středa 29. března 2017

Jak Kolín hledal cestu k prosperitě. Dvě obory u Milovic. Mšensko v dubnu. Benešovsko v PID. Veslařský závod pod Mělníkem.


Nedávno se na Mělníčku rozhořela diskuse, která  opět poukázala na dřímající problémy města, o kterých se už dávno ví, ale je to, jako začarovaný kruh. Buď se poukazuje na to, že nejsou peníze v městské kase, nebo jsou na vině supermarkety pod městem, které ničí jakýkoliv pokus o podnikání v centru, nebo to dokonce odnesou sami diskutující, kteří mají věčně s něčím problém, ať už šlo o trasu obchvatu, nebo teď o problém Karlova náměstí, či spíše nyní jen budov kolem tzv. ,, Ameriky" . Je to až tragikomické.

Dnes se stalo takovou módou čekat na dotace z EU, bez kterých by se snad nic nedalo dělat a úplně se pozapomnělo, že když se chce něco dělat, tak je ale také třeba si na to vydělat.
A jak si vydělat ? Inu, především se dnes všude vydělává na turistickém ruchu, který je alfou a omegou všeho. Jsou to prostě především turisté, kteří dají vydělat místním restauracím, prodejnám suvenýrů a jsou ochotní zaplatit za jakékoliv zajímavé atrakce a nabídky ve městě, pokud je město má. Bez turistů prostě má každé město hluboko do kapsy.

Nemohu si odpustit, abych aspoň trochu nezmínil místní podzemí, protože v každém městě je podzemí buď hlavní atrakcí, nebo patří mezi ty nejhlavnější atrakce.
Mělnické podzemí jsem znal dlouho jen díky návštěvě zámeckých sklepů a později i muzea. Až teprve díky Dnům evropského dědictví   v roce 2005 jsme se mnozí občané dostali do některých sklepů pod městem a nestačili jsme se divit, jaké krásné sklepy tu máme. Hezčí, než leckde jinde. O to peprnější byl tehdy jistý článek v tehdejším Tepu regionu, kde se psalo, že se v 90. letech  dokonce zamýšlelo zalít sklepy pod náměstím jakousi směskou elektrárenského popílku a betonu. Jenže, dnes nechci psát o sklepech, ani o studni, která tu v roce 2008 vznikla, ale podíváme se někam úplně jinam.


Kolín je pro většinu z nás město, kde na místním nádraží jen přejdeme na jiné nástupiště a pokračujeme dále. Maximálně se potěšíme na železničním mostě pohledem na řeku, na místní katedrálu, a my starší snad zavzpomínáme i na známý festival Kmochův Kolín, který se kdysi hojně propagoval v médiích. V roce 1999 jsem si však přivezl sebou do Kolína jízdní kolo, abych se vydal k Mělníku, a tak jsem opustit nádraží zkrátka musel :-). Vězte, že cyklotrasy tu jsou s námi letos již 20 let. Je to vůbec možné ?

Přišel jsem na takové veliké náměstí, kde mě zaujala nějaká maringotka s nápisem Mořské akvárium a docela přijatelná cena. Tehdy jsem si uvědomil, jak se prostě ta města snaží čímkoliv zaujmout a cokoliv vymyslet, jen aby přitáhla turisty, a aby tady aspoň nějaký ten peníz nechali. Dnes už máme internet a můžeme dokonce diskutovat o okolí našeho bydliště, nebo vymýšlet, jak by naše město mohlo navenek něčím zaujmout, a čím více je nápadů, tím lépe. Vždyť, leckdo něco chce, ale pořádně ani neví co. A ve stejné situaci jsou třeba i někteří mladí, kteří by rádi nějak podnikali, ale možná chybí  nápad. A tak je něčeho moc a něco není vůbec.

O kolínském autobusu, či maringotce jsem se již nedočetl, ale mají tam jakousi velkou prodejnu akvaristiky: https://www.akvaristika-kolin.cz/ . Zajímal jsem se však o to, kde mají mořský svět, jako atrakci a našel jsem zajímavý článek... http://cestovani.idnes.cz/pet-mist-na-nichz-vas-uchvati-podmorsky-svet-f36-/kudyznudy.aspx?c=A150112_112527_kudyznudy_bes

Jak vidíte, tak i srovnatelně velký Děčín, se chopil této aktivity, ač leží daleko od Prahy. Tak, to byl zase jeden z mnoha nápadů z okolí, a protože už nemám  čas, tak zbytek jen v rychlosti a spíše v odkazech.


V polovině března jsem tu napsal článek ... http://soutok.blogspot.cz/2017/03/od-bizonu-v-ralsku-do-kralovstvi.html .Ten nás zavedl do Milovic k oboře divokých koní a praturů. Dnes jsem v novinách Středočech objevil také článek  o koních i praturech, ale navíc také o zubrech. Ukázalo se, že o několik kilometrů dále je další podobná obora, kde tedy můžeme zahlédnout i zubra evropského.

Kde najdeme druhou oboru ? Když se z Benátek nad Jizerou vydáte na předměstí Kbel a přepnete mapy.cz do turistické úrovně, tak ji bezpečně najdete. Obě obory vlastně spojuje modrá turistická značka, která je mezi nimi dlouhá asi 10 km. Lze také vymyslet tento výlet:

Vlakem z Mělníka, přes Všetaty do Zdětína. Odtud již pěšky do Dražic ke zřícenině, a dále po modré až do Milovic na vlak. Délka asi 20 km.

V neděli jde do PID také Benešovsko https://ropid.cz/slavnostni-zahajeni-provozu-pid-v-sedlcanech-benesove/ . To třeba uvítají ti, kteří se budou chtít podívat na Konopiště, zavítat do míst, kde se točil film Vesničko má středisková, nebo se vydat na známý pochod Praha-Prčice ( konec května)

Dne 8. dubna jsem vás zval do Prahy-Letňan, kde bude velký autobusový svátek Ropidu ... , ale stačí zajít jen na kanál do Hořína, kde bude také prima akce .... https://www.facebook.com/events/728268644006960/   Oboje zkrátka nejde, což je někdy škoda.

A nakonec zavítáme do části kalendária pro Mšeno a okolí. Také bohatý a hezký nejen velikonoční program. Co říkáte ?

31.03.2017  Večer pro Hanku - benefiční večer
02.04.2017  Oblastní mistrovství ve sprintu - OB
02.04.2017  Vítání jara - Okrašlovací spolek pro Mšeno a okolí
03.04.2017  Kadlín - Zahájení turistické sezóny
09.04.2017  Den Země - úklid lesa
14.04.2017  Lobeč - Velikonoční dílna v pivovaru
15.04.2017  Enduro sprint MMČR
16.04.2017  Lobeč - Velikonoční zábava
21.04.2017  Kadlín - Tradiční sázení brambor u rozhledny
22.04.2017  Vymetání výfuků
30.04.2017  Průvod a pálení čarodějnic
30.04.2017  Kadlín - pálení čarodějnic

Žádné komentáře:

Okomentovat