Je tomu už půl roku, co jsem na Mělníčku oznámil, že jsem náhodně shlédnul v německé televizi HR (Hessische Rundfunk) krásný dokument o České republice, který byl tehdy k shlédnutí také celý na internetu. Pravda, televizní kamera se tehdy zastavila i na Mělníku, ale nejvíce mě fascinovala asi kostnice v Kutné Hoře-Sedleci. Když jsem nedávno viděl Kutnou Horu ještě na DVD v cyklu Krásy Čech a Moravy, který zde často propaguji, tak nebylo už tuplem co řešit a bylo třeba KH po několika desetiletích opět navštívit. Ostatně, nevím jak dnes, ale za mého školního mládí byla návštěva tohoto města prakticky povinná. No, nedivte se, vždyť šlo o královské město, které si dokonce občas dělalo ambice na post hlavního města Země.
Mělník má krásné vlakové přímé spojení s Kolínem, kde prakticky navazují přestupy a tak už za hodinku a čtvrt jsem v Kutné Hoře na hlavním nádraží přestoupil ještě podruhé a naposled do podlažního vlaku Regionova, který míří přímo do města. První zastávka je však přímo Sedlec ( předměstí KH), kde se nalézá klášterní kostel Panny Marie a především hlavní cíl mé cesty hřbitovní kostel Všech svatých s kostnicí. Musím se přiznat, že mě místo opravdu pozitivně naladilo. Nabízeli zde vstupenku v hodnotě 250 Kč, která by mě opravňovala k návštěvě až 8 placených pamětihodností královského města. Největší radost mi však udělal fakt, že se v kostnici může bez problému a dokonce zcela zdarma fotit. O kostnici se můžete dočíst třeba ve wikipedii a jen dodám, že výzdoba, která je výlučně převážně z kostí asi 40 tisíc lidí je prý jakousi ojedinělou raritou snad dokonce světového formátu.
Ze Sedlece jsem se vydal kilometr pěšky skrz město do vyhlášeného chrámu Svaté Barbory, který měl konkurovat a vlastně konkuruje pražskému chrámu Svatého Víta. Také zde byl rozumný vstup a volné fotografování s omezením na vypnutí blesku a zákaz natáčení kamerou. Z vyhlídky u chrámu se naskýtá krásný výhled především do údolí říčky Vrchlice a na protější skále k nám vzhlíží medajlon s obličejem spisovatele Jaroslava Vrchlického. I Kutná Hora je město s historickým centrem na kopci, které má spoustu hodnotných pamětihodností. Dokonce je tu i jakási napodobenina soch na pražském Karlově mostě, nádherný Kamenný dům, morový sloup a spousta dalších kostelů a památek. Dost často máte v historickém centru pocit, že kráčíte třeba v Praze Zlatou uličkou apod.
Prakticky jsem se vrátil stejnou ulicí zpět do Sedlece a sotva jsem došel na zastávku, už mi jel zase hned vlak s dvěma přestupy až domů, kam jsem za hodinku a půl dorazil. Ono je to pouhých 81 km po kolejích. Jaké jsem měl pocity? Lze vůbec srovnávat tato dvě královská města, která jsou městy prakticky od stejné doby ? Jedno si dělalo ambice na hlavní město Země, druhé bylo hlavním městem českých královen. Tak především bych řekl, že je mi ten náš mělnický kopeček tak nějak bližší a i výhled od zámku je jistě hezčí, protože hledí do dáli, zatímco KH je ten případ měst hledících do blízkých údolí. Ovšem, pokud jde o turistický ruch a nabídku, tak tady jsem vám výše přesně ukázal, jak se to také dá dělat a bylo by jistě vhodné si z toho vzít příklad. Vždyť o to přece jde, aby lidé cestovali k sousedům, dívali se, jak to vypadá jinde a pokud někde něco umějí lépe, tak si z toho vzít příklad. Co říkáte občané a radní královského města Mělníka ?
Pro rádio Soutok napsal Standa Švec.
Omlouvám se čtenářům, ale došlo ke změně redakčního systému a spíš je to k horšímu. Nějak se mi vymazal včerejší článek při úpravách dnešních článků, ale nyní jsem to napravil a získali jste více fotografií. Tak se jen změnilo časově pořadí tří posledních članků, ale není to podstatné.
OdpovědětVymazatA tady na http://cestovani.tiscali.cz/jak-ziji-cesi-v-rumunskem-banatu-133622 je ještě jedno zajímavé čtení, které se tematicky vztahuje k jednomu našemu staršímu článku. Česká republika bude mít možná opravdu jednou za pár let lidnatou kolonii.
OdpovědětVymazatA já doporučím Litoměřice. Je to kousek a je to také krásné a staré město.
OdpovědětVymazatVýborný typ. Sice jsme se v 1. dílu Toulek zmínili o kopci Radobýl v souvislosti s Máchou a jedním z nejhezčích výhledů, nebo o minipivovaru Labuť, ale jedno z nejbohatších měst středověku v Čechách a i dnes toho nabízí mnohem více. Už jen nádherné muzeum na náměstí, dvě galerie, vinárničky, restaurace, Máchova vyhlídka v centru města, výstaviště, výchozí bod do Českého Středohoří, nebo městská rozhledna Mostka, podzemní továrna Richard atd. A vše jen maximálně 30 minut vlakem. Ale, ono je těch hezkých měst na Labi více.
Vymazat