Vánoce jsou také časem, kdy ti šťastnější, co mají volno až do konce roku, tak mají čas i trochu snít a plánovat své výlety. V praxi to pak mnohdy dopadne bohužel zcela jinak. Nemyslím teď zrovna výlet právě teď, protože počasí opravdu k ničemu moc neláká, ale třeba letní akci. Vždyť se nám to spojení mezi Mělníkem a Prahou zase zkvalitnilo.
A tak tu je jeden takový tip, který vás třeba osloví. Na Mělníku jsme letos oslavovali osobnost císaře Karla IV. , ale nemůžeme také opomíjet krále Přemysla Otakara II., který o 100 let dříve udělil Mělníku dne 25.11.1274 podíl z labského obchodu na dobudování obce, což je bod, od kdy je Mělník považován za město. A velké osobnosti našich dějin bylo věnováno i poslední číslo Živé historie, se zaměřením na tehdejší územní rozsah středoevropského království a panovníkův skon v bitvě na Moravském poli.
Moravské pole je přilehlá část rakouského území při řece Moravě, které je na severu ohraničeno moravským městem Břeclav a na jihu de facto soutokem řek Dunaje a Moravy. Jde poměrně o rovinaté zemědělské území, kde můžeme spatřit hned čtyři body významné historie. Kromě vítězné bitvy u Kressenburgu z roku 1260 ( nedaleko soutoku Moravy a Dunaje), a bohužel slavné tragické porážky našeho krále dne 26.8. 1278 u Suchých Krut .....
.http://www.iereus.wz.cz/zajimavosti/moravske_pole.html, ještě v dějinách narážíme na zprávu, že zde pobýval na konci první světové války poslední habsburský český král Karel I.., který již nestihl i díky své vladařské nevyzrálosti zachránit monarchii, byť měl údajně na rozdíl od svých předchůdců vztah k Čechám, k politice míru, a jako mladík sloužil dvakrát v posádce v Brandýse nad Labem. A v neposlední řadě musím vzpomenout i bájný hrad Děvín nad soutokem řek Moravy a Dunaje.
Mimochodem, víte že i Sicílie patřila asi 10 let rakouským Habsburkům ?https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_Rakouska
Jak už to tak bývá, tak každý dotyk s něčím může být inspirací. Nejprve pohleďte třeba na výše zmíněnou webovou adresu, která vás seznámí s oběma bojišti, která vedla k úspěchu i tragickému pádu našeho slavného krále. Pokud vás to inspiruje z nějakého důvodu k návštěvě, tak se musíte rozhodnout, jak to provést. Ono je to totiž z Břeclavi k Dunaji ještě nějakých 80 km, což není málo a vlaky jsou v Rakousku aspoň pro nás trochu finančním luxusem., až na malou vyjímku v působnosti i speciální jízdenky Moldau-Donau poblíž Lince.
Snad právě proto, že díky fantastické Jízdence na léto jsem v nedávné minulosti navštěvoval Břeclavsko, tak se našla určitá inspirace. Což se takhle odvážit v železniční půjčovně jízdních kol v Břeclavi si půjčit nějaký ten dopravní prostředek ? Představa je asi taková:
Z Mělníka odjezd rychlíkem v 5.32 do Kolína, kde jste v 6.38. Odtud pokračujete v 6.59 vlakem EC Porta Moravica do České Třebové ( 7.59 příjezd). Sem přijede z Prahy v 8.21 RJ71 Gustav Mahler, který vás v 9.52 dopraví do Břeclavi. Ten pokračuje do Vídně a Grazu, ale to už nás nemusí zajímat.
Jak sami vidíte níže v odkazu, tak půjčení kola ve stanici Břeclav je jednoduché a je tam těch půjčoven více. Jednu jsem viděl například i v opuštěném nádraží Lednice, kde kvete jen muzejní provoz. Zaplatíte asi 1000 Kč zálohy ( ta vám bude vrácena) a zhruba 160 Kč půjčovného. Není v našich možnostech jet 80 km k Dunaji a zpět, ale do Suchých Krut je to jen něco málo přes 30 km, což znamená celkem něco mezi 60-70 km. Na místo, kde tedy náš král tragicky zahynul, tak můžeme úplně v pohodě dojet po rovince a po cyklostezkách za nějaké dvě, až dvě a půl hodiny.
http://www.ceskedrahy.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/-23667/
Dnes už můžeme jet domů z Břeclavi dokonce až ve 20.07 RJ Mozart, který přijede do Prahy ve 23.15. Pokud nezkusíte autobus a zůstanete věrní Jízdence na léto ( 14 vybraných dní cestujete po celé republice za paušál, který byl loni 1200 Kč), tak vám jede v 0.16 vlak do Mělníka s příjezdem v 1.13. Všimněte si, že pokud budete chtít, tak vlastně můžete na Břeclavsku, potažmo v Rakousku strávit celých 10 hodin času, což čas potřebný k pohodlnému ujetí 65 km převyšuje asi o pět hodin.
Pokud se tedy povede počasí, tak může jít o pěkný kombinovaný výlet s dostatečnou časovou rezervou, kterou můžete řešit až v místě dávné historické bitvy. Dokonce se tu prý i jednou v roce koná rekonstrukce této pro nás smutné bitvy.
Tolik tedy k možnému jednodennímu letnímu cyklo-vlakovému výletu. A kam ale teď v zimě ? Opět stačí jen nápad. Zajeďte si třeba autobusem ( Mšeno, nebo Kadlín přes Mělnické Vtelno) do Zahájí, vžijte se do časů partyzánů a vykročte Řepínským dolem k zemljankám. Z Mělnické Vrutice už je pak celá řada možností. Před mnoha lety jsem to však vzal přes Horní Harbasko a Hostín do Záboří, a po Turbovickém hřebeni na Mělník.( modrá, žlutá, zelená.) Počítejte asi se čtyřmi až pěti hodinami chůze.
Díky za tip. Určitě to vyzkouším. Chystám se otevřít cyklo sezonu příští týden. Ještě čekám na pláště na kolo. Zima udělala svoje a bohužel jsem je našel na jaře dosti zpuchřelé, což mi samozřejmě neudělalo moc radost. Ale co se dá dělat. To je život. ;-) Já mám rád tu hlášku z Foresta Gumpa... Nikdy nevíš, co ochutnáš. :)
OdpovědětVymazatPřiznám se, že jsem také zvědavý, kdy konečně letos vyrazím na naši cyklostezku podle Vltavy, nebo Labe. Duben skoro pryč a zatím chladno, což u nás není zvykem.
VymazatUž se nemohu dočkat až tento rok s manželem zase vytáhneme gravel kola a pojedeme se někam podívat. Ještě jsme v okolo Pelhřimova neobjevili Želiv, tak by to chtělo tam něco najít. Je tam poblíž tuším i vodní nádrž, neznáte někdo?
OdpovědětVymazatChystáte se na kolech na průzkum okolí Pelhřimova ? Tak, kde u nás není v přírodě hezky, že ? Posledně mě napadla Moravská Amazonie, kam vede jenom cyklostezka. Pěšky je to z Břeclavi dost daleko.
Vymazat