neděle 12. ledna 2025

Přijíždíte do stanice Mělník ! Historie nejdelších železničních spojů pravobřežní labské železnice. Tak se jezdilo přes Mělník v době protektorátní. ( díl 1.)

 


Je zajímavé, jaké veliké popularitě se těší železnice, byť se to někdy nezdá. Dokonce tak, že už dobrých 50 let někteří lidé nakupují vláčky modelářských kategorií, staví si doma v podkroví různá kolejiště a modelují obvykle dle vlastní fantazie modelářskou krajinu. Jiní se zase naopak zajímají o skutečné lokomotivy i vagony, o jejich ovládání, o různé železniční trakce i dopravní návěsti a zabezpečení provozu. O nostalgické jízdy parním vlakem, nebo o natáčená videa z čelní kamery vybraného stroje na určité trati u nás i v zahraničí.

V neposlední řadě je to i turistický byznys, zvlášť když se někde oslavuje nějaké výročí trati a prodávají se vedle modelů a různých hraček třeba i pohledy, nebo se konají na točnách dep denní a noční přehlídky nejrůznějších lokomotiv minulosti i současnosti. To celé dokresluje nejen atmosféra akcí i vlastního běžného každodenního, nebo víkendového provozu, ale i tábor fotografů snímků s železniční tématikou a v neposlední řadě nesmím opomenout ani  ještě nedávno vysílaný televizní pořad ,,Pozor vlak !", který je dnes bohužel k vidění pouze na youtube a má obrovské množství dílů veliké všehochuti.

Myslíte, že jsem jmenoval vše ? Ani náhodou. To bych mohl jmenovat i zahradní železnice, vzpomenout třeba i rychlostní zkušební okruh, ale myslím, že už to stačilo. Jenže, co by byla veřejná doprava bez jízdních řádů ? Co by byla železnice bez jízdních řádů ? Byla by tak mrtvá, jako lidské tělo, kterému neteče v žilách krev. Jízdní řády jsou prostě důležité a je řada lidí, kteří si v nich doslova libují. Je to doslova celé zájmové odvětví, které vypovídá celou řadu zajímavých věcí a někteří zájemci je jsou ochotni v papírové verzi, nebo na CD získat. To ovšem není vůbec jednoduché, protože je to mnohdy podobné, jako se starými pohlednicemi na aukru.

Do digitalizace starých řádů se bohužel nikdo moc nehrne, byť zájem mezi veřejností by se jistě našel, a tak poslední možností jsou návštěvy archivů. Dnes sice již máme několik let dopravu v taktu, kdy častější cestující i bez řádu ví, že  všechny rychlíky končí v jednom směru bez vyjímky v Kolíně a odjíždí z naši stanice vždy 20 minut před sudou hodinou, ale tomu tak pochopitelně vždy nebylo a naopak jsme tu měli období, kdy mnozí nadšenci již zvědavě vyhlíželi, zda v řádu nějaké linky snad nebude spoj, která vás třeba přímo dopraví někam dále, než bývá u většiny spojů dané linky obvyklé.

Je třeba i zajímavé sledovat četnost spojů, jejich výchozí i konečné stanice a v neposlední řadě oceníte i situace, kdy některé spoje jedou v nezvyklých pozdních nočních hodinách, nebo nad ránem v časech, kdy autobusová doprava mnohdy takzvaně ještě spí. Konečně, měli jsme tu relativně nedávno období, kdy jste se díky četným jednáním o víkendu do některých obcí jinak než autem a vlakem nedostali a naopak mnohdy při pohledu do starých jízdních řádů žasnu nad tou až někde neuvěřitelnou četností spojů. Kdo si ještě vzpomínáte na můj článek z loňského července, kdy jsem se jen obtížně se štěstím dostával z Jihlavy v pátek večer domů, tak vězte, že o nějakou tu dekádu dříve bych takový problém zřejmě neměl.

Ale, pojďme již k  názvu takového pokusného seriálu, který se zásadně liší od seriálu z roku 2011 ,, Povídání o dopravě na Mělníku i pod ním, aneb ... Kam to všechno jede ?

https://soutok.blogspot.com/2011/11/povidani-o-doprave-na-melniku-i-pod-nim.html

Seriál z roku 2011 psaly osobní vzpomínky, ale toto je již svým levelem trochu jinde, protože lze vše dohledat. To je právě ten rozdíl, že u autobusových řádů se obvykle jízdní řády ze 70. a 80. let, až na nějaké velmi drobné vyjímky ze vzdálených regionů na internetu zpravidla nedochovaly, ale u těch našich železničních drah je ta situace přeci jen o něco lepší, byť ne o mnoho. Netřeba dodávat, že poptávka v diskusích občas někde je, ale odpovědi chybí, nebo jsou velmi zastaralé a již neaktuální.

Jak už to tak bývá, tak mi obvykle úvod k nějakému seriálu zabere celou kapitolu. To bych však chtěl změnit a myslím, že není lepšího začátku, než skočit až do velmi vzdáleného roku 1944. Nemám tu odvahu si jenom tak sám od sebe sem zkopírovat protektorátní jízdní řád naši trati. Proč bych se s tím měl také zabývat, když je tu mnohem bezpečnější cesta odkazu ?

https://pkjs.de/bahn/Kursbuch1944/Teil1/162g.jpg

https://pkjs.de/bahn/Kursbuch1944/Teil6/505m.jpg

Konečně, jedním ze smyslů Soutoku bylo občas dovést čtenáře k zajímavým odkazům.

Když se na to podíváte, tak jste prakticky 80 let v minulosti, kdy jsme mnozí nebyli ani na světě. Řád je to ale jistě zajímavý a mnohé vypovídá. Dozvídáme se, že úřední označení jízdního řádu pro veřejnost naši hlavní trati z roku 1874 bylo v roce 1944 číslo s písmenem 162g . Nenajdete tu jediný rychlíkový spoj. Dnes začíná první ranní spoj ve směru do Ústí nad Labem u nás na Mělníku přibližně ve 4.50 hodin, ale jak můžete vidět, tak tehdy to bylo v 5.48 a vlak začínal ve Všetatech. Kdo tehdy nevyjel a nechtěl jet v 7 hodin pouze do Litoměřic, tak si musel počkat až na spoj po poledni ve 12.12 hodin, a pak už jen  v 16.29 a ve 21.16 hodin. Všechny vlaky tedy jezdily až do Děčína podobně tak, jako třeba i v 70. a 80. letech, ale zdá se, že většina přepravního času patřila vojenským transportům, přepravě surovin i vojenské techniky a četnost spojů se zdála postačující.

Povšimněte si také ranní spoje z Liběchova ve 4.22, který již byl v Říši. Nutno podotknout, že tehdy šlo o parní sekci po již dvoukolejné trati. Takovou zajímavostí je, že většina filmů z válečného období nám především ukazuje parní lokomotivy, ale již tehdy bylo u nás místo, kde se po elektrické trakci u nás proháněl rychlík z Drážďan do dnešní Jelenní Hory a Vratislavy. Viděl jsem kdysi nějaké historické fotografie v železničním muzeu v Kořenově a opravdu na naši známé slavné poválečné zubačce z Tanvaldu do Harrachova existovala již ve válečném období elektrická trakce. To jsem však z Mělníka poněkud odbočil. Když se podíváte na opačný směr, tak bychom tam nalezli i snad nějaké paralely s budoucností.

Z Děčína hlavního nádraží například v 80. letech vyjížděl první vlak na Mělník ve 3.50 hodin, který sem dorazil někdy před 6 hodinou ranní. Také flamendrová spoj si nezadá s dneškem. Jen nám již dávno jezdí z Ústí nad Labem a nekončí v říšském Liběchově, ale dnes již dlouho na Mělníku a četná léta předtím až někdy v 0.50 hodin v Lysé nad Labem. Nesmíme ovšem zapomínat, že již sousední stanice patřila stejně tak, jako všechny ostatní směrem k Děčínu Říši, že ve vlaku probíhala kontrola osob i zavazadel, a jak jsem psal výše, tak počet osobních spojů byl zřejmě postačující.

Na druhou stranu nesmíme přehlédnout ani druhý odkaz na část 505m ( Liběchov - Mělník - Lysá nad Labem), který je zajímavý na protektorátním územím již užitím obou jazyků, je takovým určitým souhrnným řádem určité oblasti, která nás zejména u Mělníka také dost zajímá a vidíme, že některé spoje již poznáváme z trati 162 g, ale jiné končí a začínají v Liběchově. Dále tu znalci poznávají i několik lokálek, jako například  Skalsko - Chotětov, Velké Březno - Úštěk / Verneřice, nebo spojku mezi ústeckým nádražím Střekov a západním nádražím, či lokálku z Neratovic do Čelákovic. Už z řádu 505 m je patrná ta důležitost železničního uzlu ve Všetatech zejména v cestě na Prahu. Zájemce se pak může rozeběhnout na webu po trati z Turnova do Prahy a podívat se, které spoje jezdily z Mělníka přímo do Prahy, a které končily podobně tak, jako v některých případech i dnes jen ve stanici Všetaty s nutností přesedání. 

 Tak to byl takový úvodní díl na začátek a příště již budeme věrni názvu a přiblížíme se v čase mnohem blíže současnosti.

Pohodový zbytek víkendu !



úterý 7. ledna 2025

V sobotu 25. ledna 2025 oslaví mělnické turistické kluby a příznivci masové akce Zimní přechod vrchu Nedvězí již jubilejní 50. ročník !!! První výstava roku 2025 v Lysé nad Labem patří drobnému domácímu zvířectvu a je již tento víkend !


 Přátelé, v roce 1976 se severně od města Mělník narodila CHKO Kokořínsko, která byla relativně nedávno ( 2014) rozšířena ještě o samostatně v mapách za pomlčkou vyznačenou oblast s názvem Máchův kraj. Ovšem, Kokořínsko si zamilovali lidé již o několik desetiletí dříve před vznikem CHKO a jistě to nebylo jen díky mediálně známému faktu, že tudy velmi rád procházel a ve skalách přespával populární básník a cestovatel Karel Hynek Mácha.

A tak snad ani nikoho nepřekvapí, že si sem nenašli cestu jenom rekreační turisté, tuláci, trampové, výletníci, cyklisté, nebo i různé základní školy, ale v oblasti se také zrodily dvě dodnes žijící nádherné akce masové turistiky. V měsíci červnu tu tak máme místním Kčt - vht Mělník organizovanou akci s názvem Mělnický hrozen a v lednu to pak je akce, kterou pořádají všechny tři turistické oddíly okresu Mělník pro případné své členy a šírou veřejnost.. Ta nese obvykle lidmi užívaný název Zimní přechod vrchu Nedvězí a je každoročně milým zážitkem měsíce ledna pro každého, kdo se účastní.

Snad i proto, že se akce koná jen jednou za rok na konci ledna, tak v sobě nese hluboký citový odkaz. Vždyť je každý ročník nějak jiný, někdo už není žel mezi námi, někdo se účastní jen párkrát, nebo občas, zatímco jiný je téměř pravidelným účastníkem a hlavně ty roky neskutečně letí. Letí tak, že letos tomu bude již rovných 50 let, co se mělničtí turisté vydali na svůj první zimní přechod. Letos je tedy před námi krásné jubileum a ačkoliv je nyní do startu akce ještě nějakých 17 dní, tak se mi nejen honí v hlavě vzpomínky na ročník loňský i mnohé jiné, ale zajímá mě i to, jak si to letos jednotlivé kluby okresu navrhly.

Pojďme se na to tedy podívat. Nu, moc vám toho neukáži, protože jsem asi zase nějak rychlý :-). Dnes zůstaneme u odkazů. Přímo na stránkách KČT Kralupy nad Vltavou nic nevidím, ale objevil jsem na netu nejaktuálnější informaci pro zájemce z Kralupska zde na :

https://www.kralupska-turistika.cz/tom/?page=akce

V Neratovicích je akce zatím vedena v seznamu plánovaných akcí klubu, ale jistě bude brzy v sekci aktualit.

http://www.kct-nera.cz/akce2025.htm

Nás nejvíce zajímají informace mělnického klubu, kde mám opravdu dobrou zprávu. Již nyní si můžete udělat obrázek, jak by se to dění kolem hlavního organizátora pana Jana Soukupa mohlo vyvíjet. Myslím, že akce slibuje tradiční paletu krásných zážitků nejen na trase pochodu a opět se ukazuje, že nás Mělničany Bouda v obci Střezivojice na závěr akce prostě baví :-).

https://kct-vht-melnik.webnode.cz/news/jubilejni-prechod-nanga-duba-nedvezi-sobotu-25-ledna-2025/


Jsou mnohá výstaviště, která jsou proslulá mnohdy i jednou jedinou výstavou. Když kliknete na jejich stránky, tak objevíte za rok třeba jen od tří do šesti dalších výstav. Velikou vyjímkou je však výstaviště v nedaleké Lysé nad Labem. Nejen, že tu někdy v měsíci najdete třeba i částečně souběžně hned tři výstavy, ale o výstavu není nouze ani v lednu. Myslím, že hned první výstava roku je na takové roztomilé téma a vhodná je i pro děti.

Již tento víkend !!

Výstaviště Lysá nad Labem  10. a 11. ledna 2025 :


Náš Chovatel 2025.             https://www.vll.cz/nas-chovatel-2025



čtvrtek 2. ledna 2025

Americká country a rock, do DAB+ chce Americana Radio.Tak jezdil v Mělníku vlak za Protektorátu , aneb staré jízdní řády. Kniha Cesty českých panovníků potěší fandy map. Velká dočasná šance pro lovce vzdálených multiplexů.

 



Přátelé, první článek roku 2025 má hned několik důvodů. Tím hlavním je skutečnost, že bych nerad někomu křivdil a dostaneme se k tomu.

Je svobodným rozhodnutím každého člověka, jestli pro něj začaly Vánoce v pátek odpoledne 20. prosince 2024, nebo už 13. prosince. Chce to jen trošku plánování, hospodaření s volnem i trošku štěstí, a pak se to může povést. To byl i můj případ, a tak jsem už někdy kolem 16. prosince stanul v centru sluncem zalitého města a oddával jsem se neobvyklé atmosféře, kdy za mnoha okny školních budov probíhala ještě výuka a venku bylo na slunci tak hezky.

Tehdy jsem očekával mimo jiné odpověď z jednoho železničního archívu, zda disponují také starými jízdními řády a jestli platí otvírací doba pro veřejnost uvedená na webu. Odpověď mi přišla až dnes dopoledne. Prý měli před Vánocemi zavřeno a otevřeli znovu až dnes 2.1. Vždy si vážím, když mi někdo odepíše, než když váš e-mail někdo ignoruje a je tedy správné informaci z minulého článku uvést na pravou míru.

Dozvěděl jsem se tedy, že klidně mohu během otvírací doby archív kdykoliv navštívit a potřebné zájmové informace si z jízdního řádu nejspíše mobilem ofotit. Co to v praxi znamená ? Že když už jsem to dotáhl tak daleko a vím co hledám, tak bych si tam mohl opravdu snad v červenci během dovolené zajet. Mno, je to hlavně pro studenty, tak aby zase nedrželi prázdniny. Přijde vám to dlouho ? Tak já tady pořád píši, že nemám z prodlužování odchodu věku do důchodu radost, a že důchodci, kteří se o něco zajímají, tak jsou v mnoha případech v těžké výhodě.


Červenec 2023 a Pálava. Na kanálu 8C se mi povedlo ulovit multiplex z pevninského Chorvatska.

Tak, jako se nelepší počasí venku, tak se bohužel nedá říci ani to, že jsem natolik zdráv, aby to bylo na nějakou venkovní procházku. Přitom zrovna třeba oblast rádia přináší poměrně zajímavé období. Nemám teď na mysli ty nedávné mlhy, které zřejmě nějaké zajímavé výsledky nepřinesly, protože by o nich jistě náš guru dálkového rozhlasového příjmu v pásmech DAB+ a FM psal, ale protože mnozí naši provozovatelé byli nuceni k 31.12. 2024 ukončit takzvaná prozatímní vysílání s nižšími výkony a uvolnit kanály těm, kteří je řádně vysoutěžili, tak se někde objevily dočasně volné kanály, které umožňují v podmínkách i tady ve Středočeském kraji ještě ulovit nějaký ten vzdálený zahraniční multiplex.

To bude již brzy stále vzácnější, ne-li nemožné. Pro mě je to možná další a lepší šance, jak se pokusit ulovit vysílání DAB+ z 300 km vzdáleného Gaisbergu u Salzburgu. Kanál 12B je totiž obvykle čistý a jakmile se zlepší podmínky, tak se zdá, že to je Gaisberg, ale ještě lepší podmínky bohužel ukáží krutou pravdu. Nakonec se načte privátní multiplex z Durynska a ať už jsem tady na Mělníku, nebo na Řípu, tak mi dokonce ani směrová anténa nepomohla proti dočasně silnému signálu z Durynska .Na 11A se tedy nyní naskýtá neobyčejná dočasná příležitost

Oprava: Gaisberg na 5B. Sice tu jsou polské multiplexy, ale díky unikátní poloze například mělnické zámecké vyhlídky by tyto neměly vadit. Na 11A je nově příležitost ulovit SWR RP z Koblence, nebo města Mainz na soutoku Rýna a Mohanu. Pozor!!! Pokud máte rádia jenom s automatickým laděním pásma DAB+ ( ta se dost často takto dnes vyrábí, pokud jsou kombinací s FM, nebo s internetem), tak ta jsou dost nevhodná pro pokusy v nestabilních podmínkách, pokud nemáte možnost sledovat pouze vámi vybraný kanál. To jsou rádia pro rychlé automatické naladění nejbližších stanic, ale nikoliv pro dálkové experimenty. Není třeba kupovat hned drahý speciál, ale vyhovují obvykle levná rádia z Lídlu.


Teď tu mám ale jednu horkou novinku. Možná budeme mít v českém DAB+ pásmu americkou stanici specializovanou na rock a country. To je ale dle mého názoru správné. Jak chcete zvýšit zájem lidí o pásmo DAB+, když si mohou mnohé stanice naladit ve svých starých rádiích v pásmu FM ?


Nicméně, já mám rád i hudbu, kterou si ani v našem FM a ani v našem DAB+ pásmu, nebo u sousedů neposlechnete. Naštěstí existují i internetová rádia, nebo příjem přes PC, tablety i notebooky, a tak není od věci třeba na takovou pravou africkou hudbu, salegy, latinsko - americkou hudbu, řeckou, nebo alpskou, či tichomořskou mít nějaký zdroj poslechu.


Na titulním obrázku máte knihu Cesty českých panovníků. Původně jsem jel do Prahy pro zcela jiné knihy, ale skoro vše ze seznamu nebylo, nebo to měl někdo prý zapůjčené. Takovou situaci jsem tedy ještě nezažil a nějakých 6 dní před Štědrým dnem to příjemné nebylo. Jenže i to patří k životu a pokud chcete odjet s dobrou náladou zpět, tak musíte zabojovat. Najít něco, co také vypadá zajímavě. To se mi naštěstí po obrovském zklamání do několika minut povedlo a došlo tak k důležitému obratu nálady.

Kdo si rádi připomínáte úspěchy českých králů a máte rádi mapy, tak jste tu správně.



Posledně jsem vám slíbil nějaké zajímavé odkazy na staré jízdní řády. Cesta a myšlenka krásná, ale bohužel to umřelo podobně tak, jako kdysi zájem o genealogii. Také jsme byli díky televizi mnozí ochotni pátrat po předcích a přitom nebyly digitalizovány archívy. Co si budeme lhát ? Pro každého pracujícího občana, ale i koneckonců pro jiného není lepší komfort, než když si můžete vše najít a stáhnout z webu.


Na tomto odkazu si nejvíce vážím řádu  1981/ 1982 , kdy naše hlavní trať ještě končila v Děčíně. Žádná doprava v taktu a časová díra mezi ranními osobními spoji a těmi odpoledními jsou charakteristikou linky. Zbytek patřil husté nákladní dopravě především s hnědým uhlím.



Tady zase můžete nahlédnou do řádu 1988/ 1989 a do roku 1944. Co dodat ? Prostě bomba. Jen jednu vadu internet má. Člověk si málokdy něco stáhne, nebo zapomene, kde to má, a když už se vzpamatuje a chce si něco stáhnout, tak už stránka neexistuje. Když se podíváte, kdy facebook ohledně řádů na želpage žil, tak zjistíte, že komenty jsou někdy z roku 2006, což už je 18 let. Když by tedy dnes někdo i zakoupil celou sbírku řádů v pdf formátu, tak stejně nevíte, kam se vůbec na koho obrátit.

A ještě horká aktualita na závěr. Zdražování začalo. Dnes mi přišlo info , že Celodenní jízdenka DÚK podražila ze 170 Kč na rovných 200 Kč. Nyní se očekává podražení jízdenky PID a dalších. Prostě každoroční klasika, která nikde na sebe nedá dlouho čekat a je ve všech odvětvích.

Tak vše nejlepší do roku 2025 !