pátek 22. listopadu 2013

Mělnické Vánoce v časech první republiky. Již od 28. listopadu.Mělnické Vánoce v časech první republiky

 29. 11. 2013 -  5. 1. 2014
Vernisáž výstavy se koná 28. listopadu v 16.00 hodin.
Komentované prohlídky s autory výstavy Mgr. Naďou Černou a Mgr. Lukášem Snopkem:
4. prosince od 15 h. a 15. prosince od 14 h.

V mělnickém regionálním muzeu připravujeme výstavu, která Vás přenese do předvánočních a vánočních týdnů v době první republiky. Velmi četnými akcemi, které provázely tehdejší dobu adventu, byly mikulášské zábavy a dětské mikulášské besídky. Ukázkou z programu dětské besídky v podání dětí z 1. A ZŠ J. Seiferta bude zahájena i zmiňovaná výstava.

Sháňka vánočních dárků zaměstnávala i naše předky – ve „výlohách“ imaginárních mělnických obchodů ilustrujících předvánoční nabídku v letech 1919–1938 uvidíte, co vše nakupovali. Díky dobovým inzerátům můžeme dokumentovat šíři sortimentu, který mělničtí, potažmo pražští obchodníci nabízeli, a posoudit rovněž úroveň tehdejší reklamy. V nápaditosti a naléhavosti si nezadala s tou dnešní, jak dosvědčí i jen několik parafrází: „Chcete ušetřit své ženě práci? Obdarujte ji pomocníky do domácnosti, které jí šetří čas i námahu. Takový vysavač, leštič parket či kvalitní žehlička budou pro ni jistě vítaným dárkem. V ušetřeném čase se manželka může věnovat svému zdraví a pečovat o svou krásu. Jistě jí k tomu pomůže, když pod stromečkem objeví třeba domácí masážní přístroj.


 Do moderní domácnosti patří radiopřijímač! Firma Karla Hybnera na Mělníce splní i toto přání. I skromnější dárky udělají radost, stačí zavítat do obchodního domu J. Živného nebo zaskočit k Čvančarovi, krásných dárků – textilu, oděvních doplňků a v neposlední řadě hraček, dárků nejmilejších dětem – je zde velký výběr.“ Kromě exponátů ze sbírky mělnického muzea budou na výstavě k vidění předměty zapůjčené od soukromých sběratelů – hračky ze sbírek Miroslava Smahy a Michala Widenského, melnicensie místních sběratelů Milana Honzíka a Martina Klihavce a pohlednice, formičky na cukroví a další předměty s vánoční tematikou ze sbírky Jiřiny Hánové. Exponáty technického charakteru zapůjčí Technického muzeum v Brně. Na výběru archivních materiálů se aktivně podílejí pracovnice SOkA Mělník, z jehož fondů autoři výstavy při tvorbě scénáře vycházejí. Svými vzpomínkami na prvorepublikové Vánoce nemalou měrou přispívá i známý regionální historik František Purš.
Návštěvníci jsou na výstavu srdečně zváni, a to s dovětkem často užívaným na pozvánkách z doby první republiky: „Přijďte všichni!“

SŠ.

Žádné komentáře:

Okomentovat