neděle 31. května 2015

Tohle Lobeč nečekala !! Velká fotogalerie ze slavnostního otevření pivovaru, mamuti a nádherný vinný zámecký sklep.


Napadlo někoho z vás, že by se dalo jet na oslavu otevření pivovaru v Lobči autem ? Mě tedy ne, a bylo nás víc, co jsme to viděli ve čtvrtek a v pátek, jako příjemnou cykloakci. Jenže, počasí vykonalo své a tak jsem vyrazil v 11 hodin značně rozmrzelý do deštivého počasí a ještě v Mělníku musel vylétnout nad hlavu deštník.
Do Lobče jsem zvolil poklidnější cestu Kokořínským Dolem, přes Ráj, Příbohy, Libovice a Nosálov, což bylo cca 29 km. Zpět přes Střemy 24 km, ale jde to i přes Jenichov a Mělnickou Vrutici.


Nosálov je památkovou zonou, se známou hospůdkou U nás ( aktualizace 1.6. - už prý hospůdka U nás nefunguje), chystal se tu Dětský den a tak první dva snímky věnujme obci na konci okresu a také kraje.
Do Lobče jsem dorazil ve 13.45, a jak sami vidíte, bylo narváno.Neuvěřitelná fronta na pivo byla až ven a ještě si o ni povíme.


Do hledáčku fotoaparátu se dostala i tato provizorní kulturní scéna, vedle které stojí starý dřevěný velký sud, který je tak typický pro tyto akce kolem vína i piva.


Nežli jsem vkročil do útrob budovy, tak jsem udělal několik externích dokumentárních fotek.  Ještě štěstí, že počasí, se ve 12 hodin umoudřilo a už nikde žádný deštík od té chvíle nebyl


V útrobách budovy jsem nejprve zavítal do prostor, kam mířilo ve frontě asi 95 procent návštěvníků. V této části obsluha prodávala zabíjačkové dobroty ( ale i moučníky) .....


.... a obsluha na pravé straně měla na starost pivo a nealkoholické nápoje.


Po zakoupení lístku na prohlídku pivovaru jsem nejprve kráčel do prvního patra, kde je zřízeno muzeum, které se zabývá historií pivovaru v Lobči........ ale část je také věnována velmi pěknému povídání o selských branách na Mladoboleslavsku. O patro výše, pak návštěvník objevil jakýsi promítací sál, kde běžel nějaký dokument o místním pivovaru, ale  v čase mé návštěvy tu dokumentu zrovna nikdo nepřihlížel.


Ve 14.30 jsem se zúčastnil jedné z mnoha prohlídek pivovaru. Návštěvník se tak podíval s odborným výkladem do varny a zde již byl zájem nesrovnatelně větší. Průvodci odpočítávali skupinky zhruba po 20 lidech.

V části varny, se stáčelo pivo do pet-lahví a ti šťastnější si jej stihli ještě zakoupit na prodejním místě ve výše zmíněných prostorách.


Ve vnitřních prostorách, se smí v mnoha případech fotografovat pro vlastní užití, ale s veřejným rozšiřováním je to již sporné. A tak vezměte za vděk propagačně- dokumentární novinářskou fotografií. Konečně, myslím, že už za 14 dní máte znovu šanci do těchto prostor nahlédnout. To totiž bude v Lobči již tradiční populární automobilové rojení, ale k tomu dojdeme.


Komíny, pivovary, historie, současnost ..... není to nádhera?


Tak si dáme něco milého pro zpestření.....


..... a tady už si můžete přečíst podrobný program celé akce.


Prohlídka varny a spilky s výkladem  zabrala cca 25 minut a samozřejmě doporučuji. Vždyť to pivo budeme třeba jednou běžně kupovat u nás v supermarketech, bude v hospodách a je krásné si říci, že jsem byl u toho a ještě přímo v srdci jeho výroby.


Na pivo jsem stál ve frontě rovných 60 minut !!! Ale, cožpak jsem mohl jet na kole do Lobče, abych si tam to pivo ani nedal??? Člověk by předpokládal, že na takové akci bude těch píp podstatně více, ale tady asi nikdo nevěřil, že se to rozkřikne do světa, a že tu budou stovky lidí z Prahy a jiných míst republiky.
Jak vidíte, tak v nabídce byl výčepák, ležák a ale. Stout teprve zraje. Pet-lahve už touto dobou ( 16.00) nebyly. Dal jsem si ležák s ejlem a musím oboje pochválit.


Pak jsem se konečně posadil také před areál pivovaru ke stolkům a musím říci, že je to nesmírně příjemné místo. Vidíte ty píšťali ? Krásné, co?  Kapela si říká Aldaman ( z Hradce Králové) http://aldaman.cz/  a hraje terapeutickou hudbu. Vy víte, že jsem tu psal seriál o hudbě, jak ji neznáme ( Tyrosko, Afrika,Řecko atd.), ale toto byla na mě silná káva :-)). Vystoupil jeden člověk a neustále do té jedné píšťaly foukal jeden silný vibrující ton ( víc jich ani nešlo), jako když jsme někde u australských černochů. Etnickou hudbu mám rád, ale toto jsem nějak nevstřebal. Také děvčata po sobě koukala a uchychtávala se. Sotva skladba na chvíli umlkla, tak jsem se otočil na náhodné dívky u ,,mého" stolku a vyslovil monolog: ,, Tak já nevím, jest-li si z nás dělá někdo legraci, nebo to myslí vážně ?! Sepultura je hadr." To dívky tak rozesmálo, že bylo zase ještě veseleji a já, se vydal po posledním doušku do muzea Eduarda Štorcha.


Ještě jeden snímek fronty před pípami ...


..... a tady jsem si tak krásně seděl a hleděl na muzeum ( vlevo) a na zámek ( vpravo).


Muzeum mělo mít sice jen do 16 hodin, ale tady věděli, že to dnes v Lobči žije, že má svůj velký den a paní z muzea neměla také důvod, zas až tolik pospíchat. Zde platí to samé, co jsem tu už nejednou napsal. Kvůli tomuto plastickému lovci mamutů sem jezdí školy z celé ČR. A pánové, v druhém koutě místnosti je lovkyně ( ženy samozřejmě nelovily :-)), že by mohla soutěžit s Emanuelou :-)))). Abych to muzeum neodbyl ale jen jednou fotkou, tak dám dvě :-). No, v rámci propagace. Přijeďtě a nebudete litovat těch 60 Kč vstupného.


Je to krásná, ještě nefalšovaná stará škola a kromě vitrínek s exponáty tu je i nádherná promítací místnost.


Lobeč, letovisko pod Vrátenkou.


A jak tak jdu dále, abych se opět koukl na zámecký dvůr, kde už jsem několikrát v životě byl, tak mě přes oči praštila postávající partička mladých lidí u skleniček vína a neuvěřitelné světlo vycházející otvorem ve skále. ,, Co to je?!" vzkřikl jsem úžasem. Najednou vedle mě stála pohledná žena a s úsměvem pravila: ,, Vinárna. Pojďte, provedu Vás." Než jsem se nadál, už jsem neměl vůbec šanci odmítnout nabídnuté rámě :-))) a díky tomu vidíte tyto záběry skutečně nádherného prostředí zámeckého sklepa.


Stránky jsou: http://www.sklep.dvur-lobec.cz/index.php?menu=uvod a prostředí je fakt nádherné. Mimochodem, víte, že podobné sklepy má i pivovar v Klášterském Hradišti ( vedle Mnichova Hradiště) a je nutno, se do nich objednávat?


Tady mi má průvodkyně posloužila téměř jako umělecký výtvor. Zkrátka, dobrý tip na výlet a sranda.


A když jsou všichni dobře naladění, tak je vždycky dobře :-).


Konečně jsem došel na zámecký dvůr, kde stál známý anglický patrový autobus. Tímto vás už zvu na http://www.veteranskerojeni.cz/?s=1 na veteránské rojení, které je 13. a 14. 6. 2015. Bohužel bude letos bez spojení s akcí Léto s párou ve Mšeně, ale sami vidíte, že Lobeč vzkvétá. Přímo u zámku je i cyklohospoda. Na obrázky z akce anglických veteránů se můžete podívat ( červen 2012) na http://soutok.blogspot.cz/2012/06/veteranni-rojeni-v-lobci.html . Jinak tu pořádají i svatby atd. Letos už pojede i pivovar a samozřejmě vás zve. Stránky pivovaru jsou www.pivovarlobec.cz , ale tam se zastavil čas a žije to pouze na facebooku.


A nakonec jen symbolické Victoria. Vítejte v Lobči!

SŠ.

1 komentář: