Přátelé, na včerejší koncert ABBA World Revival jsem přišel a atmosféra se mi líbila. Snad by mohl někdo říci, že tu byli hlavně lidé, kteří byli mladí právě v čase zrodu takzvané Abbamánie, která má letos svým způsobem také výročí, ale bylo tu i plno mladých tváří, což svědčí o tom, že to byla opravdu dobrá hudba, která se nám už kdysi líbila. Samozřejmě jsem měl zájem na akci nafotit nějaké fotky a hlavně zkusit videa, protože dnešní mobily dokáží hodně i za horšího počasí, nebo večer. Nicméně to nemůže konkurovat speciálním fotoaparátům, zvlášť když jsou blízko stage a mají samozřejmě i lepší zoom.
I tak věřím, že pohledy do publika, vystižení atmosféry, určité efekty, sestřih písní ve zkratce podobající se přehledu v hitparádě, nebo pěknému závěru akce, že to třeba někoho osloví. Hrál jsem si s tím celou dnešní sobotu, aniž bych prakticky opustil křeslo u PC. Materiál na článek jsem nemusel znovu vyrábět, protože jsem zkrátka použil popis od videí. Máte tedy článek níže. Co ještě zbývá ? Tak samozřejmě ... odkazy na videa.
Skupina ABBA ve skutečnosti vydala svoji první desku Ring Ring už v roce 1973 i s několika povedenými singly, ale až teprve účast skupiny v pěvecké soutěži Eurovize v Londýně v roce 1974 s písní Waterllo odstartovala její neskutečnou a věčnou slávu. Byla to doba, kdy jsme po každém jejím novém hitu byli jak u vytržení a její gramofonovou desku ABBA (3. LP) dokonce přinesla spolužačka do hodin hudební výchovy, která do té doby patřila pouze vážné hudbě.
Zajímalo mě tehdy o něco dříve, co že hraje slavná stanice Rádio Luxembourg ráno před tím ,než jdu do školy, a když jsem tam prvně slyšel písně Mamma mia, Knowing me, knowing you a Money money money, což mi prakticky ihned pouštěl stejně znalý spolužák na kazetovém magnetofonu, tak jsem věděl, že bych takový magnetofon s písničkami skupiny ABBA a tehdy i Smokie chtěl také, ale musel jsem si na něj ušetřit, což ještě několik let trvalo. Bohužel to nebyla doba na to, aby si dal člověk v mnoha případech dohromady, který že interpret co hraje a opačně. To vše mělo přijít později, ale u ABBY to byla jistá vyjímka snad i proto, že vystoupila v roce 1977 v polských Sopotech a Československá Televize ten koncert dávala se zpožděním několika měsíců v televizi.
Včerejší vystoupení skupiny ABBA Wold Revival pro mě bylo zajímavým zážitkem. I přes nějakou veřejnou kritiku ozvučení z jakého si místního fb, jak se mi doneslo, tak na mě udělalo dojem, jakým způsobem si hlavní protagonistky poradily se svojí obtížnou rolí, která je o to obtížnější, že napodobují hvězdy popu první velikosti. Myslím, že dokázaly více, než tuší ony samé.
Písně Gimme Gimme Gimme a Voulez -Vous, které jsem občas slyšel v rádiu, nebo viděl na obrazovce hudební stanice MTV nikdy nepatřily k těm, které by mě někdy nějak zvlášť zaujaly, byť to určité pecky jsou. Po včerejších, a až od srdce neuvěřitelných tanečních kreacích obou zpěvaček jsem zjistil, že to vlastně se zájmem sleduji. Mohu jen litovat, že jsem je v těchto skladbách nenatočil.
Podobnou smůlu jsem měl při své oblíbené písni Chiquitita ( 1979). Ta končí tím, že píseň jakoby skončí, avšak po menší pauze přichází parádní šmrncovní klávesová dohra. Už se zdálo, že potlesk mělnického obecenstva píseň ukončí a klávesová dohra známá z videoklipů tentokrát bude nejspíše snad pro nedůležitost vypuštěna, když na místo dominantních kláves přišly opět fantastické taneční kreace zpěvaček, které již můj mobil žel neočekával. Inu, mládí dokázalo v sobě najít to nejlepší.
Tento koncert Abby na mělnickém náměstí byl pro mě úžasným zážitkem, na který budu dlouho vzpomínat! Jsem rád, že jsem si ho nenechal ujít! Obdivoval jsem obě zpěvačky, s jakou energií vydržely více než 2 hodiny bez přestávky podávat výkony na pódiu - jak pěvecké, tak i taneční!
OdpovědětVymazatMartin Klihavec.
Děkuji za komentář. Dnes se o ničem jiném prakticky nemluvilo. Však také bylo v pátek plné náměstí. Ohlas byl obrovský. ABBA je legendou, kterou známe pouze z televize, rádia, gramodesek, ale nikdo jsme na jejím koncertu nebyli. Nebo tu někdo takový je ?
VymazatV pátek jsme viděli především dvě mladá děvčata s úžasným hlasem, který se minimálně podobal originálu, a ta neskutečná energie a úžasné taneční kreace dostaly nejednoho diváka. Uznání si zaslouží všichni. Vždyť to nebyla úmyslně nejvěrnější kopie toho, co známe, ale místy jsme v písních viděli originální hudební provedení i duety v jiné tónině, a to celé musel někdo vymyslet a jiný zahrát. Občas mi z toho běhal úžasem až mráz po zádech, jak se říká a nezapomenu na poslední skladbu Thank you for the music, kde představitelka Agnethy velkolepě nádherným hlasem rozjíždí tu ,,šanzónovou" pasáž plnou vyznání k člověku za klávesami, který to údajně celé uvedl v život, aby pak obě děvčata přešla do majestátného refrénu. To se mi až třásla brada, protože Abbamánie byla mé dětství, uteklo 50 let života, a teď to v takovém úžasném prostředí a provedení bylo jen kus přede mnou. Co by na to asi řekla ta pravá švédská ABBA ?
Zase technické problémy.
OdpovědětVymazat