neděle 28. června 2015

Chodeč nabízí cestujícím oficiální panoramatický pohled do kraje a jediný menhir na Mělnicku.


Domnělý menhir v Chodči 2.1. 2005

Možná si ještě někteří vzpomenete, jak jsem kdysi na kopečku mezi obcí Strážnice a Chodeč objevil tento kámen, který mi tolik připomínal menhir. Publikoval jsem to na Mělníčku, později i někde tady a hlavně jsem napsal lidem, kteří se menhiry zabývají. Ti mi sice tehdy neodpověděli, pokud si vzpomínám, ale později se skutečně domnělý menhir objevil na jejich stránkách v seznamu http://menhiry.mysteria.cz/seznam.htm .


V poli u menhiru, se zrodila tato tabule.

Místo jsem si kdysi velmi oblíbil, protože je tu krásný výhled od západu přes sever k východu a uděláme-li několik kroků k obci Strážnice, tak zase vidíme k jihu. Ostatně, jen kus odtud byla později vybudována eurosilnička ze Strážnice do Vysoké, kterou zmínil nedávno v on-line rozhovoru pro Mělnický deník Petr Šťastný ( admin Mělníčku), jako své oblíbené výhledové místo. A má naprostou pravdu.
Dále mě místo zajímalo právě díky tomu možnému menhiru, který je tak jediným v okrese a samozřejmě i z hlediska mé rádiové záliby.


Zajímavé stručné povídání o obci Chodeč.

Včera jsem projížděl náhodou kolem a byl jsem velmi mile překvapený. V poli stála velká tabule s výhledovým panoramatem a bylo zde cosi napsáno, jak o Chodči, tak i zmínka o menhiru. Když jsem to doma nasypal do PC a zvětšil, tak jsem si přečetl nejen pěkné povídání, kde vás třeba zaujme lstivost německého gestapa, ale také jsem se dozvěděl, že pod článkem jsou podepsané právě pracovnice Mělnického regionálního muzea. Vida, takové věci tu máme a ani o nich člověk neví :-).


Dnes je menhir již vztyčený.

Dnes je menhir již vztyčený a podívejte se, jaká je to krása. Tomu se vážně chce věřit, že nejde jen o milník, ale přímo o menhir. Nevidím tu jen kámen, ale naši krásnou vlast a věřím, že být to v Krkonoších, tak už je vedle i budka s občerstvením a jezdí tu i cyklisté, kteří mohou zvolit mezi občerstvovací zastávkou zde a dole v obci. Ach, zase ta fantazie :-)). Na druhou stranu má odloučená a zapomenutá samota také něco do sebe. Pokud však obec pod kopcem projedete dolů k severu, tak je zajímavé, jak dlouho to trvá, než po krásné úzké silnici dojedete někam do další civilizace, kterou jsou Dolní a Horní Zimoř.


Kámen v plné kráse.


Toto se naskytne po pravé straně řidičům a cyklistům jedoucím od Strážnice do Chodče.


Pohled k západu.

Jenže, autoři projektu přemýšleli stejně, jako asi většina lidí, kteří dovedou postát a užít si nádherné pohledy do kraje a pokračovali i na druhé straně silnice. Zde vás vítá posezení a dvě nádherné tabule. Nemusím snad psát, že tu mám ,, každý metr půdy prošlý" a tak jsem měl pochopitelně z toho, co zde nechali vybudovat ti vlivní  lidé, jak vždy píšu :-), že jsem měl opět radost. A tohle bohužel dodnes někteří  občané i diskutéři nepochopili, že když člověk o něčem mluví, ale hlavně píše a něco prezentuje, tak se to opravdu může stát. Horší je, že u nás v Čechách málo co vydrží před vandalismem, ale to už je na úplně jiné téma a není to chybou slušných občanů..

Pohled k severu.

Posezení nad Chodčí.

Pohled k Vrátenské hoře.

Snad vás fotografie motivovali k návštěvě a doufám, že ti vandalové si dají pokoj a nepotáhnou se tam. Těžko zde burcovat k nějakému turistickému ruchu, jako jinde. Vesnička to byla vždy milá a útulná, silnice úzká a i autobus sem jezdil v dobách socialismu pouze třikrát denně s největší opatrností. Snad by stálo za doplnění, že díky eurocestám vede dnes do obce i lepší komunikace, než kdysi z Vysoké, ale o jejím současném stavu nemám ponětí..
SŠ.

Žádné komentáře:

Okomentovat