pondělí 25. dubna 2016

Díky cyklistům ožívá na pravém břehu Vltavy pod Mělníkem podnikání. Velká fotogalerie z nedělního výletu do Veltrus


Mělník žil včera Vinnou nocí a podle očitých svědků byla hojná účast a akce se líbila. Zcela jsem vynechal v tom avizovaném přehledu tří velkých akcí Neratovice, kde také měli svoji Svatovojtěšskou pouť, ale opravdu toho bylo včera moc, byť počasí bylo velmi studené. Soutok už předem naznačil, že tento víkend masové akce vynechá a cyklovýlet do Veltrus jsem měl prostě v plánu. Vypadalo to zprvu, že snad raději otočím a nebudu riskovat zbytečné onemocnění, ale když je  touha někdy moc silná. Vyjel jsem v 10.45 přes komory po cyklostezce k horkovodu a  zastavil se u oblíbené tůně ve Vrbně. Dnes ji tedy máte pěkně za bílého dne osvětlenou sluníčkem.


Přes horkovod se mnou kráčela asi desetičlenná expedice cyklistů z Odolené Vody, kteří se tudy vraceli odkudsi domů, ale zapoměl jsem se zeptat odkud :-). Nemohl jsem samozřejmě jinak, než pro vás vyfotografovat známou populární autobusovou zastávku, která si svoji tvář uchovává od povodní 2002, což už je neuvěřitelných 14 let.


Myslíte si, že tady nikde není nic zajímavého ? Každou fotku nevystavuji ( kostelík, sochy), ale místní obecní úřad si zaslouží pozornost. Ne, to není křesťanský kostel v Tichomoří :-)).


Zvířátka mi na cestách dělají vždy velkou radost, ač takový zajíc, bažant, či ptáci obyčejně stihnou utéci.


Na druhé straně Vltavy u obce Lužec nad Vltavou už můžeme za první živnost považovat přívoz. Takto to tady pluje....


.... a na tomto se pluje :-).


Pohled na Lužec nad Vltavou.


Obec Bukol bývala taková díra s kostelíkem a zemědělskou usedlostí. A dnes ? S usedlosti, se stalo něco, jako satelitní městečko, ale cyklisty zajímá především toto. Dnes prázdné, ale v teplých dnech je to největší občerstvovna na trase a pěkně to tady venku hučí. Nechybí stojany pro kola a část hlavní hospody můžete také vidět na snímku.


Kde má okres Mělník dnes vlastně chmelnice ? Ty snad dokonce přibývají. Tyto jsou u obce Křivousy.


Tam také odbočuje cyklotrasa na Dědibaby a nechybí tu tato nádherná mapa.


Ve čtvrtečním článku o cyklovýletu do Vraňan jste si kvůli zapadajícímu slunci nemohli prohlédnout jez, tak takto se celý objekt jeví z protější vsi.


V Dušníkách nad Vltavou, vás reklama upozorní na další občerstvení. Točený třeboňský Regent na Táborsku ano, ale v okrese Mělník ? Neuvěřitelné.


Cizokrajní dělníci už drátkují a sám jsem je viděl i slyšel. Tyto připravené chmelnice jsou u obce Dušníky nad Vltavou.


Ve Všestudech jsem si zajel zkontrolovat komín. To víte, pořád se pátrá po čápech, kteří kdysi dávno bývali i v našem okrese, ale stále nikde nic. Přitom jsou u Všestud krásné vodní plochy, jak vidíte níže.


To už je vlastně součást rozsáhlé veltruské zámecké obory.


Ještě jeden záběr....


.... a zde již máme dům seniorů Červený mlýn. Projedete oboru ....


..... a jsme v těsném areálu oblíbeného zámku Veltrusy, který tolik při povodni utrpěl. Na webu zámku sice vidíte, že nabízí takzvaných 6 okruhů, ale vlastní zámecký prohlídkový okruh je stále jen jeden a v omezeném prostoru. Probíhá tu stále nekonečná rekonstrukce. Můžete si však třeba prohlédnout zcela unikátní výstavu kočárů. Ne kočárků, ale kočárů !! Ta stojí za to.


V oboře jsou prý daňci, jak se kdysi uvádělo. V každém případě to bylo početné a krásné odpočívající stádo.


Svůj kšeft tu mají i koníčci ...


.... a v tuto chvíli netušili, že se valník zaplní německými penzisty.


Asi nejkrásnější a nejpopulárnější snímek zámku. Dokonce jsem si počkal na slunce a turistická vizitka do turistického deníku s tímto obrázkem byla také jedním z důvodů, proč si sem zajet :-). Je docela zajímavé mít představu, jak to kam člověku dlouho trvá, nebo co vás tam zaujalo apod.


Spodek stále v rekonstrukci.


Člověk kolikrát ani neví na jaký keř, či strom kouká, ale hlavně, že je to krásné.


A rozloučíme se fotkou na sochu s jednou z mnoha alegorií na různé měsíce roku. Pokud chcete vidět i zbytek nedělního výletu, tak si přepněte vpravo na minulý článek. Jednoznačně je vidět, že tento břeh Vltavy tady tou cyklistikou tak trošku také jako-by prospívá a je jen na mladých lidech, jak toho využijí. Bohužel se zdá, že zatímco se zřejmě KČT Kralupy díky trase na Říp činí, tak jako-by levá nevěděla co dělá pravá a přímo fantastické možnosti také pro cykloturistiku tu jsou zcela ladem. Pokud by i tudy vedla cyklotrasa na Mělník, tak by to jistě přineslo prosperitu nejen těmto vsím ( Miřejovice, Staré Ouholice,Nové Ouhollice, Mlčechvosty) , ale celému okruhu.

SŠ.


2 komentáře:

  1. Dobrý den,můžete se mi ozvat na telefon 702827401 . Mělnické noviny.děkuji

    OdpovědětSmazat
  2. Dobrý den, takto ne. Pokud jste například z Mělnického deníku, nebo z Týdeníku Mělnicko a chcete mi něco vzkázat, aniž by si zde veřejnost mohla přečíst, kdo mi to tedy vlastně píše, tak mi pošlete e-mail na kodenigma@seznam.cz .

    Nezlobte se, ale napsat Mělnické noviny ( neznám) a podepsat se, jako anonym, tak to důvěru nevzbuzuje a ačkoliv vaše telefonní číslo není mezi těmi obtěžujícími apod. , tak je dnes člověk u telefonu velmi opatrný a také si může spíše myslet, že si z něj někdo dělá legraci a zkouší ho. Hezký víkend.

    OdpovědětSmazat