neděle 18. října 2015

Co s Karlovým náměstím ? Proč jen přešlapujeme na místě a nevíme si rady ?


Podzemí ve Znojmě.



Mělník je zvláštní město. Jistě není jediným městem v ČR, které stojí na kopci a tak by se dalo snad i říci, že bychom mohli někde čerpat inspiraci k řešení různých problémů. Děláme to ? Je to opravdu tak jednoduché, jak se to napíše?  Těžko říci, protože v mnohém se od jiných podobných měst na kopcích lišíme a s jinými rovinatými místy zase sdílíme téměř stejné prostředí i region. Také jsme na rozdíl od jiných měst docela důležitým dopravním uzlem, což přináší určité problémy a to  vzhledem k okolnímu terénu, protože obvykle bývají města na důležitých dopravních tepnách velmi prosperujícící.

K napsání tohoto článku mě motivovaly diskuse z mateřského Mělníčku a nutno říci, že po těch letech aktivity má člověk často pocit, že je vše jen házením hrachu na zeď. Jen tak namátkou jsem vybral několik snímků z PC z některých mých cest a snažil jsem se hledat určité paralely.

Podívejme se na první dva snímky, které patří k jedněm z nejdůležitějších věcí, proč se právě tolik lidí stahuje do středu historického Znojma. Myslet si, že jednou chodbou k jedné středověké studni, byť nejširší v ČR ( kdo to ví?) jsme splnili kritéria podzemního kouzla, které mnohá jiná města plní také, je trochu zcestné. Mělník ty sklepy má, ale vůbec pro samou složitost vlastnických vztahů, výzkumných prací, dotací a spousta dalších věcí, se prostě není schopný hnout z místa a upřimně řečeno toho turistům moc nenabízíme.
Výhled do kraje, pár kostelů, chodba ke studni a malinká kostnice. A málem bych zapomněl na téměř odloučenou živořící výletní lodní dopravu. Mezi centrem a její  osamocenou zastávkou je totiž pusto.

Věříte, že ty čtyři snímky níže jsou z Mělníka ? Jsou snad ty dva snímky nahoře nějak lepší ? A to je jen zlomeček našeho podzemí. Strakovy, holečkovy i zámecké sklepy jste si mohli prohlédnout ( můžete) na mém starém webu..http://mujmelnik.webzdarma.cz/melnicke_podzemi.html Omlouvám se, za ty pokusné jazykové variace,ale cizí řeči mě nikdo ve škole neučil, net a webb beru, jako zábavu a byla pochopitelně snaha přitáhnout další čísla ( čtenáře).


Mělník tedy má navíc, ale... značně kulhá. Divil jsem se nedávno, jak je vůbec možné, že v našem městě je dnes  bývalá vyhlášená zámecká restaurace otevřena jen od 11 do 15 hodin a ještě jen některé dny. Samozřejmě, že existuje odpověď: ,, A kdo by tam teď chodil, aby se to vůbec vyplatilo, když ani nejsou nasmlouvané zrovna svatby ?" A co si řekne neznalý turista ? ,,Bože, ten Mělník, to je díra. Tenkrát jsme tu seděli a v nové době taková slavná restaurace zeje prázdnotou." Něco je špatně. Chybí lákadla pro centrum města. Docela se musím usmát, když si vzpomenu, jak se řešila kdysi lanovka od starého (Strakova) mostu na Aušperk. Ústí nad Labem ji pak na Větruši udělalo a má tam opodstatnění. U nás by stačil ekovláček, ale to by v těch Rybářích musel být také nějaký život, který tam není. Stejně tak není po celém pravém břehu Labe.



Plánek hlavních mělnických sklepů.


Jedna z mnoha restauračních zahrádek v různých městech, která nabízí venkovní posezení i s malým podiem pro různé kulturní akce a v případě chladnějšího počasí nabízí  zasklenou verandu i jen celkově zastřešené posezení. Pohled do zahrádky z ulice. Veranda je  součástí zděné restaurace. Pro děti u nich bývá i pískoviště apod. Někdy jsou součástí oplocené zahrádky stromy. Jenom tak pro zajímavost a naokraj vám prozradím, že pokud zrovna nechcete vnímat poklidné prostředí dvora, tak tady je atrakcí pohled přes ulici na projíždějící mezinárodní rychlíky na jednom z koridorů.

Kromě dopravy v Mělníku, se teď také hodně hovoří o mrtvém centru města, které žije jen díky úřadům do 17. hodiny všedních dnů a potýkáme se s otázkou, která se týká zničeného Karlova náměstí ( 1976) v podobě urbanistických zrůdných projektů. V minulosti zazněl návrh budovy  přebudovat, ale velmi zajímavá se jeví také myšlenka sem přenést zeleň, vodní prvky, ale možná i něco, co uvidíte na snímcích. Není to myšlenka nová, ale za zamyšlení stojí. Na letních cestách, se opravdu často setkávám s kombinací parků a letních posezení ve městech, a to v jakýchkoliv jejich částech. Některé prvky jsou i jen mobilní, čili dočasné.


Letní kino.

Oživení prostoru palmami.

http://soutok.blogspot.cz/2015/08/soutok-byl-v-hlavnim-meste-monarchie.html


Takto krásně zaplněné náměstí má i Mělník, když se v něm něco opravdu děje. Tedy, nějaká akce.


Ať už je někde park, nebo jen holá dlažba, tak všude se zřizují restaurační místa pro ty, kteří se chtějí občerstvit, naobědvat, nebo zkrátka nechtějí jen tak sedět naprázdno, ale prostředí si lépe vychutnávají při lahodném moku. Takovou službou jsou někdy i jen docela obyčejné pivnice. Samozřejmě, aby byly lidi a zájem, tak musí ty lidi něco přitáhnout.


Je pravda, že snímky, které zde představuji jsou zrovna z letošní Vídně, ale je to také tím, že našince málokdy napadne, aby doma u nás fotil zrovna restaurace, a že jich je, jako té zeleně.


Skoro na každém místě :-). Na dlažbě, na trávníku, u vody, ale hlavně snad díky turistům. I když si prý běžný Vídeňan rád zajde posedět, což už u nás tak z různých důvodů neplatí.


Takto krásně zapracovali zeleň do svých měst občané Těšína i Českého Těšína.


Snímek z Masarykových sadů v Českém Těšíně.


Malé vinařské rakouské městečko Retz najdete jen kousek za hranicí Moravy a je to vlakem druhá zastávka za Znojmem. S Mělníkem ho pojí historie i jinak. http://soutok.blogspot.cz/2015/09/ve-velkem-borku-se-jiz-buduje.html

Také on leží na slavné Rakouské severozápadní dráze, jako náš Mělník. Pokud sem přijede v čase místního vinobraní, tak tu prý číší víno přímo z kašen, což jsem v jednom dokumentu kdysi viděl. Za městem jsou vinné sklepy, starý i nový větrný mlýn a krásná křížová cesta. A samozřejmě krásný rozhled do kraje, samé vinice a cyklostezka kolem Dyje. Má tento polovesnický prcek co nabídnout a říkal mi nedávno kamarád, jak tam jsou lidé pohostinní a jakého prý prostého, ale krásného ubytování v hospodářském prostředí se mu dostalo. Jen tak na okraj. Vidíte, jen člověk řekne slovo větrný mlýn a už si vzpomene na vodní mlýn ve Slupi, na vodní mlýn na Pšovce a na ty na Kokořínsku. To jsou mezi nimi i jejich presentací rozdíly.


Obrázek od hladiny Labe z Nymburka jsem tu již publikoval. Na snímku posezení pro cyklisty.
Nedávno tu jeden častý diskutující ( a já mu děkuji) vznesl větu : ,, Budete mít lokálku, tak jsem zvědavý, kolik vás s ní bude jezdit ?"  Kolik ? Tak někdo snad do práce, nebo k lékaři nepojede autem, ale kde chybí průmysl a firmy, tak to dnes, jako všude musí ukočírovat především turistický ruch, protože domácí výletníci to nevytrhnou a někdy to ani není finančně zajímavé. Třeba i o tom jsou výlety Soutoku.

Naše lokálka má ale výhodu, že je i blízko u Prahy, je tu snad těžkopádně se probouzející Kokořínsko, tak je naděje, ale to jsme v článku trochu jinde. Stále vidíme, že někde něco jde a jinde nejde.

SŠ.

Žádné komentáře:

Okomentovat