neděle 20. října 2024

Říp je místem, které mi vždy dodá radost a energii. Vše přichází po vlnách.

 


Jak vyleze sluníčko a člověk má volno, hned je veseleji. Nicméně si dovolím na úvod aspoň malou kritiku nesouvisející s téma. Jsme v EU, ale ještě jsem neslyšel, že by někdo kritizoval smutný fakt, že je velkým uměním najít na jednotlivých potravinách místo data spotřeby. Zkusím si odpovědět sám. Ještě je pořád dost lidí, kteří nejsou přesvědčení, že dovoz zboží firmou až domů má oproti cestám do okolních supermarketů řadu výhod, tak proč by měl kritizovat někdo zřejmě maličkost.

Nu nic, čeká nás docela zajímavý týden s příjemným prodlouženým svátečním víkendem. Připomínám zde nedávno publikovaný článek s akcemi RMM, kdy už nám prakticky finišuje ten rok oslav města Mělníka ( 750 let města) a od čtvrtka 24.10. tu máme výstavu věnovanou také králi, na jehož odkaz se ohlížíme, když mluvíme o Mělníku, jako o městě. V neposlední řadě nězapomeňte, že ať už se vám to líbí, nebo ne, tak se již příští víkend vrací Středoevropský čas.


Včerejší sobota zdaleka počasím až tak moc ven nelákala, ale víkendové počasí si nevybíráme a auto je také potřeba obvykle o víkendu někam projet. Naštěstí mám hobby, které je občas vhodné i do neslanného nemastného počasí, a když jsem hned v 10 hodin dopoledne obdržel avízo, že v Praze - Hájích a dalších pražských vyvýšených sídlištích dnes pochoduje rakouská hudební stanice OE3 z téměř 300 km vzdáleného vysílače hory Gaisberg u města Salzburg, tak už nebylo vůbec nad čím přemýšlet. Vždyť takovým mým určitým osobním úkolem je, abych zde na Mělníku, nebo na Řípu ulovil multiplex digitálního rozhlasu vysílající právě s povrchu  této 300 km vzdálené kóty. Tak to v současnosti momentálně cítím.

Asi ve 12.15 hodin jsem dorazil pod Říp a znovu jsem si uvědomil, jak magické místo to je. To může mít člověk takovou určitou posmutnělou náladu, která s krátícím se bílým dnem přichazí, a tady do mě vstoupí vždy nějaká taková určitá pozitivní energie. Ta nevelká, ale z našeho směru krásná hora je stále ještě důkazem, že rok má čtyři období a všechna se něčím vyznačují. Vždy je to jiná písnička.




Na jaře se tu stromky krásně zelenají a příchozí alej kvete. V létě vás upoutají zlatavé lány obilí a občas tetelící se vzduch, na podzim pak měnící se barvy listí a zima zahaluje tvář krajiny minimálně do bělavého hávu. Kouzlem Řípu je i jeho určitá osamělost v krajině, která umožňuje krásné pohledy již jen z příjezdových i příchozích tras, natož pak  rozhledů na jeho vrcholových vyhlídkách.


Ve 13 hodin jsem dorazil na vrchol, kde je několik vyhlídek do různých směrů. Obvykle zahajuji v posledních letech na Pražské vyhlídce, odkud je nejen famózní pohled do rovinatého vnitrozemí, ale spatřitelné jsou i některé pražské historické dominanty, na které je však výhodnější užít trédru, nebo vám je přiblíží vhodný fotoaparát. Tentokrát je však viditelnost pouhých nějakých sotva 20 km a s tím se musí návštěvník smířit.

Jsem tu však v dnešním lehce mlhavém dni za zcela jiným účelem a navíc jsem přesvědčený, že aktuální situace je na takovém stupni, že fotografie pohledu do kraje téměř postrádá smysl. Současně mě upoutá na odbočné cestičce jakýsi zdobný látkový výtvor, a tak jdu přímo na místo pro mě asi nejlepší. Za lepšího počasí odtud startují vyznavači záliby zvané paragliding, ale dnes tu je klid. Ostatně, jelikož vyhlídka směřuje do míst, kde by se mělo nacházet město Louny, tak jsem si ji pojmenoval Lounská vyhlídka.







První přichází na řadu mé nejstarší rádio pro lov v nejmladším pásmu DAB+. Sliboval jsem vám tu nedávno opravdový boom na tomto pásmu v České republice, ale situace nemile překvapila nejen mě, ale i samotného guru facebookové skupiny digitálního rádia a novináře Českého rozhlasu Lukáše Poláka. Je sice zajímavé, jak nám po republice ožívají nové vysílače a provozovatelé přeskakují na finální přidělené kanály a zvyšují výkony někdy až na konkrétní jim povolenou hranici, ale už je poněkud mírně k rozčarování to další.

Tedy, hlavně pro nás tady ve Středočeském kraji, kteří oproti zbytku republiky prakticky všechny provozovatele tuzemských multiplexů chytíme, ale stále čekáme na již pokolikáté oddálení termínu spuštění velkého hráče CDG.


Ten by totiž měl být po Českém rozhlasu dalším multiplexem, který by měl být slyšitelný díky svému výkonu na digitální rádio v jakémkoliv domě uvnitř bez nutnosti nějakých antén. U ostatních provozovatelů až dosud záleží na vašem umístění i na faktu, že někteří ani na plný povolený výkon ještě nevysílají. Díky tomu chytí lidé v bytech otočených okny na Prahu třeba i několik provozovatelů jenom s rádiem u těchto oken, a ti kteří je mají naopak třeba otočená k Českému středohoří, tak zase jen u těchto oken mohou přijímat provozovatele Teleko s kopečku Kukla na Litoměřicku.


Někdo si tu dole před velkým stoupáním zaparkoval kočárek.




Ve středu bytu je tedy díky povoleným 20 kW ze Žižkova, či dalším 10 kW z Bukové hory a 10 kW z Černé hory k zachycení stále jen multiplex Českého rozhlasu se svými 17 programy, což je pro zájemce o poslech této technologie často neatraktivní. Mnozí si jistě říkáte, že je vám nějaké rádio ukradené a obejdete se i bez nějakých vymožeností tohoto poslechu, ale když ona je to vše věc minimálně jisté prestiže.

V mnohých státech na západ od nás, se této technologii údajně nebývale daří, jsou tam vytvořeny podmínky pro rozvoj a když to tak vezmeme, tak to trošku snad připomíná i ty naše české rychlodráhy. Vlastně se můžeme ptát, jak dalece je nutné, abychom byli v Brně za hodinu, když tam za tři hodiny dojedeme také a pro někoho to ani moc velký rozdíl není. Spíše se lidem nelíbí drahota a skutečnost, že běžný pasažer se mnohdy nevyzná, jakou jízdenku si vlastně koupit, aby nejel někdy i zbytečně za drahé jízdné.

Ale i já mám rádio spíše jako hračku, než věc k poslechu a fascinují mě ty nevyzpytatelné trasy nejen rozhlasových vln. Z tohoto pohledu mi může být celkem jedno, jaké to zpoždění muxu CDG  bude. Prostě jsem tedy zmonitoroval pásmo, které doznalo po tom našem zemětřesení určitých změn na kanálech, ale jak jsem již psal,tak mě nejvíce zajímal kanál 12B, kde by za velmi dobrých podmínek mohl být k ulovení i multiplex od Salzburku. Ono totiž platí, že pásmo FM se šíří lépe, a tak zdaleka neznamená, že když jde nějaká stanice v FM z tohoto kopce slušně zachycena, že bude uloven i multiplex v pásmu DAB+ .


Výbava na lov. Tentokrát vybalena pouze z části.


Tak se chytají multiplexy, které obsahují stanice k poslechu.


Naše Fiera je nováčkem na poli DABu.



Když mi tedy na kanále 12D při  ručním ladění naskočil dílek, do pěti vteřin dva, a po několika krocích jinam i tři, tak už to bylo napínavé. Čtyři a .... velké zklamání. Na displeji se rozbíhá napis DAB Thueringen. Před několika lety mi tento durynský provozovatel soukromých stanic rozjasnil tvář a jedná se o tak vzácný jev, že na Mělníku se mi to povedlo zatím pouze dvakrát, ale nyní mi moc radosti neudělal. Přeci jen jsem doufal, že se povede Salzburg.

Beru tedy do rukou rádio FM a ladím kmitočty 94.8 , 98.5 a 99 MHz. První patří stanici Rádio Salzburg, druhý Bayernu 3 z vzácného vysokého asi 340 km vzdáleného alpského Wendelsteinu, a třetí stanici Oestereich 3 z Gaisbergu, odkud vysílá i první stanice. Výsledek je však zarážející. Přesto, že jsem výše než na Mělníku, tak je to horší pro lov. Proč ? Inu, na kopcích je těch stanic na jednom kmitočtu ještě více k zachycení a navzájem se pak různě ruší.


300 km vzdálený Sazburg z hory Gaisberg.


OE 3 je převážně hudební stanice vysílající na této frekvenci také z Gaisbergu.


Hudební stanice B3 ( Bayern 3) na alpské frekvenci z hory Wendelstein je také podmínková záležitost.


Nejlepší příjem na Mělníku i Řípu je z bavorského kopce Ochsenkopf ve Smrčinách. I přes téměř 200 km vzdálenost jsou zachycené stanice z něj až v červeném poli, jako stanice pražské.

Fajnšmekři, kteří jsou doma a jsou ochotni investovat i do přenosných směrových antén, tak mají větší naději na úspěch, ale kouzlo tohoto hobby spočívá také vtom, že někdy jen na ten obyčejný teleskop v rádiu při dobrém natočení a vyhledání správného místa v terénu uspěje. Sice slabším signálem a někdy i bez RDS i vyhledáváním vhodné terénní parkety, ale uspěje. Uspěl jsem tedy i já, ale podívejte se, proč to bylo tak problémové.

Toto jsou ti hlaví konkurenti bránící úspěchu : 94.8 MHz Salzburg vs. Rádio Relax, vysílač Louny. Ten máme u nás za Řípem. 98.5 B3 Wendelstein vs. Country rádio z vysílače Jesenice u Rakovníka. Takový místní bubláček, který na Mělníku spíše supluje silná  Cro -Vltava, ale tady nedala alpskému vysílači právo na RDS, byť vše ostatní bylo jako místní stanice. Bayern 3 tu prostě šel jedna báseň. Poslední vyhlášený král těchto 300 km vzdálených alpských dálek je OE3 z Gaisbergu u Salzburku na 99 MHz. Ten se mi dařil lovit relativně nejlépe a i on dokázal zapsat RDS.


Pohled k domovu z Pražské vyhlídky.









Mezi dálky lze počítat i stanici Bayern 24 na 105.3 MHz, která hrála z 318 km vzdáleného Kreuzbergu na hranici s Hesenskem. Blíží se mlhy, na které se mi příznivci dálkového rozhlasového příjmu svým způsobem těšíme, protože mnohdy přináší neuvěřitelné záchyty, ale to je budoucnost. Měl jsem pro pásmo DAB+ sebou ještě směrovou anténu, ale ta jen vylepšila již zachycené signály muxů. Času bylo v krátkém dni tak málo, že jsem se tentokrát nedostal snad prvně ani na druhou stranu kopce.

 Inu, výzkum je výzkum a ačkoliv je známo, že opravdové dálky také často přichází nad ránem, tak pořád žije ta myšlenka, že se podmínky kdykoliv zlepší, a když ne zrovna od Alp, tak třeba od Rýna. Ostatně, s novým FM rádiem, které je považováno za nejlepší rádio 21. století pro radioamatéry mám na Řípu ještě na zapád od Bavorska co lovit. Ostatně, doufám, že v mlhách již budu úspěšnější z domácího Mělníka.



Pohodový vstup do 43. týdne roku.













Žádné komentáře:

Okomentovat