak musíte hodinku přičíst. Přišel jsem zkrátka v 16.30 a tentokrát jsem stihl aspoň několik písní bezva skupiny Navostro, která i loni zahajovala festival.


Jak je mým zvykem, tak jsem začal pokud možno přehledovou fotografií a později jsem přešel na větší detaily. Ani není celkem nic tak zvláštního ke komentování. Vše se tak nějak podobalo loňsku, jen pivovarů přibylo a snad jich mělo být letos 16, jak mi řekl na akci kamarád. Dalo by se to jistě snadno ověřit, ale není chuť :-).


Aktualizace v 10.30 ( neděle 27. května):

Dnes to trochu textově upravuji a možná přidám nyní i několik věcí. Takovými zajímavostmi akce bylo například to, že jste tu mohli potkat známého mělnického prodejce vína Pavla Chorouše. Lidé sice přišli hlavně za pivem, ale proč nenabídnout víno, že ?

Pivovar Kaberna z Mlékojed mě překvapil nabídkou. V době, kdy jsem přišel tu nikdo nestál a nejsilnějším pivem byla devítka. Prý tu ale předtím také točili dvanáctku, tak nevím. S razítky do pivního  pasu to byla bída, ale ať už byla obsluha pánská, nebo šlo často o milé a pohledné slečny, tak jsem se vždy setkal s úsměvy, pochopením a dokonce zejména u žen s určitou fantazií. Neptaly se a vždy vymyslely nějaký zápis :-). Ono se totiž neprodává jenom pivo, ale zákazník si odnáší od stánku i dojmy, které pak utváří určitý názor.


Jeden z letošních nováčků.

Zde tedy máte ještě skupinu Navostro, od které jsem si letos stihl ještě něco poslechnout.Severské pivovary tu byly již loni a ať už jde o Cvikov, Českou Kamenici, nebo Falkenstejn, tak se tu již loni svými silnějšími, ale pitelnými a chutnými pivy velmi dobře zapsaly. Myslím, že nezklamaly ani letos a kvalitu svých piv jenom potvrdily.Krásná mobilní pec na pizzu.


Pivovar Kotouč z České Kamenice mi loni nabídl Kamenický poklad 13. Letos jsem ochutnal o stupeň silnější pivo s názvem Kamenická kaple, a také jsem si pochutnal. Nechtěl jsem pít piva, která tu máme běžně k sehnání, nebo stačí jet jen kousek za Mělník, ale  zajímaly mě ty nové pivovary, nebo alespoň jiné produkty těch vzdálenějších pivovarů.
Všimněte si těchto dvou obrázků ...


..... a porovnejte to s těmito dvěma obrázky. Co je jinak ? Správně, zmizely nám ostrůvky. Zmizely proto, že se tu právě pojede závod s názvem Mělnický okruh.


A tak ostrůvek nejspíše nahradí z důvodu nařízení EU opět snímatelné Schweigstillky :-).


Přidal jsem i několik nočních snímků, kdy zde hrála skupina Baťa a Kalábůf něžný beat.


Vidíte, že dnes žilo mělnické náměstí dlouho do noci.Jedním ze suvenýrů dnešního dne byl stejně, jako loni pivní pas. No, nekupte to za 25 korun, když máte vzpomínku na krásný den a ještě si tam můžete nechat zapsat,co všechno jste vlastně koštovali :-). Toto je tedy jen jedna strana pasu.


Němý Medvěd zase dával svá piva v takovémto krásném plastovém pohárku, který byl zálohovaný v ceně 50 Kč, jak jsem se dozvěděl a naprostá většina zákazníků si jej nechala na památku z akce.
Zvažoval jsem dnes také návštěvu výstavy bonsají, ale tu jsem  nakonec vypustil a snímky jsem si nechal poslat od Martina Klihavce, který ji dnes navštívil.

Tak měl jsem pravdu, že jsou bonsaje krásné, nebo ne :-)?
A i další dva snímky jsou od Martina. Chce se člověku říci, že tam, kde jsou tyto bílo-zelené kužely, kterým u nás na Mělníku přezdíváme Schweigstillky ( podle prvního místostarosty, který je u nás na Mělníku zavedl do praxe) ... tak že snad ani nemůže dojít k dopravní nehodě. Jak vidíte, tak může. Martin byl zkrátka ve správný čas na správném místě a dopravní nehodu takto zvěčnil.


A na co se můžete ještě těšit ? Dostal jsem před chvílí poštou od Martina ještě nějaké materiály na články, tak to nějak zpracuji, ale dnes již určitě ne. Bylo to dnes náročné :-).

Nechce se mi dnes už pročítat to, co jsem vlastně napsal, ale když tak koukám na tu první fotku úplně na začátku, tak mě tak napadá, jest-li to třeba nebude to plavidlo, co tu bude fungovat, jako ten přívoz.

Článek byl v neděli 27.5. v 10.57 zřejmě již definitivně aktualizován o širší zpravodajství a určité textové úpravy.

4 komentáře:

 1. Moc pěkné reportáže a snímky. Také jsem byl v pátek na některých akcích, ale nestihl jsem vše, tak jsem s dovolením M. Klihavce použil některé jeho snímky a nevědomky zřejmě i Vaše. Se srdečným pozdravem K.L.

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji vám opět za milý komentář, který mě vždy potěší. V květnu a v červnu je těch akcí tolik, že by člověk nemohl dělat nic jiného, než chodit po akcích po našem městě :-). Přitom je potřeba udělat občas něco jiného, nebo chce člověk zajet i někam jinam a třeba se i jenom tak projít, aniž by tam musela být akce.

  Sám jsem rád, když si mohu některou místní akci prohlédnout díky fotografiím od Martina, nebo z muzea ( dávám vše na web) a jsem jedině potěšený, když se třeba nějaká moje fotka líbí tak, že ji chce někdo někam použít.

  Také se mějte velmi pěkně a možná, že za týden budeme fotit podobné věci :-).

  OdpovědětVymazat
 3. Jirka z Mělníka28. května 2018 20:25

  Tak "Schweigstillky" už jsou na místě. Takže tipuji, že po závodě tam půjdou zpět. Myslím v Tyršově ulici. Místo sundavání, přijde nandavání. Pravý opak toho, co bylo slibováno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ideální by byl nějaký mobilní ostrůvek, který by ležel ve vozovce vlastní vahou, pak by následoval přechod pro chodce a další ostrůvek, jako doteď. Ostrůvky by měly drobná oka pro jeřáb a jejich střed by třeba imitoval záhon umělých květin. Je to možná o nápadu.

   Vymazat