sobota 31. května 2025

Mělnická Veteran Rallye 2025 možná otevřela novou kapitolu nejen v dějinách motosportu u nás. Velká fotogalerie. Sárský rozhlas FM prvně v Čechách i na Mělníku ! Jak se to dělá ? Moře u Mělníka opět bude.

 


Přátelé, když se podívám do minulého desetiletí, kdy byl magazín Soutok ještě mladý a mně bylo něco po padesátce, tak vzpomínám, jak jsem často přátelům s úsměvem říkal : ,, Víš, já bych se kolikrát jel docela rád i někam o víkendu podívat, ale když na tom Mělníku se nyní celé jaro pořád něco zajímavého děje a je to rok od roku lepší a lepší."

A bylo to až do covidu- 19 opravdu lepší. Vždyť ve městě byly výstavy bonsajů v parku vedle kostela sv. Ludmily. Na náměstí byla vystavena v květnu vozidla 2. sv. války a dočkali jsme se i bojových ukázek. Byl tu dvakrát celkem úspěšný pokus o uspořádání Mělnického okruhu, a pak samozřejmě i plno gastronomických akcí. Vinná noc, Vinný košt, Mělnické vinobraní. Zapomenout nemohu ani na Pivní slavnost, na Mělnickou Jizerskou 50, na pochod Mělnický hrozen, Mělnický Vrkoč a na plno dalších jednorázových akcí, někdy i sportovního a branného typu. Na MOOS a jeho cesty do středověkých sklepů, na Dny evropského dědictví, motoristické podniky atd. atd.

Dnes mám o křížek více a už pomalu a stále více chápu, proč je důchod tak důležitý. Chybí již na ten sobotní výlet a ranní vstávání síly. Tím spíše, že máte třeba aktivity, jako například četbu, a když skončíte v sobotu někdy v 1.30 hodin, tak těžko někam hned ráno pojedete, že ? Nehledě, že i to musíte vymyslet, naplánovat a vůbec se na událost celým srdcem naladit. Volné dny, sílu a chuť tedy penzisté, pokud je zrovna něco nebolí řešit nemusí. To tedy byla glosa na úvod a pojďme k dnešním téma. 


Byl jsem dnes velmi zvědavý, jak se po mé loňské absenci změnil start Mělnické Veteran Rallye, která byla loni v nešťastném deštivém počasí přeložena z mělnického kempu až do vzdálenější čtvrti Mlazice. Netřeba dodávat, že to tehdy u mělnické laické veřejnosti vyvolalo plno svévolných dotazů a úvah. Má cesta do Mlazic vedla místy, kde se za krásného počasí pořádal 32. ročník této rallye a nemohl jsem přehlédnout tento bilboard.

Je to sice ještě relativně daleko, ale je to důkazem toho, že Mělník je po covidu-19 především městem gastronomie. Protože mám, jako celá řada lidí i určitý vztah k motorismu, tak jsem toho na dnešní akci nafoti opravdu hodně. Nafotil jsem toho tolik, až jsem se do toho sám zamotal. Jenže tu mám i další pro někoho snad zajímavé téma a není technicky možné cpát kratičké téma až za ty desítky fotek z rallye. Milovníci automobilismu mi snad prominou malou vsuvku a ti ostatní snad ocení jistý celorepublikový unikát.


Jak jistě někteří víte, tak vlastním takovéto krásné rádio pro dixing ( dálkový příjem) a navštěvuji fb stránky, kde se řeší příjem v pásmech DAB+ ( do nedávna také mnohdy dálkový příjem) a dálkový příjem v pásmu FM. Šéfem těchto skupin je jeden z redaktorů Českého rozhlasu, který je dálkovým příjmem jmenovaných pásem rozhlasu doslova postižen, jak on sám s úsměvem dodává. Proč ne ? Někdo je specialistou na jedno hobby a někoho toho baví více.

Nicméně se Lukáš vydal nedávno ze své domovské Prahy směrem na jih, kam jezdí nejraději. Ostatně, prostor mezi Prahou a Táborem má již slušnou nadmořskou výšku, pražské vysílače tu jsou tak trošku za zády, a tak je lokalita vhodná za pomoci zejména směrové antény k lovu FM stanic v Rakousku a v Německu. Dalo by se říci, že koupě přenosné směrové antény pro FM ( pásmo VKV) bývá i u mě občas předmětem spekulací, ale nutno říci, že dění kolem dálkového lovu je tak rozmanité, že i pouhý teleskop dovede mnohdy potěšit. Pořídil jsem tedy zatím takzvanou všesměrovou teleskopickou anténu RH-795.

Lukáš se nedávno zmínil, že se mu na jeho techniku podařil majstrštyk, když na své oblíbené kótě prvně v životě ulovil Sársko. On totiž rozhlas FM z Hesenska, nebo z Bádenska bývá za dobrých podmínek celkem běžný, ale Sársko se opravdu prakticky nedaří.


Nicméně jsem dostal takový nápad a samozřejmě mě článek motivoval. Bohužel, jenom silné stanice dávají takzvanou RDS, která vám sdělí bez čekání, jakou stanici posloucháte. Co u těch slabších ? Čekat, až se bude stanice hlásit ? Překonat nudnou dlouhou písničku ? Poslouchat ty pazvuky a doufat, že se aspoň na chvíli vynoří obstojný signál, který vám umožní identifikaci ? Samozřejmě vám hodně napoví pomůcky webu fm.org, kde se však od loňska musíte přihlásit. Tam už se dočtete, na jaké stanice si můžete na jakém kmitočtu sestupnou řadou dělat třeba na Mělníku zálusk.

Jak však stanici identifikovat, když ji ani na daném kmitočtu neslyšíte ? Prvně nesmíte ztratit nervy a třeba i čekat tak, jako kočka na myš. Ono se tam třeba za několik minut něco objeví a může to na dobu několika vteřin zesílit na úroveň domácí stanice. A právě to se mi povedlo, jenže bohužel hráli skladbu, která mi vůbec nic neříkala a zase to zmizelo. Počkal jsem ještě chvíli, jako rybář na záběr a bylo to tu znovu.


Tentokrát slyším známou italskou píseň od známého autora a přichází ten nápad. V úvahu připadají pouhé tři stanice. Ta první německá má na playlistu vážnou hudbu. Italská má malý vysílací výkon a na playlistu skladbu nemá. Do třetice si nechávám to vytoužené. Zásah ! V playlistu stanice SR3 se v daném čase opravdu vyskytuje známý italský zpěvák se známou písní. Máte ji výše uprostřed.

Samozřejmě bylo třeba vše zdokumentovat mobilem. Výsledek pak najdete tady :


Netrvalo to dlouho a stanice se ztratila, neboť elektromagnetické vlny jsou nevyzpytatelné.

Sice jsem napsal do jedné z mnoha redakcí stanice SR3 a zažádal o QSL lístek, ale u tohoto hobby musíte prostě čekat, že pozitivní ohlas je spíše něčím navíc. I tak si však můžete úlovky v podobě nahrávek i fotografií ( ty zejména při zobrazení vzácné RDS daleké stanice) uchovávat, jako vzpomínky na krásné okamžiky lovu.


Děkuji tedy automobilistům, že to přežili, ale na druhou stranu je díky tomu pro ty zasvěcené Mělník zase slavnější. Protože dle všeho jsme po jednom kopci u Říčan jediným místem, kde se to povedlo, a  tady na dně republiky a jen na teleskopickou všesměrovou anténu je to podle některých jedinců, či vyznavačů tohoto hobby na takto slabší techniku a v horším ( nižším) terénu větší úspěch. Bylo to dokonce o pár desítek kilometrů dále, než ta Francie loni v listopadu.

Krásný den mě tedy již sám o sobě naladil, a když jsem viděl v Mlazicích to množství lidí i aut na ulici a uvnitř areálu, tak jsem byl prostě nadšený.


Myslelo se skutečně na vše, nechybělo občerstvení a uvidíte tu na jednom snímku i trošku trofeje pro ty nejlepší. Neměl jsem potřebu jít blíže a dožadovat se nějakého focení trofejí v detailu. Prostě mi to nějak nepřišlo vhodné. Potkal jsem tu řadu známých a někteří vám dodají fotky na různých místních fb skupinách.

Trošku jsem zapomněl, že jsem také youtuber a nejen blogman ( Kdo by těmto názvům na přelomu milénia vůbec rozuměl :-) ?) a natočil jsem tři videa, ale opravdu až krátká. Ale, tak atmosféru to poskytne.




Co dodat ? Krásné prostorné prostředí, plno aut, nadšených lidí i diváků se zájmem, takže bomba. Snad se vám budou fotografie líbit, byť jsem se do jejich zveřejňování zde pěkně zamotal. A když bude nálada i počasí, tak se podíváme i do Lobče, kde to bývá také moc krásné a navíc tam přijíždí přeci jen více těch starých anglických sporťáků, než sem.

Pohodový zážitek z fotek a pěkný zbytek víkendu, který jim tady na Mělníku v oblasti počasí nějak nevyšel.

Článek má zatím 3 komentáře.








































































































3 komentáře:

  1. Stando, krásné fotky a myslím si, že na tomto dopravní hřišti je pro auta více místa a i start se může odehrávat v tomto areálu mimo hlavní silnici včetně například jízdy zručnosti přes prkno. Martin K.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Martine, děkuji za komentář. Tak já jsem v nadpisu vlastně naznačil určitou osobní spokojenost i za cenu, že to máme mnozí trošku dále, ale v okamžiku kdy jsem téma rozvinul o tu kratičkou aktuální osobní radioamatérskou zajímavost, tak jsem to již dostatečně nezdůraznil. Myslím si dokonce, že tyto prostory by mohly mít na víc, než ,,jen" na pořádání Mělnické Veteran rallye, která se tu možná z poněkud stísněných prostor vydala zřejmě správným směrem a může se tu i prostorově poněkud rozpínat. Jen najít ten skrytý potenciál místa. Ještě taková zajímavost, která nebývá leckde vyjímkou. Asi vzdálenější tuzemská posádka na posledním snímku čekala na další vozy, aby se odtud nějak vymotala zřejmě přes závory a nepatrnou část silnice číslo 16 správným směrem zřejmě na Chloumeček.

      Vymazat
  2. Podívej se Martine, co tvůj komentář hned způsobil za aktivitu. Zrovna mě tak napadla jedna věc. Nestudoval jsem, komu ten areál patří a vždy mi to místo přišlo od Mělníka trošku odlehlé, byť je stále v Mělníku a mnohem blíže centru, než třeba Vehlovice. Pořádaly se tu nedávno ( nemyslím letošní akci RZ) oslavy Motosportu na Mělníku. Prvně bylo depo na soukromé náplavce, pak až v Horních Počaplech. Nebylo by lepší tady blíže k městskému centru ? Akce u Teska. Moře u Mělníka. Třeba i to by bylo lepší tady. Nevím . V každém případě sice není zatím těch akcí ještě na sídlištích poblíž Bezručovky tolik, aby lidé nadávali na hluk, ale sám víš, že když spustí na koupališti nějakou tu tréninkovou hudbu, tak je to slyšet hned už v parku nad Tyršovkou.

    OdpovědětVymazat