neděle 16. března 2025

O internetovém rádiu se Standou Švecem. To není jen cesta k populárním evropským stanicím, ale také na různé kontinenty do jiných kultur. To je cesta naši výchovy i přínos společnosti. Aktualizováno ! Česká vysílání v zahraničí.

 


Alpenradio Volksmusik je dobrou volbou pro poslech líbivé alpské lidové muziky. Poslední dobou mě zaujala i stanice Arberwaldradio.

Žijeme v době, kdy nám média předkládají témata, jako války, migrace, ekonomické problémy, negativní klimatické proměny, kriminalita, šikana, vzrůstající agresivita mládeže, problémy s výukou, dětské gangy, obavy učitelů i lidí na ulicích, psychicky labilní mládež, podivné zdravotnictví i někteří lékaři a spousta dalších negativ. V souvislosti s mládeží, která je budoucností společnosti, se pak nově objevují kdysi tak samozřejmé významy, které jsou dnes snad jen frází, či horkým bramborem. Rodinná výchova a vliv školství.

Ne, nebojte se, nehodlám psát všeobecný článek o problémech naši společnosti tak, jak to znáte z tisku, ale vůbec není na úvod na škodu si připomenout něco důležitého, co asi mnozí znáte. Když půjdete na výlet, budete na nějakém hezkém místě někde na kopci, tak je dost pravděpodobné, že setkání a případná rozmluva s nějakými lidmi, nebo i jedincem bude nakonec zřejmě příjemnou vzpomínkou. Naopak, když někde ve městě uvidíte někoho se podivně potácet, hloučkovat lidi, povyk, hlasitá ,, hudba", přítomnost alkoholu i případné nadávky, projevy agrese, nebo snad i ničení veřejného majetku, tak víte, že tam tedy raději nepůjdete.


Švýcarské  Rádio Evíva vám dodá radost i energii. Zde téměř neznámá hudba s minimem zpívaných skladeb, kde však o to více zaujmou neuvěřitelně rychlé a melodické heligonky. Stanici jsem jednou v pásmu DAB+ při mimořádných podmínkách poslouchal za mělnickým zámkem. Dnes by to pro množství tuzemských muxů již zřejmě nešlo.

Až tak jednoduché to je. To ale asi ví každý, aniž by někdy slyšel podobenství o stromu a ovoci, kde dobrý strom dává dobré ovoce a špatný špatné. Tady si vážně člověk řekne, že je rád, že dostal takovou výchovu, která mu zájmově přiblížila řadu nejrůznějších odvětví lidské činnosti a děkuje rodičům i škole. Pokud jste pozorně četli, tak jste si možná všimli slova hudba v uvozovkách. Co myslíte, má na nás hudba, kterou posloucháme vliv ?

Myslím, že o tom není pochyb, ale téma by to bylo nesmírně obšírné. Mohli bychom totiž nejen porovnávat různorodost hudebních stylů, ale dokonce i schopnost jedince přijímat poslech vícero hudebních stylů. Není to nic nového. Už i v 70. a 80. letech někteří lidé prohlašovali, že oni jsou přes tu rockovou hudbu a ať je vůbec nikdo neotravuje s nějakým komerčním diskem. Obvykle skončí u heavy-metálu a nedej bože se potkat s raperem, nebo s příznivcem techna. Sám jsem viděl, jak před začátkem rockového koncertu přijela dodávka zásobování stánku, a po zhasnutí motoru se ozývalo silné duc- duc-duc-duc.

Italská stanice  hrající populární hudbu tak, jak jsme ji poznali, nebo i neznali v 70. a 80. letech.

Tehdy mnoho nechybělo, a kdyby rázně upozorněný mladičký řidič včas nestáhl zvuk, tak mohl dopadnout, jak fanoušek fotbalových slavných pražských S v táboře konkurence. Někteří lidé tedy rádi dokazují, že oni mohou i operu, nebo nějaký druh lidové hudby, ale vždy je otázkou, jak dalece to myslí vážně, a kdy jde o jisté ego. V každém případě je škoda, že v době, kdy máme díky internetu takové úžasné možnosti poslouchat různé hudební styly z celého světa, tak někdo nepřekročil hranici odnoží metálu ( ded- metal, trash - metal) a jiný je skálopevně přesvědčený, že nejlepší hudbu hrají pánské gangy z newyorského Bronxu a dávají to veřejnosti hlasitě pocítit.

Navštěvuji občas fb skupinu digitálního rozhlasu a pokud jde o naše stanice i hudbu a projevy náklonnosti členů k hudebním stylům, tak mám o čem přemýšlet. Jako, kdyby se někteří už dávno rozdělili do různých hudebních škatulek. Jako kdyby někdo pracoval na té své zahrádce a nevydal se nikdy skrze branku v plotě do lesa. Ale, ono je to asi tím, že je k tomu nikdo nevedl a ani to doma neviděli.

Mexická stanice hrající tradiční mexickou hudbu tak, jak ji známe i z některých westernů a jiných filmů.

Každá generace má tak nějak svoji generační muziku, což jsou podle věku u každého člověka tak dvě dekády. Proto ti nejstarší končí v sedmdesátkách. Pro moji generaci to jsou už i celé osmdesátky a někteří další již žijí v miléniu, které nevyhledávám, ale několik věcí, které náhodně někde zaslechnu si také rád poslechnu. Ovšem, to je pořád příběh jen o vývinu populární hudby.

Pak bychom mohli hovořit o hudbě dávné z protektorátních filmů, která má také něco do sebe a nakonec i o hudbě našich rodičů a našeho dětství. Vždyť nás nedávno opustil populární Pepíček Zíma a vzpomínat by se dalo na duo Chladil - Simonová, či Moravanku a mnoho dalších z nejrůznějších hudebních stylů. Jenže, to pořád není zdaleka všechna ta krásná hudba této planety, ale jenom její část.


Řecká stanice Akous Palko mi přijde z řeckých netových stanic asi nejlepší.

Jsem tedy rád, že jsem měl možnost poznat hudební tvorbu skupiny Kučerovci, která první vzbudila můj zájem o hudbu Polynésie, Havaje a americkou lidovou hudbu ze Střední a Jižní Ameriky, což našlo v době internetu dokonalé uplatnění .Pak je to hudba z Řecka. Asi nejslavnější píseň, která vás osloví poznat řeckou hudbu hlouběji je z filmu Řek Zorba.

https://www.youtube.com/watch?v=kG12C1oX5Eo

My starší jsme byli odkázáni na rádia, a tak člověk snadno objevil, že například na středovlnné frekvenci kousek od Prahy ( později Čro -2) na 811 kHz lze snadno večer poslouchat lidovou hudbu z Makedonie. Jak to bylo s alpskou muzikou ? Německo velmi propagovalo v 90. letech na satelitu Astra 19°E hudbu z Alp i krásnou krajinu. Začátek by byl však mnohem dále. Dnešní posluchač si myslí, že rádio má aspoň FM (VKV) pásmo s rozsahem 87.5 - 108 MHz plné českých stanic, ale tehdy někdy na začátku 80. let jste museli v obchodě najít přijímač s oběma pásmy FM ( OIRT i CCIR), a aby nebylo dnešní pásmo zcela hluché jen s několika saskými stanicemi, tak to chtělo venkovní anténu.


Mix reggae, polynéské a evropské hudby přímo z hlavního města souostroví Francouzská Polynésie.

Za přispění mlhy pak leckdy dolétl signál i z Hesenska, kde nějaká stanice právě hrála alpskou hudbu. Také třeba hudbu ze Srbska bylo možné zaslechnout na zmíněném satelitu. Chorvatská se k nám zase dovážela, jako občasný suvenýr z dovolené na audiokazetách. Vnímavý jedinec tak viděl, že neexistuje jenom anglo - americký pop, ale i kdejaký kousek Evropy má svoji hudbu lidovou i populární. U nás je to například Rádio Dechovka, které hraje také bloky country, a pak Rádio Jih Cimbálka.

Jak to bylo s Afrikou ? Zapomeňte na cestopisy. Koupil jsem kdysi v Tesku za pár korun DVD-ROM s titulem Festival v Montreaux. Začínal světoznámou kapelou Deep Purple a peckou Smoke on the Water. Pak byla řada skladeb různých interpretů, ale nejvíce mě dostala jakási zpěvačka z Dakaru. To byla hudba, jakou jsem předtím neslyšel. Zase se uplatnilo rádio a moje ladění na různých rozhlasových pásmech i třeba jen na několik metrů venkovního drátu.


Radio Matariki FM z Cookových ostrovů hraje jenom hudbu z Polynésie.

Ostatně, od radioamatérů jste se dozvěděli, že třeba na KV 5025 kHz je Rádio Rebelde z Kuby a opravdu se mi párkrát povedlo v pracovní den brzy ráno při svítání chvíli v šumu poslouchat bubny, které při kolísavém zlepšení signálu přecházely v identifikovatelnou kubánskou hudbu. Lepší to bylo s  černou Afrikou, která hrála silněji, dala se v pohodě naladit kolem 6 000 KHz v sobotu a v neděli  někdy po poledni a vysílání mělo být podle radioamatérských příruček až z rovníkové Afriky.

Tam je třeba zdůraznit to spojení, protože černá Afrika a subsaharská Afrika má zcela jinou hudbu. Oboje je svým způsobem zajímavé, ale myslím si, že nám asi více lahodí to tropické pásmo. Pokud máte rádi jisté tajemno, orientální pohádky i prapodivné hudební nástroje, tak si při subsaharských skladbách mnohdy početných orchestrů jistě vybavíte poušť i velbloudy. Rád jsem poslouchal  aspoň chvíli stanici Babnet Tunisia, ale nyní jsem ji v nabídce nenašel. Také tuto hudbu bylo již dříve možné zaslechnout na KV, nebo dokonce na SV z Káhiry, či třeba Maroka.

Tropická africká hudba je zase zcela jiný svět plný vokálů  i určité melodičnosti, kdy se někdy zdá, že píseň ustala v jakési nekonečné melodii, která snad až přivádí do určitého tranzu, když zcela nečekaně dojde k příjemné změně, která dá skladbě novou šťávu.

Stanice z Konga hrající africkou hudbu.

Řekněme si  na rovinu, že toho času na poslouchání moc není a je plno dalších zajímavých věcí, ale když je nálada a někdo se tomu začne více věnovat a třeba zkoumat internetové rádio podle regionů, tak najednou zjistíte, že jinak se hraje třeba v Kongu a vůbec pevninské rovníkové Africe, a jiné je to třeba na nedalekém Madagaskaru v Indickém oceánu. Ovšem tady pozor ! Pořídil jsem si nedávno nové internetové rádio a s hrůzou jsem zjistil, že v nabídce státu je několik nevýrazných domácích malgašských stanic, ale hlavně je vysoce válcovala celá řada stanic v čínském jazyku.

Byla to dlouhá složitá cesta plná pátrání, ale nakonec se mi podařilo moji oblíbenou stanici do rádia přidat tak, aby opravdu hrála. Pořád platí, že PC je PC, ale proč jej kvůli poslechu hudby pouštět, když rádio navíc i můžete snadno přenášet a bude vám hrát všude, kde je veřejná internetová síť ? Jistě, je možnost tahat notebook, ale kvůli poslechu hudby bez obrázku ( s obrázkem např. Congo Planet TV ) je to trošku ujeté. Každé nové internetové rádio, které si pořídíte, tak navíc nabízí jakousi TOP tabulku poslechovosti stanic, kde nikterak překvapivě dominují popové privátní stanice z Německa i Velké Británie.


Stanice Radio Paradisagasy na Madagaskaru je jednoznačným No.1 nejen ostrova, ale i zajímavým protipólem hudby pevninské Afriky. Někdy je i zajímavým protipólem evropského diska.

Posuďte sami. K mým oblíbeným patří některé skladby interpretů Jaojoby, Feon Ala, Sisca, Mizeha ....ale vybral jsem něco novějšího. Slyšel jsem jen první písničku výběru, kterou jsem mimochodem nedávno slyšel v rádiu a za mě taková hudba na nějaký čas dobrá.

https://www.youtube.com/watch?v=_FIy3SZfBUs&list=RDGMEMUwplMGzzy8DjBLvXH2pvpg&start_radio=1&rv=2U0_Nmw8gUI

Tento ploužák níže postupně zapojí celou hudební rodinu mistra stylu salegy.


Legendární Laxík. Toto poslouchala mládež celé Evropy, severního pobřeží Afriky i my. Stanice dnes vysílá hudební bloky pro pamětníky. Na rozdíl od proslulého anglického osmihodinového nočního vysílání jsem ještě občas poslouchal předcházející bouřlivé půlhodinové nizozemské vysílání, jehož součástí byla i rubrika ,, Dopisovat si chtějí". V následujícím sestřihu jsem zkusil zachytit to, co nás kromě písniček ještě bavilo a dodávalo stanici originalitu. Prý se tomu říká jingly.

https://www.youtube.com/watch?v=UgIX-pPL2I0&t=457s

Samozřejmě, že když je chuť, tak můžete poslouchat třeba vy starší i oldies rádia, kde vám písně třeba i připomenou určitou část vašeho života. Jeden typ za všechny. Stát Sachsen - Anhalt v Německu, stanice SAW 70. Ale tímto článkem jsem chtěl hlavně říci, že máme možnost právě díky internetu poslouchat mnohem širší pole hudby různých kontinentů i států, a že nás ta hudba opravdu různým způsobem ovlivňuje. Navíc máme větší zeměpisný přehled i přehled o okolních kulturách a vnitřně se cítíme nějak bohatší. A teď si znovu přečtěte úvod a uznejte, že rodinná výchova a školství nemohou být jen prázdné fráze, které ti vlivní jen tu a tam vysloví.

Pohodový zbytek předjarního víkendu roku 2025 !

Aktualizace 16.3. ve 20 hodin : Díky vám ( počítadlo návštěv článků) jsem si uvědomil, že jsem opomněl  zahraniční vysílání v českém jazyce. Toto by měla být asi poslední aktualizace k roku 2023 :

https://ceskyslovensky.cz/

Osobně jsem relativně před nedávnem ověřil Daruvar a Temešvár, kde jsou stále vysílání pro Čechy, ale obvykle zprávy od nás i starší hudba, což zase až tak pro nás v ČR zajímavé není. S vysíláním v Austrálii je to zase horší a momentálně ani nebylo nějak co ověřovat. Navíc jde o vysílání v době, kdy se nám to nehodí .Čínu nevím. Spíše jsem si v posledních měsících užíval hudební kulturu ze světa.









Žádné komentáře:

Okomentovat