pátek 31. července 2015

I hřbitovní turistika má určitý půvab. Hřbitov na Chloumku.


Spousta lidí tvrdí, že hřbitov je ponuré místo, kde jen končí lidské ostatky a připomíná nám, že tak nevyhnutelně skončíme jednou též. Přicházíme sem obvykle se vzpomínkou na své blízké, abychom poté odcházeli zpět do světa, který nám připadá veselejší a zajímavější.

Jenže, to je jen jeden úhel pohledu na věc. Vždyť hřbitov je také určitou oázou klidu, umění, prochází jim i historie a samotné místo působí na člověka pokaždé jinak i v rámci srovnání s jinými hřbitovy. Stačí se vypravit třeba na nějaký docela malý vesnický hřbitůvek a najednou zjistíte, že jste kdesi za vsí na docela pěkném romantickém místečku, odkud je třeba i krásný pohled do kraje. Hřbitov je i zajímavou knihou, kde potkáváte lidi, kteří odešli v mladém i požehnaném věku, potkáváte velikány o nichž píše historie, objevujete hrobky šlechticů a mnohdy potkáváte i nejrozmanitější pomníky a památníky. Je to zkrátka i jakási galerie umění na poklidném místě.

Napsal jsem tu kdysi takový článek http://soutok.blogspot.cz/2014/02/posledni-odpocinek-velkych-muzu-melnika.html , který vás mnohé docela zaujal a vlastně fotograficky doplnil téma, kterému se věnovala i Mělnická radnice ve dvou číslech, kdy se nás snažila seznámit s významnými osobnostmi, které jsou na mělnických hřbitovech pochovány. Vězte, že mě pátrání po soškách z výše zmíněného měsíčníku 6/ 2015
přivedlo například i na hřbitov při kostelu Svaté Trojice na Chloumku a znovu jsem si musel říci, že hřbitovy jsou vlastně nesmírnou kulturní památkou, kde se nejen zamyslíme nad životem, jako takovým, ale vkročíme i do světa toho všeho, co jsem v úvodu článku popsal. Prostě, každý hřbitov má své kouzlo a to i tím víc, čím nás zesnulé osoby i rody zde pohřbené osloví, nebo-li čím víc známe místní historii. S tím jsem se kupříkladu setkal i na hřbitově v Liběchově, kde jsem díky knížce o Liběchovu od bývalého mělnického historika Jana Kyliána celou řadu hrobů význačných tamních osobností, o kterých se v knize píše vypátral. A že i na malých vesnických hřbitůvcích lze třeba vypátrat i úchvatné hrobky šlechtických rodů, tak o tom není pochyb.

/

Jistě by se dal o tomto téma vytvořit celý fotoseriál i s popisem konkretních hrobů významných osobností, ale nemyslím si, že by to byl dobrý tah. Jde spíš o takový typ určitého druhu turistiky,. Vždyť tu člověk zavadil například o jméno Václava Haupta, Jindřicha Matiegky a někomu je možná i povědomé jméno Sixt. Mimochodem, leží zde i jeden z bývalých ředitelů mělnického cukrovaru, jak se píše u jména, ale také jsem si uvědomil, že ačkoliv je Jindřich Matiegka spjat s mělnickou kostnicí, tak se proslavil posledním generacím především díky ZDŠ na Pražské ulici, která je po něm pojmenována.

Pokud máte zájem, se seznámit s význačnými osobnostmi místních dějin, tak vám ta jména něco říkají, nebo budou říkat a pokud nemáte, tak se to nezmění. Zde předkládám jednu takovou právě objevenou stránku, která snad již byla také tuším v MR presentována ..... https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_p%C5%99edstavitel%C5%AF_M%C4%9Bln%C3%ADka

a třeba budete některým těm jménům zase blíže. Tolik tedy malá pozvánka do míst, kam se leckomu moc nechce a přec zde člověk může pobrat zajímavé dojmy.SŠ.

Žádné komentáře:

Okomentovat