sobota 16. února 2013

Kolik vody je v Labi? Jaká byla na Mělníku včera teplota a jak silný vítr vál?


Již dávno jsou pryč časy, kdy se lidé řídili jen pohledem na oblohu, předpovědí z rozhlasu, televize, či novin, anebo nějakou tou lidovou pranostikou. Zatímco venkovní teploměr pro svoji cenu poměrně brzy zdomácněl, horší už to bylo s dřevěnými a dokonalejšími barometry. Nicméně, devadesátá léta a rozkvět elektroniky přinesla na poli pokroku malé meteorologické stanice do každé domácnosti a zdálo by se, že není co vylepšovat. Jenže, taková stanice dává přehled pouze o situaci v konkretním místě a stejně je třeba čas od času prostřednictvím médií provést korekci přístrojů.

S příchodem internetu dnes můžeme získat neskutečné informace. Máme-li v plánu navštívit nějaké jiné místo s jinou nadmořskou výškou a jiným klima ( hory), tak se prostřednictvím on-line kamery můžeme podívat, že oblečení vhodné pro Mělník, je jinde ještě předčasné. Bohužel, média a propagace užitečných webů, to je kapitola sama o sobě a řada lidí navíc ani nevyužívá všech možností techniky.

Dnešní televizory jsou kromě teletextu vybavené i internetovými službami, podobně, jako mobily, tablety, notebooky apod. a přesto málokdo vůbec zaznamená, že tam někde něco předělávají a tak nelze třeba počasí z Mělníka nyní dočasně v televizi vidět ( nebo snad jen v některé).

Jsou ale i služby, které se opravdu všude nedozvíme, anebo o některých víme a o některých nikoliv. Je poměrně znám web, kde se dozvíme aktuální výši říční hladiny pod městem i průtok. Samozřejmě, že je takto zmapována celá republika a jde i o archivní informace. Pokud to někdo snad neví, tak jde o adresu .http://www.pla.cz/portal/sap/cz/PC/Mereni.aspx?id=60&oid=5

Jedině díky tomuto webu ( Soutoku) a článku o povodních, se můžete dozvědět, kam až hladina řeky při různém stavu vodočtu vystoupá. Jde o vlastní pozorování v průběhu času, které jsem zde někde již dávno publikoval. Bohužel, nejsou všichni lidé tak sdílní a ochotní, se podělit tu a tam sami od sebe o zajímavosti s ostatními a tak i pro mě byla následující adresa překvapením. Dál jsem to zatím nezkoumal, ale považte, že to má něco do sebe...http://www.meteoprog.cz/cs/fwarchive/Melnik/ .   (Zde je adresa http://www.jednotky.cz/tlak/konv--mm-rtutoveho-sloupce/?hodnota=767 , kde případně přeložíme hodnotu rtuťového sloubce na Mba.)

A díky Týdeníku Mělnicko, se máme možnost seznámit s tím, že na Vrátenské Hoře je instalována ( zatím zkušební provoz) webová kamera. Našel jsem ji, ale dalo mi to na stránkách SOK Kokořínsko slušnou práci. Snad ji umístí lépe na svém webu, kde bude i turistickým lákadlem pro návštěvníky.

SŠ.

Žádné komentáře:

Okomentovat