Jsou výlety, kdy se musíme na cestu řádně připravit, protože budeme delší dobu z domova a každé opomenutí čehokoliv může v nejlepším případě zamrzet a v horším případě i přivést určité strádání, nebo dokonce i problémy. Pak jsou ale i takové, kdy jedeme prakticky jen kousek od domova a můžeme se opravdu slušně uvolnit, užít si to a třeba si ani nedělat moc starosti s časem.
Takovým výletem je vždy výlet na oblíbenou Vrátenskou horu, která nám přináší jeden z nejkrásnějších pohledů do kraje, jaký jen může být, a my můžeme být pyšní, že je to jenom kousek od nás. Tady si dovolím zmínit, že v roce 2019 měla krásná a kdysi dokonce nejlépe ohodnocená rozhledna v ČR výročí 20 let, a k tomuto výročí byly vydány povedené gigantické pohlednice s výhledovou ružicí, které tam ještě teď můžete zakoupit. Jde o neuvěřitelné množství kopců i měst, které jsou odtud vidět a celý výhledový ochoz je navíc oblepený barevnými fotografiemi výhledu i s popisem hor.
Vstupné tu mají krásných 30 Kč a návštěvníci se tu lidově řečeno nestačí na schodech vyhýbat. Zmrzlina i chlazené nápoje jsou vedle mnoha suvenýrů samozřejmostí a otevřeno je tuším denně, ale lepší je sledovat internet.
Od loňského roku se konají na rozhledně navíc ještě o prázdninách při úplňku noční prohlídky ( první snímek je pro letošní rok), které mají cenu 50 Kč.
Za krásného počasí nebývá pochopitelně z výhledových míst vidět nějak moc daleko, ale zhoršené počasí a zejména vítr dokáží dělat určité zázraky. Není to obyčejně tak ostré, jako v zimě, nebo prý někdy i po ránu, ale jak vidíte sami, tak to bylo po čas mé návštěvy docela slušné a ani jsem se nějak neohlížel na to, zda najdu aktuální výhled z nějaké webové kamery na netu.
To se však pod širou oblohou zcela napravilo a od konce obce Nosálov již aplikace ukázala jmenovitě i takové skvosty, jako je Luž, nebo Hvozd v Lužických horách. Podstatné to není, ale kdo by nechtěl vědět, jak pracují stažené mobilní aplikace, které nám dal technický pokrok pro zpestření, či zábavu ? Není tedy hned důležité, zda appka ukazuje věci, které opravdu vidíme, ale že si vůbec vzpomene, že je ve směru kopec s takovým jménem.
Na chvíli se podařilo i to, že nám sluníčko ukázalo i blýskavou rozhlednovou restauraci s vysílačem na Ještědu.
Směr na Dubou je plný krásných blízkých kopečků, ale tentokrát byl vidět třeba i Házmburk, nebo snad i Raná u Loun. Mnoho nechybělo a vidět by snad bylo i Krušné hory.
Když se však podíváte na panorama, tak vidíte, že je slabě vidět Jizerky i Krkonoše. Co dodat ?
,,Užívejte si naši nedalekou Vrátenskou horu. Ona za to stojí, dá vám radost, zapomenete na negativní zprávy, a vaše peníze za rozhled i suvenýry zase naopak pomohou jí, aby se nedostala do nějakých problémů a její případné uzavření i nás neochudilo."
Teď mě tak napadá, že jsem v ochozu zavadil například o nejvzdálenější návštěvníky až z Hané, další pak ze Svitav a s mnohými návštěvníky z ochozu rozhledny jsem se později potkal u výčepu v pivovaru Lobeč, nebo posedávali v zahrádce před ním :-). Ten pivovar se v Lobči objevil v pravý čas, protože je v tomto kraji co k vidění a ještě se tu objevují i různé akce.
Aktualizace 11.7. ve 12.00 : Přátelé, koukám že systém odmítá panoráma po kliku na něj zvětšit. Pokud máte mobily, tak si obrázek panorama můžete dvěma prsty samozřejmě potřebně zvětšit. V opačném případě vám náhradou dodávám snímek směrem na Krkonoše, který je součástí vyrobeného panoramatu a pohled z rozhledny na zámek v Lobči, kam jsme mnozí rádi jezdili třeba na sraz veteránů a anglických sportovních automobilů. Články zde.
Obrázky v posledních dvou článcích jsem nijak neupravoval ( vylepšení snímků). Soutoku jde především o informatiku.
Já vždycky jenom žasnu, jak moc je vývoj mobilních aplikací daleko. Nejsem žádný velký ajťák, ale v telefonu mám prakticky všechno, co potřebuji. Navíc zjišťuji, že doma už většinou ani nepotřebuju notebook, protože si všechno vyřeším na telefonu od chatu, plateb, různých zájmových appek a tak dále. Takže mě to vlastně nepřekvapuje.
OdpovědětVymazatTak ano, technika se vyvíjí neskutečným tempem a běžný občan to vidí nejlépe u svého telefonu. Na druhou stranu znám zájmové odvětví, kde právě potřebujete notebook, pokud nechcete jen něco odhadovat. Je to dálkový lov především zahraničních multiplexů v rozhlasovém pásmu DAB+. Tam vám směrová anténa kdesi na kopci přivádí signál do SDR tuneru, který jej přes USB port vede do netebooku. Tam se signálem pracuje jeden z programů, který si vyberete a nainstalujete. Výsledkem je pak celá řada informací, kdy se například dozvíte i přímo v elektronické mapě, odkud právě naladěný multiplex vysílá, jaké stanice obsahuje, jejich data, a samozřejmě je můžete pouštět, jako v rádiu. Běžná rádia s pásmem DAB+/ FM vám sice napíší, jaký kanál máte naladěný, jaký multiplex posloucháte, ale už můžete spíše jen za pomoci zájmových webů v některém případě pouze jen odhadnout, z jakého vysílače signál jde. Toto vám to napíše přesně.
Vymazat