Přátelé, máme tu dovolené a mnozí nyní cestujeme, nebo jsme již relativně docestovali aspoň ve smyslu výletů, které připadaly i na všední pracovní dny. Obvykle se setkávám s logickou otázkou : ,, Tak kde jsi cestoval ?" Lidé jsou prostě zvědaví a chtějí typy na dny volna, kdy se třeba mohou vypravit i někam dále, nebo tam i delší dobu pobývat.
Již jsem se chystal k napsání nějakého toho cestovního článku, protože výlety mám velmi rád, ale je tu přece jen něco aktuálnějšího, čím se můžeme prakticky každý při troše štěstí potěšit, když to zrovna vyjde. I ty horké dny, kdy se nám vůbec nikam nechce, tak nám na některých místech dokáží připravit určitou zábavu.
Stačí vám k této zábavě docela obyčejné domácí rádio s FM ( VKV), které mnozí jinak ani neposloucháme, nebo snad jen sporadicky. V horkých dnech je v pásmu totiž šance ulovit nějaké vzdálené, až exotické stanice, které hrají třeba jen několik málo minut, pak zmizí, nebo je nahradí stanice jiná a třeba se ještě na chvíli i vrátí, aby nadobro zanikly. jak je to možné ?
O tom se již na internetu ani moc čerstvě nepíše. Předpokládá se, že koho to zajímá, tak to ví, nebo si to najde. Strůjcem všeho je takzvaná nepředvídatelná vrstva Es asi ve výši kolem 110 km, která rozhlasové vlny odráží zpět k zemi, ale lépe o tom již třeba jeden vybraný odkaz, který je také poněkud zastaralý:
Až potud jsme tedy stále na úrovni teorie, ale vrstva ES s tím dokáže pěkně zamávat. Však jsem tu nedávno zmínil fotbalový zápas Portugalsko- Itálie, který vysílala s velkou pravděpodobností stanice až na portugalském ostrově Madeira.
http://soutok.blogspot.com/2022/06/radio-je-skvelou-hrackou-nejen-do.html
Uplynulý týden přinesl také vzrušení. Nejprve se na stejném kmitočtu ( 94.8) objevilo arabské vysílání, které se topilo v silném šumu, ale orientální hudbu šlo identifikovat. To pak krátce vystřídala španělská stanice, kde mluvil nějaký moderátor a v závěru již byl na frekvenci vysílač ze Salzburgu. O jaké vysílání z Orientu mohlo jít ?
Když použijete logické přemýšlení, tak je pravděpodobné, že právě španělská stanice vám určila směr šíření. Nejde tedy zřejmě o Přední východ a Egypt, ale spíše o čtveřici států Libye, Tunis, Alžírsko a Maroko. Pomoci vám může ve vyhledávání podle kmitočtu tato interaktivní mapa:
Tou jsem se zatím nezabýval a nutno říci, že mi hudba v rádiu silně připomínala stanici Babnet Tunisia z Tunisu, kterou jsem měl mezi netovými stanicemi různých druhů etnické hudby. Tady je to pole možností zřejmě širší a hned to vysvětlím na druhém případu.
Aktualizace po článku : Prověřil jsem to. Pokud by šlo vyloženě opravdu o kmitočet 94.8 MHz, který je ověřený příjmem rádia Salzburg, tak ten má v celém pásmu pobřežní Afriky pouze marocký Rabat. Neuvěřitelné. Ovšem, opravdovým dokladem jsou vždy RDS a hlášení stanic, pokud je ulovíte.
Ve čtvrtek večer jsem si totiž připadal tak, jako rybář a uvidíte to na druhém videu. To již byly podmínky značně na konci a dominoval Salzburg. Ovšem, pouhé přizvednutí antény již znamenalo příjem řecké stanice vzdálené 1 390 km. Chtěl jsem to předvést opakovaně, avšak podmínky mi to dovolily v danou chvíli pouze jednou a zdá se, že i první videosekvenci jsem zvládl na poslední chvíli.
To je prostě někdy tak, jako když utne. A jak se dopracujete k názvu stanice ? I řeckou hudbu již tak nějak znám z netu a zde bylo výhodou, že Salzburg přímo potvrzoval frekvenci 94.8, do které se vlastně řecká stanice promítla. Podle mapy v odkazu sdílí tento kmitočet pouhé dvě stanice ve dvou řeckých městech, a tak se otevírá prostor pro další pokusy již na internetu.
Tady totiž už stojí za řeč zkusit napsat do Řecka, třeba se dočkat nějaké odpovědi a možná i QSL- card. Inu, zábava kolem nás má řadu tváří :-).
Žádné komentáře:
Okomentovat